Białoruś otwarta na polskich przedsiębiorców

Możliwość komentowania Białoruś otwarta na polskich przedsiębiorców została wyłączona Biznes

Tamtejsze strefy ekonomiczne i parki przemysłowe oferują znaczne zwolnienia z podatku dochodowego oraz VAT, nawet na okres 15 lat. O tej oraz innych możliwościach dla polskich inwestorów mówili Ambasadorzy Republiki Białoruś oraz Wolnej Strefy Ekonomicznej „Brześć” podczas zorganizowanego przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej spotkania z dolnośląskimi przedsiębiorcami.

Oprócz zwolnień podatkowych, działające na Białorusi firmy zagraniczne mogą liczyć także m.in. na bezcłowy transport towarów do krajów Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej i eksport do 60 krajów.

– Białoruś to bardzo opłacalne miejsce do prowadzenia biznesu. Ulgi, niskie podatki albo ich brak, brak ceł, wykwalifikowani pracownicy, którzy są znacznie tańsi niż w Polsce – wylicza Olga Suromejko, pierwszy sekretarz Ambasady Republiki Białoruś w Rzeczypospolitej.

– Dostęp do euroazjatyckiej unii gospodarczej to swobodny przepływ towarów, kapitału i siły roboczej, unifikacja technicznych uregulowań i certyfikacji, zniesienie wewnętrznej celnej i transportowej kontroli, bezcłowy przywóz sprzętu i urządzeń – podkreśla Mariusz Sinior, szef Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera spółki DAWG. – Z tych rozwiązań korzysta już wiele polskich firm m.in. z branży meblarskiej Black Red White czy Vox, producenci zabawek dla dzieci oraz firmy transportowe.

Polska plasuje się na 7 miejscu wśród największych zagranicznych inwestorów na Białorusi. Obecnych jest tam ponad 350 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału, które zainwestowały łącznie 195 mln dolarów. Są to głównie firmy z takich sektorów jak budownictwo, przetwórstwo, bankowość, przemysł drzewny, farmaceutyka i IT.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone