Cieszy wzrost liczby chętnych do zaszczepienia

Możliwość komentowania Cieszy wzrost liczby chętnych do zaszczepienia została wyłączona Aktualności

Rozmowa z Adamem Niedzielskim, Ministrem Zdrowia

Adam Niedzielski, Minister Zdrowia fot. mat. prasowe

Proszę ocenić dotychczasową realizację Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid 19.

Narodowy Program Szczepień jest we wstępnej fazie realizacji i jest jeszcze zbyt wcześnie na jego ocenę. Należy podkreślić, że proces szczepień jest jednym z największych wyzwań logistycznych, z jakimi mierzy się nasz kraj w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Rząd, przy wsparciu wielu instytucji, intensywnie pracuje nad prawidłowym przebiegiem NPS i reaguje na bieżąco na pojawiające się wyzwania. Naszym celem strategicznym jest osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. hętnych do zaszczepienia się. O ile jeszcze w listopadzie 2020 r. około 43 proc. Polaków

Osobiście cieszy mnie znaczący wzrost liczby c deklarowało zamiar zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi, to w styczniu już 68 proc.  naszego społeczeństwa deklaruję taką chęć. Znaczącą rolę odgrywa w tej kwestii bieżąca komunikacja, zarówno w mediach, jak i za pośrednictwem rządowej strony internetowej, dotyczącej procesu szczepień.

Sam proces dystrybucji szczepionek przebiega bez znaczących problemów. Już ponad 1,2  mln dawek zostało dostarczonych do punktów szczepień. Mamy prawie 800 tys. osób zaszczepionych. Plany zakładają, że do końca I kwartału tego roku szczepionkę przeciwko Covid-19 w Polsce przyjmie 3 mln 100 tys. osób.

Należy mieć na uwadze, że realizacja Narodowego Programu Szczepień jest uwarunkowana wieloma czynnikami wewnętrznym i zewnętrznym.  Zapewne niedawana informacja o czasowym ograniczeniu szczepionki firmy Pfizer wpłynęła na zmianę w harmonogramie szczepień, ale zareagowaliśmy natychmiastowo.  Ta sytuacja pokazała również słuszność dotychczasowych działań rządu, polegających na ograniczeniu dystrybucji posiadanych szczepionek, co zapewnia wystarczające zasoby do podania wszystkim osobom drugiej dawki w wyznaczonym terminie.

Od 8 stycznia wszedł obowiązek  wystawiania skierowań w postaci elektronicznej na świadczenia zdrowotne. Jak działa ten system?

Wprowadzone usługi w zakresie e-zdrowia takie jak e-zwolnienia, e-recepty, e-skierowania czy uruchomienie Internetowego Konta Pacjenta pozwalające na załatwienie kluczowych dla pacjenta spraw online, bez konieczności kontaktu osobistego z personelem administracyjnym i medycznym, co jest szczególnie istotne w czasie pandemii SARS-COV-2. Obowiązujące z początkiem tego roku e-skierowania zrewolucjonizują system zapisywania się na usługi medyczne. Eskierowania przynoszą realne korzyści w warunkach pandemii, pozwalają na skierowanie pacjenta w trakcie teleporady czy e-wizyty na wizytę specjalistyczną lub badanie. Wystawienie elektronicznego skierowania bez osobistej wizyty u lekarza jest korzystna również ze względu na zwiększenie dostępności do świadczeń dla osób m.in. z terenów wiejskich. Przed wprowadzeniem ustawowego obowiązku wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań, cieszyły się one dużym zainteresowaniem. Blisko 70 proc. podmiotów leczniczych wprowadziło to rozwiązanie w 2020 roku. Tylko w grudniu lekarze wystawili ponad 1,1 mln e-skierowań na konsultacje i badania, a przez ostatni miesiąc lekarze wystawili już ponad 13 mln elektronicznych dokumentów.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone