Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia: Jak spędzić wakacje 2022 w Wałbrzychu?

Możliwość komentowania Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia: Jak spędzić wakacje 2022 w Wałbrzychu? została wyłączona Aktualności, Kultura

Wakacje czas start, a tym samym Stara Kopalnia w Wałbrzychu rozpoczyna specjalną ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Tegoroczne wakacje w wałbrzyskiej kopalni to warsztaty, gry, zabawy, rodzinne niedziele, nocne zwiedzanie i muzyka.

Wakacje2022 w Starej Kopalni baner Centrum Sztuki Stara Kopalnia

W przestrzeniach Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu dopiero wybrzmiały echa dwóch skrajnie różnych festiwali: najpierw oryginalne i nie spotykane na co dzień samochody i muzyka współczesna opanowały teren kopalni za sprawą Black Diamonds Festiwal. Chwilę później poprzemysłowe tereny górnicze zamieniły się w gospodarza Festiwalu Twórczej Wyobraźni z plejadą znanych i lubianych artystów i pisarzy. Trzy dni i bogate programy jednego i drugiego wydarzenia przyciągnęły do wałbrzyskiej instytucji fanów w swojej dziedzinie: sztuki, literatury, muzyki i samochodów tworząc jednocześnie wyjątkowy i niepowtarzalny klimat. Wyznacznikiem jakości wydarzeń niech będzie udział gwiazd poszczególnych gatunków muzycznych, którzy w każdej części kraju mają swoich wiernych fanów. Wśród nich m.in. P.E.ZE.T., PRO8L3M, DJ NeeVald, Piotr Bukartyk, Mariusz Lubomski, swój jubileuszowy koncert dał Krzesimir Dębski, Jacek Bończyk śpiewał Młynarskiego, czy Stanisław Soyka, który również pojawił się ze specjalnym koncertem. Starą Kopalnię odwiedzili też znani literaci: Jakub Żulczyk, Agnieszka Szpila, czy Andrzej Stasiuk to nazwiska, które na spotkaniach autorskich zapełniają sale w całym kraju. Tak też było w Wałbrzychu. Znane osobistości znalazły się również wśród prowadzących wydarzenia. Wielu rozpoznało choćby głos radia Zet, czyli pochodzącego z Wałbrzycha – Roberta Karpowicza.

Wałbrzyska atrakcja turystyczna na dobre okres wakacji rozpoczęła już 4 czerwca. Najpierw zapraszała w swoje górnicze przestrzenie w ambasadzie Polski w Pradze, gdzie odbył się Dzień Polski w Czechach, a następnie 11 czerwca na wyjątkowym pikniku „Ochota na Dolny Śląsk”, gdzie w Warszawskim Parku Szczęśliwickim na specjalnie zaaranżowanym stoisku zapraszali na urlop do Wałbrzycha mieszkańców stolicy. To były prawdziwy Dzień Dolnego Śląska w Warszawie gdzie na Piknik przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zaproszono najbardziej rozpoznawalne obiekty turystyczne naszego województwa.

To wszystko to podsumowanie wstępu do rozpoczęcia wakacji w Starej Kopalni w Wałbrzychu, które ruszą już od najbliższego poniedziałku 27 czerwca. Jak na kopalnię przystało w specjalnie przygotowanej ofercie nie zabraknie górniczych akcentów.

Dla grup zorganizowanych, wycieczek, obozów i kolonii pracownicy Starej Kopalni przygotowali niezwykłe zajęcia warsztatowe. Oprócz zwiedzania kopalni wśród wielkich maszyn, budowli i sztolni charakterystycznych dla kopalni węgla przygotowano specjalną Szychtę Fuksów – czyli podziemną pracę dla młodych górników, Archeologiczne Bystrzaki – zajęcia, na których młodzież i dzieci zamienią się w młodych archeologów i poznają tajniki ich pracy. Ponadto zajęcia plastyczne i w terenie o powstaniu węgla – Kwiat paproci, oraz rzecz o kopalnianym transporcie, czyli Górniczy wagon. Zajęcia dedykowane są dla dzieci od 5 roku życia i będzie można z nich skorzystać od poniedziałku do piątku do końca sierpnia.

Podczas wakacji nie zabraknie propozycji dla rodzin z dziećmi. Wakacyjne rodzinne niedziele to specjalnie przygotowana trasa pod zajęcia i tematykę wydarzenia, która w każdym terminie będzie inna. Dzieci wraz ze swoimi opiekunami będą mieli możliwość odkrywania tajników pracy w kopalni. Warto będzie wziąć udział w każdych zajęciach, bo w każdym z terminów wydarzenia organizatorzy zapewniają inny temat związany z pracą w kopalni a tym samym inny charakter zajęć.

Stara Kopalnia podczas wakacji ma również propozycje dla dorosłych. W każdą sobotę wakacji zaprasza na Nocne Zwiedzanie z pracami górniczymi, a ponadto nie zabraknie muzyki. Już 1 lipca Stara Kopalnia będzie wydobywać z siebie prawdziwe hip hopowe dźwięki za sprawą Hip Hop Kopalnia Festiwal. Dwudniowy festiwal w pierwszy weekend lipca przyniesie kolejną dawkę wielu muzycznych wrażeń za sprawą gwiazd polskiego rapu i bogatego festiwalowego line upu. W połowie lipca plenery kopalni ponownie zabrzmią dźwiękami wykonywanymi przez Korteza, a fani zabytków techniki na kołach na wyciągnięcie ręki zobaczą zabytkowe samochody podczas mety Dolnośląskiego Rajdu Zabytków Techniki.

źródło informacji: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone