Archicom wchodzi na rynek ogólnopolski

Komentarzy (0) Aktualności, firma tygodnia, Mieszkania

Lider wrocławskiego rynku mieszkaniowego, grupa Archicom podpisała przedwstępną umowę nabycia 80% akcji spółki mLocum S.A. – ogólnopolskiego dewelopera, który posiada oddziały w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Wartość transakcji wynosi 87,6 mln zł.

Oferta Archicom na koniec kwietnia 2017 roku wynosiła ponad 1.400 mieszkań w 13 inwestycjach, natomiast mLocum ponad 500 lokali w 5 projektach. Obecny bank ziemi Archicom zabezpiecza łącznie realizację blisko 3.850 mieszkań, a łącznie z mLocum wyniesie około 4.750 lokali.

Zarząd Archicom oczekuje, że wzrost oferty mieszkań będzie miał pozytywny wpływ na wyniki sprzedażowe już w bieżącym roku.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej transakcji. Wiążemy się z firmą o ugruntowanej pozycji rynkowej i dużym potencjale rozwoju, postrzeganą przez kontrahentów jako solidny i zaufany partner biznesowy. Połączenie sił pozwoli nam na szybsze poszerzenie skali działalności, zapewniając klientom dostęp do bogatszej oferty lokali – mówi Dorota Jarodzka-Środka, prezes Archicom.

– Niezmiernie ważny jest dla nas fakt, że Krzysztof Suskiewicz zostaje w mLocum by współpracować z nami nie tylko jako prezes zarządu, ale także jako udziałowiec 20% mLocum. Wypracowana synergia zaowocuje dalszym zwiększaniem atrakcyjności oferty dla klientów, umożliwiając realizację strategicznych celów na rynku ogólnopolskim – dodaje Rafał Jarodzki, wiceprezes wrocławskiego dewelopera.

Aby transakcja mogła dojść do skutku, niezbędne jest uzyskanie zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zakup 51% akcji planowany jest w trzecim kwartale 2017, po decyzji UOKiK. Płatność kwoty 32,9 mln  zł nastąpi w dniu transakcji ze środków własnych Archicom S.A., a płatność 23 mln zł powinna nastąpić do końca 2018 roku. Druga część transakcji, tj. zakup 29% akcji powinna nastąpić do końca 2018 roku z płatnością w tym samym dniu.

Istniejąca na rynku od 2000 r. firma mLocum zajmuje się realizacją projektów mieszkaniowych i zarządzaniem nieruchomościami, świadcząc jednocześnie usługi inżynierskie. Do tej pory Spółka wybudowała ponad 4.301 lokali w 34 projektach. Jej przychody ze sprzedaży w roku 2016 wyniosły 103,8 mln zł, w tym 14,6 mln zł zysku netto.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *