Niemal 200 naukowców z całego świata przyjedzie do Wrocławia, by wziąć udział w konferencji Building Bridges na Politechnice Wrocławskiej. W trzydniowym wydarzeniu (26-28 listopada) wezmą udział m.in. prof. Emmanuelle Charpentier, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie chemii w 2020 roku oraz laureaci nagrody Balzana – astrofizyk prof. Heino Falcke i genetyk ewolucyjny prof. Eske Willerslev.
– Building Bridges to wydarzenie, podczas którego rokrocznie spotykają się wybitni myśliciele i światowej sławy naukowcy, by dzielić się przełomowymi pomysłami i odkryciami. Z radością będziemy gościć ich we Wrocławiu. Program konferencji zbudowany został wokół zagadnień, które są dziś w centrum społecznej debaty, czyli m.in. sztucznej inteligencji, transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej i dyrektor Academia Europaea Wrocław Hub organizującego 35. edycję sympozjum.

Director, Department of Regulation in Infection Biology, Max Planck Institute for Infection Biology, and Honorary Professor at Humboldt University, Berlin, Germany Visiting Professor at Umeå University Sweden
Ważnym wydarzeniem podczas konferencji będzie wykład prof. Emmanuelle Charpentier, francuskiej mikrobiolożki, biochemiczki i genetyczki. W 2020 r., wspólnie z Jennifer A. Doudną, otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie jednego z najprecyzyjniejszych narzędzi do edycji genów. CRISPR-Cas9 zrewolucjonizowało naukę, torując drogę innowacyjnym terapiom nowotworowym i przybliżając nas do możliwości leczenia chorób dziedzicznych. W czasie sesji plenarnej wystąpi prof. Monika Bello, kuratorka i szefowa działu sztuki w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN, która omówi powiązania sztuki i nauki.

Heino Falcke fot. Boris Breuer
Gośćmi sympozjum będą także prof. Heino Falcke, wybitny astrofizyk teoretyczny i radioastronom, współautor przełomowych badań nad czarnymi dziurami i cząstkami kosmicznymi oraz prof. Eske Willerslev, ekspert od genetyki starożytnych populacji, który we Wrocławiu opowie o wczesnym etapie zasiedlania Ameryk.
Trzydniowa konferencja to łącznie 21 sesji plenarnych i dwa panele dyskusyjne dla naukowców zrzeszonych w Academia Europaea.
Otwarty wykład o zrównoważonym rozwoju globalnego przemysłu
Częścią konferencji będzie otwarty wykład „Sustainability: what do we have to do next?”, który wygłosi prof. Steve Evans, dyrektor ds. badań nad zrównoważonym rozwojem na Uniwersytecie w Cambridge. Naukowiec we współpracy ze światowymi koncernami bada to zagadnienie od wielu lat. Wydarzenie jest organizowane w ramach Interdyscyplinarnego Seminarium Naukowego PWr. Wszystkich zainteresowanych tą tematyką zapraszamy we wtorek, 26 listopada, do auli PWr (bud. A-1). Początek o godz. 10.

Steve Evans fot. mat. PWr
Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem: https://app.evenea.pl/event/steveevans/?q=%2Fsteveevans
Building Bridges to coroczna konferencja naukowa organizowana przez Academia Europaea (AE) – pozarządową organizację zrzeszającą ponad 5,5 tys. naukowców z całego świata. Instytucja działa od 1988 roku. Jej celem jest promowanie badań, a także doradzanie rządom i organizacjom międzynarodowym w sprawach naukowych.
Program wydarzenia na stronie konferencji pod adresem: https://acadeuro.wroclaw.pl/events/buildingbridges24/
źródło informacji: PWr – https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2024_11_22_building_bridges.pdf