Dolnośląski Fundusz Rozwoju oferuje Pożyczki na Rozwój z oprocentowaniem od 2,39%. To tylko jeden z produktów finansowych powstałych dla wsparcia MŚP w tej części Polski.
Likwidowanie barier w dostępie do kapitału poprzez oferowanie poręczeń, pożyczek oraz szerokiej gamy innych instrumentów finansowych by mikro przekształcić w małe, małe w średnie, a średnie w duże przedsiębiorstwa! Chodzi o ciągły rozwój. Dolnośląski Fundusz Rozwoju projektując każdy ze swoich produktów finansowych zwrócił szczególną uwagę, aby procedury uzyskania wsparcia z perspektywy przedsiębiorcy były proste, intuicyjne i przejrzyste.
Pożyczki na Rozwój
Prowadząc przedsiębiorstwo i chcąc osiągnąć sukces, nie można zapominać o inwestycjach i dbaniu o nieustanny rozwój. Tylko wówczas możliwe staje się osiąganie oczekiwanych zysków. Niestety, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa borykają się z brakiem odpowiednich środków finansowych. Rozwiązaniem w takim przypadku może okazać się wsparcie finansowe, w tym pożyczki inwestycyjne przeznaczone na finansowanie nowych inwestycji, rozbudowę, modernizację lub zakup nowego wyposażenia. Na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyłączeniem zakupu nieruchomości, można uzyskać od 1 do 3 mln złotych.
Dotując kapitał obrotowy, znacznie zwiększane są możliwości, jakie posiadają przedsiębiorstwa działające na terenie województwa dolnośląskiego. Pożyczki obrotowe z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, przeznaczone na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej, wynoszą do 500 tys. złotych.
Reporęczenia
Dla tych przedsiębiorców, którzy ubiegają się o środki w banku np. w celu zwiększenia produkcji, lecz nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń lub wystarczającego majątku Dolnośląski Fundusz Rozwoju stworzył ofertę poręczeń kredytu lub pożyczki obrotowej, leasingu operacyjnego, transakcji faktoringowych. Te instrumenty zmniejszają ryzyko kredytowe dla banków i innych instytucji finansowych, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą łatwiej uzyskać finansowanie. Są szczególnie przydatne dla firm, które nie dysponują wystarczającymi zabezpieczeniami. Jest to odpowiednia oferta również dla tych MŚP, które posiadają wymagane przez instytucje finansowe zabezpieczenie np. w postaci nieruchomości, ale nie chcą blokować swobody dysponowania nią. Z kolei przedsiębiorcy uczestniczący w przetargach, dzięki przygotowanemu poręczeniu wadialnemu, nie muszą blokować swoich środków na opłacenie wadium. Ta oferta ma również na celu pomoc mniejszym przedsiębiorcom w braniu udziału m.in. w przetargach.
Dla rozwoju gospodarczego Dolnego Śląska
Dolnośląski Fundusz Rozwoju jest wyspecjalizowaną regionalną instytucją finansową, która powstała, by wspierać rozwój gospodarczy i społeczny województwa dolnośląskiego. W związku z tym działania spółki skupiają się głównie na grupach docelowych, mających kluczowe znaczenie dla wzrostu gospodarczego, takich jak mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, start-upy, sektor turystyczny i kulturalny oraz inne. W ramach tworzenia kompletnego i wielowymiarowego systemu finansowania dolnośląskich przedsiębiorstw DFR stworzył ofertę obejmującą instrumenty dłużne (pożyczki, poręczenia) oraz quasi-kapitałowe i kapitałowe za które wdrożenie odpowiada powołana spółka celowa DFR Inwestycyjny Sp. z o.o. Proponowane przez DFR produkty są tworzone w oparciu o aktualne potrzeby zidentyfikowane na rynku. Tylko do II połowy 2024 r. wsparcie w ramach instrumentów dłużnych uzyskało około 1 989 przedsiębiorstw oraz podpisano 3 528 umów w ramach pożyczek i reporęczeń. Ponad 78% pożyczek udzielonych przez DFR trafiło do przedsiębiorców spoza powiatu wrocławskiego i Wrocławia. Zdecydowana większość pożyczek została udzielona mikro przedsiębiorcom, tj. ponad 63%.
W ramach Zasobów Zwróconych z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020, DFR w najbliższych latach przewiduje uruchomienie produktów poręczeniowych takich jak: Linia reporęczeniowa, Regionalne Reporęczenie oraz produkty pożyczkowe w tym Pożyczka obrotowa, Pożyczka turystyczna, Pożyczka hipoteczna, Pożyczka ekologiczna czy Pożyczka na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Spółka zakłada na bieżąco aktualizować, w tym rozszerzać ofertę produktów finansowych, biorąc w szczególności pod uwagę identyfikowany popyt ostatecznych odbiorców na dany typ instrumentu, potencjał pośredników finansowych oraz aktualną sytuację społeczno-gospodarczą regionu.