Leoni – koncern ze stuletnią tradycją

Komentarzy (0) Aktualności, Biznes

W podwrocławskich Wierzbicach w gminie Kobierzyce swoją siedzibę ma  firma LEONI Kabel Polska, należąca do globalnego koncernu LEONI, który w tym roku świętuje stulecie istnienia. Podwrocławska firma jest ważną częścią koncernu, powstają tam zaawansowane technologicznie przewody elektryczne dla liderów rynku motoryzacyjnego. LEONI jest numerem 1 w Europie i numerem 4 na świecie w swojej branży. Ale przed międzynarodowym koncernem, jak i przed podwrocławską firmą, kolejne, wielkie wyzwania.

Branża automotive jest niezwykle wymagająca. Podzespoły dla czołowych, światowych marek samochodowych muszą się odznaczać najwyższą jakością, zapewniać bezpieczeństwo użytkownikom pojazdów. Ogromnym wyzwaniem dla producentów jest cyfryzacja. Produkty przyszłości, w naszym wypadku kable, będą musiały być coraz doskonalsze, lżejsze, a przede wszystkim inteligentne, to znaczy będą musiały mieć możliwość gromadzenia i przetwarzania informacji, monitorowania pracy podzespołów auta, sygnalizowania nieprawidłowości, a tym samym umożliwiania wczesnego wykrywania usterek.

Menedżerowie muszą być na to wszystko przygotowani. Wszystkie te problemy są ujęte w wizji przedsiębiorstwa, a więc konieczność stałych innowacji, najwyższa jakość i bezpieczeństwo dla klienta, odpowiedzialność społeczna. Trzeba temu wszystkiemu sprostać i na bieżąco wywiązywać się z bardzo trudnych zadań. LEONI Kabel Polska w ciągu tygodnia produkuje 45 tys. kilometrów różnego rodzaju kabli. Można więc nimi okrążyć kulę ziemską.W fabryce wytwarzanych jest tysiąc typów kabli montowanych w autach,  a każdy typ może wystąpić w 200 kombinacjach kolorystycznych. W przeciętnym samochodzie znajdują się ponad 3 kilometry kabli o średniej łącznej wadze 25 kg.

Nowoczesne auta wymagają coraz większej ilości przewodów elektrycznych obsługujących coraz bardziej zaawansowane funkcje. Wymaga to ciągłych optymalizacji wagi i rozmiarów  okablowania, które bezpośrednio wpływają na wagę i koszt wytworzenia auta. LEONI jest absolutnym pionierem produkcji  kabli z ultra-cienką powłoką izolacji. Pracuje również nad tym, aby kable były jak najlżejsze;  aby to osiągnąć miedź zastępuje się lżejszymi alternatywnymi przewodnikami, np. aluminium, czy też stopami miedzi z innymi metalami np. srebrem, czy magnezem.

Dzięki tym innowacjom w przyszłości będzie można zmniejszyć wagę wiązki kablowej nawet o 30%, co pozwoli znacznie obniżyć koszt produkcji samochodu.

W najbliższych latach w polskim zakładzie będzie rozwijana także produkcja kabli wysokonapięciowych do aut elektrycznych, co ze względu na szybko rozwijający się rynek e-mobility jest ogromną szansą rozwoju dla LEONI Kabel Polska.

Ponadto, grupa LEONI planuje rozszerzenie łańcucha wartości poza kable i systemy kablowe o technologie cyfrowe, poprzez stworzenie inteligentnych systemów do przekazu energii i zarządzania danymi.

Podwrocławska firma obsługuje 350 klientów na całym świecie, którzy składają kilka tysięcy zamówień tygodniowo. Czas realizacji zamówienia wynosi kilka dni. To pokazuje jak perfekcyjnie musi być zgrana wielkość produkcji z logistyką i to przy możliwie niskich stanach magazynowych, tak aby niepotrzebnie nie zwiększać kosztów.

W spółce LEONI Kabel Polska  pracuje ponad  500 osób. Liczba ta będzie się sukcesywnie powiększać, ponieważ firma planuje dalszy rozwój portfolio produktów oraz rozbudowę fabryki. To oferta warta uwagi dla wszystkich szukających zatrudnienia. Firma obok stałej pensji i atrakcyjnego systemu premiowania, oferuje szereg benefitów, do których należą m.in. pakiet prywatnej opieki medycznej, karnety sportowe oraz dofinansowania dojazdów do pracy oraz posiłków. Dla każdego, kto zdecyduje się rozpocząć swoją karierę z LEONI czeka kilkumiesięczny program edukacyjny realizowany pod okiem mentorów, który podnosi kwalifikacje zawodowe pracownika. W firmie powszechnie stosowana jest filozofia Kaizen, która  polega na stałym doskonaleniu się. To właśnie w jej ramach wdrożony został system sugestii pracowniczych, w którym każdy ma prawo zgłosić swoje sugestie usprawnień oraz ulepszeń, a najlepsze pomysły na koniec roku są gratyfikowane finansowo.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *