Atos: Mamy wpływ na trendy oraz rozwój świata IT

Możliwość komentowania Atos: Mamy wpływ na trendy oraz rozwój świata IT została wyłączona Biznes, It, Praca

Międzynarodowy lider usług cyfrowych z początkiem listopada otworzył drugą lokalizację we Wrocławiu. O nowych możliwościach i dodatkowych miejscach pracy opowiada Piotr Krzysztofik, dyrektor Consulting & System Integration Global Delivery Center Poland w firmie Atos.

Atos

Jakie projekty skłoniły Państwa do poszerzenia przestrzeni biurowej firmy?

Jako Consulting & System Integration Global Delivery Center Polska w tym roku zostaliśmy zdefiniowani jako jeden z dwóch – obok jednostki w Indiach – strategicznych ośrodków, wokół których budowane są kompetencje i możliwości realizowania projektów dla całego Atos. Tym samym zwiększyła się liczba zapytań i strategicznych kierunków, które są rozwijane w naszej organizacji. Rozwój ten dotyczy obszarów związanych z oprogramowaniem i tworzeniem rozwiązań dla naszych klientów, z zarządzaniem aplikacjami czy wdrożeniami SAP-owymi. Najnowszą ścieżką rozwojową C&SI GDC PL jest natomiast przestrzeń konsultingu biznesowego, stąd rozbudowywane są przez nas struktury we Wrocławiu, Warszawie, Bydgoszczy i Krakowie.

Jak ocenia Pan znaczenie otwarcia nowego biura we Wrocławiu?

Nasza firma od początku działalności w stolicy Dolnego Śląska bierze aktywny udział w tworzeniu wrocławskiego biznesu IT. W najbliższym czasie planujemy rozbudowanie naszego zespołu do ok. 700 osób, z czego co najmniej 500 pracowników ma swoją lokalizację we Wrocławiu. Poprzez otwarcie dodatkowych przestrzeni biurowych chcemy jeszcze wyraźniej zaznaczyć swoją obecność na tym rynku, realizując kolejne projekty wdrożeniowe i badawcze na skalę europejską. Różnorodność i zasięg tych projektów daje naszym pracownikom szerokie możliwości rozwoju.

Ile planowanych jest nowych miejsc pracy?

Obecnie otwieramy biuro dla dodatkowych 200 osób, ale jest to tylko jeden z etapów naszego dalszego rozwoju. Już dziś myślimy o obecności kolejnych działów i linii biznesowych we Wrocławiu. Mam nadzieję, że ten krok pozwoli nam na rozpoczęcie dłuższego procesu zwiększenia liczby pracowników i powierzchni biurowych, szczególnie ze względu na strategiczne znaczenie naszej jednostki w stolicy Dolnego Śląska jako głównej siedziby C&SI GDC PL.

W latach 2012, 2013, 2014 i 2015 Atos w Polsce został trzykrotnie nagrodzony certyfikatem „Najlepsze Miejsce Pracy”, dwukrotnie zdobywając trzecie i raz drugie miejsce w rankingu Great Place to Work Institute. Co zatem składa się na sukces i wyjątkowość firmy wśród konkurentów?

Z pewnością wyróżnia nas atrakcyjność związana z możliwością pozyskiwania przez pracowników wiedzy i doświadczenia podczas realizacji międzynarodowych projektów. Do naszych klientów należą choćby Komisja Unii Europejskiej, ważne instytucje rządowe w Niemczech czy strategiczne jednostki biznesowe w Wielkiej Brytanii. Najwyższe oceny podczas badań opinii pracowniczej wskazują również na wyjątkową atmosferę pracy panującą w naszej organizacji. Staramy się nie tylko zapewniać dogodne warunki, lecz również angażować naszych pracowników tak, żeby czuli się częścią naszej firmy. Wspieramy realizację różnego rodzaju inicjatyw, zachęcając do uczestniczenia w nich i dzielenia się własnymi pasjami. Składa się na to zarówno możliwość realizowania swoich zainteresowań, jak i rozwoju oraz poszukiwania inspiracji. Celem jest tworzenie miejsca, do którego pracownicy będą z przyjemnością przychodzili i czuli się w nim swobodnie.

Atos

Jak firma Atos stara się kształtować trendy w IT?

Atos jako jeden z liderów branży w sposób bezpośredni wpływa na trendy oraz rozwój świata IT, choćby przez tak duże przedsięwzięcie jakimi jest wieloletnia obsługa informatyczna Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich. Co dla nas również bardzo istotne, jako Global Delivery Center, aktywnie rozwijamy się także w szeroko pojętych obszarach Digital, a w szczególności Business Intelligence oraz Big Data, tworząc najnowocześniejsze produkty i najbardziej innowacyjne rozwiązania dla naszych klientów.

W jaki sposób C&SI zmieniło się w przeciągu ostatnich lat?

C&SI GDC praktycznie cały czas podlega pewnej zmianie. Pojawiają się nowe możliwości biznesowe i zwiększa się zakres odpowiedzialności w naszej organizacji. Stałymi wartościami są dla nas z pewnością kapitał ludzki, inwestycje w rozwój i zachowywanie wyjątkowej atmosfery. Jako korporacja podlegamy oczywiście światowym trendom w branży IT, jednak swoją przewagę konkurencyjną budujemy na zdolności do szybkiej adaptacji do zmian. Warto wspomnieć o najistotniejszej przemianie w ciągu ostatnich dwóch lat, jakim było określenie C&SI GDC PL jako jednego z dwóch, obok GDC Indie, oficjalnych światowych centrów dostarczania usług IT do klientów wewnętrznych oraz zewnętrznych z całego świata. Rezultatem tego było stworzenie osobnej spółki, własnej osobowości prawnej, przy jednoczesnym pozostaniu częścią światowej organizacji, co pozwala na dostosowywanie naszych standardów do wymogów globalnych.

Wracając do nowego biura i związanych z tym planów zatrudnieniowych, na jakie stanowiska Atos będzie rekrutował we Wrocławiu? Jakich pracowników poszukuje?

Rozwijamy się praktycznie w każdej linii biznesowej, przy czym najbardziej są obecnie poszukiwani pracownicy ze znajomością języka niemieckiego. Projekty dla krajów niemieckojęzycznych są jednym z najistotniejszych i najszerzej rozwijających się obszarów, stąd prowadzone przez nas intensywne rekrutacje na stanowiska specjalistyczne z językiem niemieckim do zespołów JAVA, SAP oraz Project Management Office. W związku z naszym najnowszym przedsięwzięciem, jakim jest Business Consulting, pracę znajdą u nas także wykwalifikowani konsultanci biznesowi.

Czy absolwenci szkół wyższych bez bogatego doświadczenia mają szansę na zatrudnienie w Pańskim dziale?

Intensywny system szkoleń sprawia, że Atos zaprasza do współpracy nie tylko osoby z dużym doświadczeniem, lecz również wchodzących na rynek pracy absolwentów uczelni wyższych. Szanse mają zarówno specjaliści IT, jak i osoby o innych profilach zawodowych, szczególnie ze znajomością języków obcych – wspomnianego wcześniej niemieckiego, a także angielskiego i francuskiego.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone