Dni Narodowego Centrum Nauki na PWr

Możliwość komentowania Dni Narodowego Centrum Nauki na PWr została wyłączona Aktualności, Nauka

W środę, 10 maja, w Centrum Kongresowym PWr (bud. D-20, ul. Janiszewskiego 8) rozpoczną się tegoroczne Dni Narodowego Centrum Nauki. Podczas dwudniowego wydarzenia badaczkom i badaczom pracującym w ośrodkach akademickich i naukowych w całym kraju zaprezentowana zostanie oferta NCN. Celem spotkania jest zachęcenie ich do udziału w konkursach organizowanych przez centrum.

politechnika wrocławska, logo

Dni Narodowego Centrum Nauki to wydarzenie cykliczne, odbywające się za każdym razem w innej części Polski. Gospodarzem tegorocznych Dni NCN jest Politechnika Wrocławska, a współorganizatorami są jednostki naukowe z południowo-zachodniej Polski reprezentowane przez Kolegium Prorektorów ds. Nauki Uczelni Wrocławia i Opola.

W programie wydarzenia przewidziano otwarte spotkanie z członkami Rady NCN, umożliwiające interakcję między wszystkimi uczestnikami. Dyskusja będzie dotyczyć założeń systemu grantowego NCN, zasad rządzących procedurami konkursowymi i odwoławczymi oraz ostatnich zmian regulaminów, w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej oraz geopolitycznej w Europie.

Zainteresowani uczestnicy mogą zgłosić pytanie lub temat do dyskusji (pod adresem: https://www2.ncn.gov.pl/spotkanie-dni-ncn-2023rada/), która zostanie przeprowadzona 10 maja, w godz. 14-17.

Istotnym punktem programu Dni NCN będzie również spotkanie poświęcone polityce Narodowego Centrum Nauki dotyczącej otwartych danych badawczych oraz praktycznych aspektów związanych z tym zagadnieniem.

Uczestnicy będą mieli okazję posłuchać, dlaczego zapewnienie otwartego dostępu jest ważne, dowiedzieć się, jak konstruować pan zarządzania danymi (ang. Data Management Plan, DMP) we wniosku do NCN oraz jak przebiega proces jego oceny. W trakcie Dni NCN będzie można wysłuchać także prezentacji laureatów konkursów NCN, którzy opowiedzą o prowadzonych przez siebie badaniach oraz uzyskanych wynikach.

Część sesji zaplanowanych w ramach Dni NCN będzie miała charakter praktyczny.

Nowością w tej edycji wydarzenia będą trzy warsztaty dla wnioskodawców dotyczące oceny wniosków w NCN.

Ich uczestnicy wcielą się w rolę ekspertów oceniających wnioski o finansowanie projektów badawczych. Materiałem do pracy tzw. “mock-panelu” będą autentyczne wnioski, których autorzy zgodzili się na wykorzystanie ich w celach szkoleniowych. Warsztaty podzielone na trzy grupy (HS, ST i NZ) mają na celu nie tylko symulację procesu oceny wniosków w NCN, lecz również przekazanie wiedzy na temat procedur i zasad konkursowych Centrum.

Zaplanowano również warsztaty dla pracowników administracyjnych uczelni i instytutów naukowych, podczas których omówione zostaną takie zagadnienia jak proces podpisywania umów, zasady realizacji, raportowania, rozliczenia i kontroli projektów.

 

źródło informacji: PWr  –  https://pwr.edu.pl/uczelnia/przed-nami/dni-ncn-na-pwr-1639.html?q=%2Fdni-ncn-23

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone