Do Wrocławia przyjechał Amitabh Bachchan – legenda Bollywood

Możliwość komentowania Do Wrocławia przyjechał Amitabh Bachchan – legenda Bollywood została wyłączona Aktualności, Kultura

Legendarny gwiazdor Bollywood, aktor znany z takich filmów jak „Czasem słońcem, czasem deszcz” czy „Wielki Gatsby” Amitabh Bachchan przyjechał do Wrocławia. Podczas dwóch dni pobytu aktor spotkał się z Olgą Tokarczuk, a także wspólnie z wrocławianami uczcił pamięć swojego ojca, znanego na całym świecie wybitnego poety Harivansha Rai Bachchana.

Odsloniecie krasnala fot. mat. prasowe UM Wrocław

Punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie artysty z noblistką Olgą Tokarczuk. Tematem przewodnim ich rozmowy była polsko-indyjska współpraca w obszarze literatury. I to właśnie literatura i film stanowią w dużej mierze motyw przewodni pobytu Amitabha Bachchana we Wrocławiu.

A.Bachchan i Olga Tokarczuk fot. mat. prasowe UM Wrocław

Wizyta legendy Bollywood stała się okazją do upamiętnienia postaci dr Harivansha Rai Bachchana – jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, a zarazem ojca Amitabha Bachchana. W poniedziałek Amitabh Bachchan wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem odsłonił uroczyście krasnala z podobizną dr Harivansha Rai Bachchana. Najnowszy wrocławski krasnal-poeta trzyma w ręku książki Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej, Williama Butlera Yeatsa i właśnie H. R. Bachchana.

To niesamowite, że spotykam w Polsce pokój, miłość i wielkoduszność – jestem za to ogromnie wdzięczny. Relacje między Indiami i Polska są już mocne, ale dzięki takim wizytom będą jeszcze owocniejsze. Ja reprezentuje drobną część tego ogromnego, największego, indyjskiego przemysłu kinematografii i myślę, że na tym polu pozostaje wiele do zrobienia jeżeli chodzi o współpracę polsko indyjską – powiedział Amitabh Bachchan.

Jestem szczęśliwy, że po blisko 10 latach starań o wizytę, możemy w końcu gościć Amitabha Bachchana we Wrocławiu. Jestem też dumny i wdzięczny mieszkańcom i władzom miasta, że tak wspaniale upamiętnili dr Harivansha Rai Bachchana i przyjęli dzisiaj jego syna. To kolejne, bardzo ważne, przęsło symbolicznego mostu łączącego Polskę z Indiami, którego budowa jest moim wielkim marzeniem i nad którym cały czas pracuję – powiedział Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.

Podczas wizyty we Wrocławiu Amitabh Bachchan zostanie odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Bachchan jest nie tylko aktorem i producentem telewizyjnym, ale także aktywistą i filantropem. Legendarny gwiazdor przysłużył się znacznie polskiej kulturze,za promocję w indyjskiej kinematografii.

Uroczystość odbędzie się w poniedziałek na Uniwersytecie Wrocławskim w Oratorium Marianum. Towarzyszyć jej będzie prezentacja tradycyjnej indyjskiej muzyki oraz poezji autorstwa jego ojca. W wydarzeniu weźmie udział blisko 300 osób, w tym m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze miasta i uczelni, ambasador Republiki Indii w Warszawie oraz Konsul Honorowy Indii w Polsce. Podczas uroczystości Bachchan zostanie także odznaczony medalem „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego”.

We wtorek legenda Bollywood odwiedzi także wrocławskie studio filmowe CeTA, w którym powstał oscarowy „Twój Vincent”. Czy Wrocław ma szansę stać się scenerią kolejnego bollywoodzkiego hitu? O tym przekonamy się wkrótce. Obecnie Bachchan pracuje nad filmem, gdzie wcieli się w rolę maharadży, który w czasie wojny uratował pięć tysięcy polskich dzieci.

Zwieńczeniem wizyty Amitabha Bachchana w stolicy Dolnego Śląska będzie udział we Wrocławskim Kolędowaniu, które odbędzie się we wtorek w Hali Stulecia. W wydarzeniu weźmie udział 10 tysięcy mieszkańców Wrocławia oraz 400 dzieci. W ramach specjalnego hołdu dla pamięci dr Harivansha Rai Bachchana młodzi ludzie zaśpiewają fragment książki jego autorstwa „Madhushala” do melodii „Cichej nocy”.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone