Adam Ruciński: Środa Śląska – małe miasto, duże sukcesy

Możliwość komentowania Adam Ruciński: Środa Śląska – małe miasto, duże sukcesy została wyłączona Aktualności, Samorząd

Z burmistrzem Adamem Rucińskim o inkubatorze przedsiębiorczości, średzkiej komunikacji publicznej i rozwoju dzięki inwestycjom oraz środkom UE, rozmawia Radosław Nosek

.

Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej fot. mat. prasowe

Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej fot. mat. prasowe

1 marca to open day Średzkiego Inkubatora Przedsiębiorczości, utworzonego dzięki środkom UE. Jaką ofertą przyciągnie on przedsiębiorców?

Adam Ruciński, Burmistrz Środy Śląskiej: – Średzki Inkubator to instytucja otoczenia biznesu, której celem jest rozwój mikro i małej przedsiębiorczości poprzez wsparcie dla początkujących firm, start-upów. To preferencyjne warunki dostępu do lokali biurowych, IT oraz usług doradczych i szkoleniowych. Będzie to miejsce wydarzeń biznesowych, promujących lokalnych i subregionalnych przedsiębiorców np. Strefy dla Biznesu organizowane przez LSSE w Legnicy. Będą też coworkingowe powierzchnie, mentoring, budowanie sieci kontaktów. Naszymi partnerami w rozwoju oferty średzkiego inkubatora będą Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Wrocławski Park Technologiczny.

Średzki Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Spółdzielczej ze środków UE fot. mat. Środa Śląska

Średzki Inkubator Przedsiębiorczości przy ul. Spółdzielczej ze środków UE fot. mat. Środa Śląska

W 2018 powstała Średzka Komunikacja Publiczna, co było swoistą rewolucją komunikacyjną w Środzie Śląskiej i okolicach. Jak do tego doszło?

– To był pomysł z wyborów samorządowych w 2014, który udało się wdrożyć na początku 2018 r. Flota Średzkiej Komunikacji Publicznej składa się z autobusów elektrycznych Ursus Bus, pojazdów elektrycznych Frugal oraz busów Euro 6 marki Iveco i Karsan. Zatrudniamy kilkunastu kierowców. Praca przewozowa to ponad 450 tys. wzkm rocznie. Dzięki temu już od 5 zapewniamy naszym mieszkańcom stabilna i tanią komunikację publiczną, w granicach miasta i 27 miejscowości wiejskich. Dowozimy mieszkańców na 30 par pociągów w kierunku Wrocławia i Legnicy. Ogromną rolę w tym projekcie miały środki unijne, prawie 8 mln zł. Co roku otrzymujemy ponad 1 mln zł wsparcia z rządowego Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. ŚKP to strzał w dziesiątkę.

Nowoczesny niskoemisyjny tabor Średzkiej Komunikacji Publicznej ze środków UE fot. mat. prasowe Środa Śląska

Nowoczesny niskoemisyjny tabor Średzkiej Komunikacji Publicznej ze środków UE fot. mat. prasowe Środa Śląska

Oba projekty są dowodem, że inwestycje, innowacje i rozwój to kluczowe atuty Gminy Środa Śląska, którą Pan Burmistrz kieruje. Jakie są perspektywy?

Uważam, że zarówno Średzka Komunikacja Publiczna, jak i Średzki Inkubator Przedsiębiorczości to kamienie milowe w rozwoju miasta i gminy Środa Śląska i subregionu wrocławskiego, ale też impuls do kolejnych sukcesów. Nie byłoby ich bez naszej determinacji, odwagi oraz duzego napływu inwestycji w średzkich podstrefach LSSE przez ostatnich kilkanaście lat. Zainwestowały już u nas m.in: Vitro, BASF, XEOS, HMT, Voestalpine, Vibracoustic, Eldisy. Fiuka, Rotom. Aktualnie trwa końcowe faza budowy największego w Europie i najbardziej zrównoważonego środowiskowo zakładu produkcji chipsów koncernu PESICO, pod który kamień węgielny wmurowywali Premier Mateusz Morawiecki i Prezes PESICO EUROPE Silvio Popovici. Środa Śląska to bardzo ważny punkt na mapie Dolnego Śląska i Polski. Wyzwania są ogromne, ale i szanse bardzo duże. Uważam, ze przed nami dalszy rozwój.

Podpisanie aktu erekcyjnego fabryki Frito Lay koncernu PEPSICO w średzkiej podstrefie LSSE fot. mat. prasowe Środa Śląska

Podpisanie aktu erekcyjnego fabryki Frito Lay koncernu PEPSICO w średzkiej podstrefie LSSE fot. mat. prasowe Środa Śląska

Jakie są atuty atuty średzkiego budżetu na 2023 rok ?

Atutem jest nadwyżka operacyjna 4,1 mln zł oraz inwestycje na 63 mln zł. Nasz budżet po stronie wydatków to 166 mln zł, a po stronie dochodów 130 mln zł. Wydatki Gminy wzrosną o 12 mln zł, ale jednocześnie o 13,2 mln zł wzrosną nam dochody.

Ponad 63 mln na inwestycje w średzkim budżecie na 2023

– Uważam, że budżet Środy Śląskiej na 2023 rok ma kilka walorów. Pierwszym jest na pewno nadwyżka operacyjna, co jest bardzo ważne w  budżetach samorządów, a  coraz rzadziej występujące w  tym roku w  Polsce. Drugim ważnym walorem, są wydatki inwestycyjne. To drugi rok z rzędu, który pokazuje, że spinając się mocno w  wielu aspektach, jesteśmy w  stanie wygenerować strumień środków inwestycyjnych na poziomie ponad 60 mln zł.

Największą średzka inwestycją jest kontynuacja budowy szkoły podstawowej na Winnej Górze, na której realizację w  br. przeznaczono ponad 20,2 mln zł. Do znaczących inwestycji należą Obwodnica Północna Miasta z Programu Polski Ład tj. budowa Alei Marszałka Józefa Piłsudskiego z rondem im. Bohaterów Bitwy Warszawskiej – 5,6 mln zł oraz rozpoczęcie budowy ul. Jabłkowej w Środzie Śląskiej – 5 mln zł, a także termomodernizacja Przedszkola nr  1 i Szkoły Podstawowej nr 3 – łącznie 8 mln zł ze wsparciem środków UE..

Rynek Dolny w Środzie Śląskiej z widokiem na zabytkowy Ratusz Miejski

Rynek Dolny w Środzie Śląskiej z widokiem na zabytkowy Ratusz Miejski fot. mat. prasowe Środa Śląska

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone