Biegi we Wrocławiu. Gdzie warto wystartować?

Możliwość komentowania Biegi we Wrocławiu. Gdzie warto wystartować? została wyłączona Aktualności, Sport

Na oczach wrocławian od kilkunastu lat pisze się nowa historia miasta. W jej sportowym rozdziale złotymi zgłoskami zapisują się biegi. Nie tylko maratony i półmaratony, ale także biegi firmowe, stawiające na integrację lub charytatywny cel. Gdzie warto wystartować?

WBR fot. mat. prasowe

Wrocław Business Run, Bieg Firmowy i Bieg IT to trzy najbardziej znane imprezy dla biznesu, które na stałe wpisały się w kalendarz stolicy Dolnego Śląska. Z roku na rok gromadzą coraz więcej uczestników. Przyczyną jest coraz większa popularność aktywnego trybu życia oraz polityka firm nakierowana na potrzeby i rozwój pracownika.

– Wejście do Polski zachodnich korporacji przeniosło do nas dobre zwyczaje. Dzięki temu na naszych oczach kształtuje się trend promowania zdrowego stylu życia w przestrzeni organizacyjnej wśród pracowników – mówiła Edyta Pieniacka z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego podczas VI Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Jakość w sporcie”.

– Człowiek, który uprawia sport jest lepiej zorganizowany, zdyscyplinowany, skoncentrowany na osiąganiu celów. To także lepszy pracownik – dodała.

Wiedzą o tym firmy, które coraz chętniej angażują się w biegi firmowe. Udział w tego typu imprezach pozwala im wzmocnić wizerunek organizacji odpowiedzialnej społecznie i chętnie działającej charytatywnie.

Zaangażowanie korporacji w sport nie ma w Polsce długiej historii, ale odkąd ta idea przybyła do naszego kraju, zyskała olbrzymią popularność. Sport jest dziś także narzędziem do budowania relacji. Tego typu wydarzenia to dobra okazja do nawiązania nowych znajomości, które mogą przenieść się także na zawodowy grunt.

Różne cele, jedna meta

Organizatorzy imprez biegowych we Wrocławiu podkreślają, że ich motywacje do podjęcia inicjatywy były różne. Jedni za cel postawili sobie integrację i dobrą zabawę, a inni nastawili się na pozyskanie jak największych środków dla potrzebujących. Bieg Firmowy, którego tegoroczna edycja odbyła się 18 maja, nastawiony jest przede wszystkim na przeżycia i emocje. Organizatorzy, przygotowując wydarzenie dla pracowników wrocławskich firm, stawiają na rozrywkę i dobrą zabawę.

Z kolei organizatorzy charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run, która oprócz stolicy Dolnego Śląska odbywa się w 9 innych miastach Polski, podkreślają, że bieg stał się narzędziem do realizacji idei pomocy osobom niepełnosprawnym. Odniósł sukces, bo idealnie wpisał się w potrzeby korporacji i ich pracowników.

– Potrzeba była pierwsza. Najpierw zauważyliśmy, że trzeba pomagać lokalnie. Wybraliśmy osoby z niepełnosprawnością ruchową, a potem wymyśliliśmy formę pomocy. Z wpisowego na bieg, które wynosi 70 zł od osoby, 53 zł zostaje bezpośrednio przekazane na pomoc beneficjentom – dodała podczas konferencji Marta Hernik, Project Director Poland Business Run.

O wzrastającej popularności imprez biegowych świadczy fakt, że w pierwszej edycji Poland Business Run w 2012 roku udało się uzbierać 40 tys. zł na pomoc dla jednej beneficjentki, natomiast w 2018 roku łączna suma zebranych środków z biegu wyniosła ponad półtora miliona złotych i wsparcie otrzymało aż 84 beneficjentów.

Nowe wyzwania

Organizatorzy zawsze starają się, aby uczestnicy poznali osoby, dla których pobiegną.

– Kiedy zapraszamy biegaczy na spotkanie z beneficjentem, udział w biegu nabiera zupełnie innego wymiaru. Jeśli uczestnicy zobaczą twarze potrzebujących, a my powiemy im: „To dla nich pobiegniecie we wrześniu”, to motywacje są zupełnie inne – kontynuowała Hernik.

Kluczem do sukcesu jest nie tylko zachęcenie pracowników do przebiegnięcia dystansu w sztafecie, ale także pomoc w przygotowaniu imprezy. Choć organizatorzy przyznają, że nie jest łatwo ich namówić, to zapewniają, że satysfakcja przewyższa ich oczekiwania. – Aby idea CSR-u była pełna, angażujemy także niektórych pracowników firm w półroczną organizację zawodów. Dzięki temu mogą oni stanąć przed nowymi wyzwaniami: uczestniczyć w wytyczaniu trasy, rekrutowaniu wolontariuszy. Oczywiście pod nadzorem organizatora. W poszczególnych miastach jest kilka firm uczestniczących w biegu sportowo i organizacyjnie, a każda jest odpowiedzialna za coś innego, np. PR czy koordynację wolontariatu. To pozwala nawiązać także relacje biznesowe, które procentują w przyszłości – podkreślała Hernik.

WBR fot. mat. prasowe

Najbliższy bieg we wrześniu

W maju odbył się już we Wrocławiu tegoroczny Bieg Firmowy. Wzięło w nim udział 10 tysięcy biegaczy. Bieg IT natomiast odbędzie się 13 października. Nie trzeba jednak czekać tak długo na start – najbliższa okazja, żeby sprawdzić swoje możliwości już 8 września podczas 5. edycji Wrocław Business Run. Obecnie na stronie organizatora (wroclawbusinessrun.pl) trwają zapisy na bieg. Aby wystartować w charytatywnej sztafecie wystarczy zebrać 5-osobową drużynę i uiścić opłatę startową.

Drużyny, ich bliscy oraz każdy, kto zechce pomóc, a nie może wziąć udziału w biegu, dodatkowo mają szansę włączyć się do walki o Żółtą Koszulkę Lidera w akcji „Pomagam Bardziej”. To zbiórka dodatkowych funduszy na wsparcie dla beneficjentów biegu. Zespół, który w danym miesiącu zbierze najwięcej środków, otrzymuje żółte koszulki, które co roku przygotowuje inny projektant mody. Autorem tegorocznego projektu jest Robert Kupisz.

Źródło: mat. prasowe

 

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone