Dolnośląskie Centrum Chorób Serca „Medinet”

Możliwość komentowania Dolnośląskie Centrum Chorób Serca „Medinet” została wyłączona Aktualności

Centrum rozpoczęło działalność 1 stycznia 2002 roku jako pierwszy w Polsce Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej zajmujący się chirurgicznym leczeniem chorób serca u dzieci i dorosłych.

Dyrektor dr hab. Romuald Cichoń (2001 – do dzisiaj)

Placówka powstała na bazie istniejącego od 1989 r. w tym samym miejscu, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej. Inicjatorem powstania oddziału był dyrektor Szpitala prof. dr hab. Wojciech Witkiewicz, a patronat nad Oddziałem objął prof. dr hab. Zbigniew Religa, który w 1990 r. wykonał pierwszą korekcję wady wrodzonej serca u dziecka. Kierownictwo Oddziału objął i pełnił przez 20 lat prof. dr hab. Krzysztof Wronecki. Wraz z nim rozpoczęli pracę chirurdzy dziecięcy Piotr Kołtowski i Mariusz Mieczyński.

W Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej wykonywano ponad 100 korekcji wrodzonych wad serca rocznie, co całkowicie zabezpieczało potrzeby Dolnego Śląska. Wprowadzono operacje wad wrodzonych serca u noworodków i niemowląt, które obecnie stanowią 60% wykonywanych zabiegów. Wszyscy asystenci uzyskali specjalizację z kardiochirurgii. Nawiązano współpracę z ośrodkami kardiochirurgii dziecięcej w Sankt Augustin koło Bonn, w Berlinie i Dreźnie.

fot. mat. prasowe

W wyniku współpracy z ośrodkami niemieckimi powstała w 2001 r. polsko-niemiecka spółka „Medinet”, która powołała Dolnośląskie Centrum Chorób Serca. Dyrektorem ośrodka został dr hab. Romuald Cichoń, który ukończył Śląską Akademię Medyczną w Katowicach w 1982 r. Jedenaście lat później pod kierunkiem prof. dr hab. Zbigniewa Religi obronił doktorat: „Ocena przeszczepów allogennych tętnic szyjnych konserwowanych metodą krioprezerwacji u psów”. W 2005 r. habilitował się w Instytucie Kardiologii w Warszawie na podstawie rozprawy: „Zastosowanie techniki telemanipulacyjnej w leczeniu chirurgicznym choroby wieńcowej”. Od 1995 r. pracuje jednocześnie w Centrum Chorób Serca Uniwersytetu w Dreźnie.

Głównym tematem jego zainteresowań zawodowych jest zastosowanie robotów w kardiochirurgii. W tej dziedzinie należy do czołówki światowej i ma największe doświadczenie w Polsce. Jest autorem i współautorem 81 publikacji naukowych, monografii i dwóch patentów. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskimi i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Dyrektorem medycznym Medinetu został dr Piotr Kołtowski, który był nim do roku 2008. W roku 2005 rozpoczął pracę w Medinecie dr Ryszard Jadach, który od roku 2008 jest dyrektorem zarządzającym. Od tego samego roku dyrektorem ekonomicznym jest mgr Maria Tomczak, która ma do dyspozycji młody i sprawnie działający zespół administracji.

Od chwili powstania „Medinetu” ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii jest dr n. med. Paweł Kwinecki, wychowanek prof. Poniżyńskiego z Poznania, jego zastępcą jest dr Mariusz Mieczyński. Na Oddziale pracują także kardiochirurdzy: Arkadiusz Farmas, Piotr Kołtowski, pracował przez 6 lat Witold Gwóźdź – wszyscy oni są uczniami prof. Religi. Kardiochirurgią dziecięcą zajmuje się dr n. med. Girish Sharma – wychowanek prof. Wojtalika z Poznania, który od roku 2008 jest ordynatorem Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej. Specjalizację z kardiochirurgii uzyskali Cyprian Augustyn i Ireneusz Szwedo, w trakcie specjalizacji są lekarze Grzegorz Wąż, Maksymilian Piórkowski i Mateusz Potoczny. Na Oddziale Kardiochirurgii pracuje także kardiolog dr n. med. Małgorzata Winter.

fot. mat. prasowe

W Dolnośląskim Centrum Chorób Serca działa Oddział Rehabilitacji Kardiologicznej prowadzony przez dr Ewę Krauz, zespołem fizjoterapeutów kieruje mgr Beata Gacał. Oddział jest jednym z nielicznych, który prowadzi wczesną szpitalną rehabilitację kardiologiczną. Centrum ma własny Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Jego ordynatorem był dr Jacek Adamus obecnie dr Marcin Rak . Na Oddziale pracują także: dr S. Brodzka, dr P. Gliwa, , dr B. Wyszomirska., dr M Lemański, dr w.Gaweł ,dr M.Fleischer

„Medinet” posiada również Dolnośląskie Centrum Diagnostyki \Kardiologicznej, które jest nowoczesną, dysponującą bogatym zapleczem placówką, świadczącą ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.

W 2006 r. powstał oddział zamiejscowy w Nowej Soli, który całkowicie zabezpiecza potrzeby województwa lubuskiego w dziedzinie kardiochirurgii. Dr hab. Romuald Cichoń został powołany na stanowisko konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie kardiochirurgii.

W Dolnośląskim Centrum Chorób Serca „Medinet” przeprowadza się ponad 800 operacji kardiochirurgicznych rocznie, w tym ponad 100 operacji u dzieci. Wykonywany jest pełen zakres zabiegów kardiochirurgicznych, ze szczególnym uwzględnieniem zabiegów naprawczych zastawki mitralnej. W tej dziedzinie Centrum współpracuje z Kliniką Chirurgii Serca w Paryżu (dr Krzysztof Kucharski), z Kliniką Kardiochirurgii w Duisburgu (dr Stefan Ostapczuk), Uniwersytecką Kliniką Kardiochirurgii w Essen (dr Jarowit Piotrowski) i Centrum Chorób Serca w Dreźnie. W latach 2006-2010 zabezpieczał kardiochirurgicznie Clinique des Oasis w Algerii( Ghardaia) .

Do szczególnych osiągnięć można zaliczyć jednoczasową operację guza nerki z usunięciem zmian nowotworowych z żyły czczej dolnej w krążeniu pozaustrojowym, jednoczasowe operacje kardiochirurgiczne z udrażnianiem tętnic szyjnych, jednoczasowe operacje kardiochirurgiczne i torakochirurgiczne, endoskopowe pobieranie żyły odpiszczelowej, wprowadzenie metody ciepłej krwistej kardioplegii metodą Calafioro. Większość zabiegów pomostowania aortalno wieńcowego wykonywanych jest bez krążenia pozaustrojowego (OPCAB), wprowadzono również małoinwazyjne metody operacyjne (MIDCAB). W dziedzinie kardiochirurgii dziecięcej jako jedyny ośrodek w Polsce

wykonujemy torakoskopowe zamykanie przetrwałego przewodu tętniczego (Botalla), najmniejszy operowany pacjent miał 420 g wagi. W koniecznych przypadkach stosujemy w leczeniu naszych pacjentów ECMO.

„Medinet” posiada certyfikat ISO 9001:2008 , a w rankingach „Rzeczpospolitej” każdorazowo plasował się w czołówce najlepszych szpitali w Polsce, czterokrotnie zdobywał Dolnośląski Certyfikat Gospodarczy. W 2014 r i 2018 dzięki zaangażowaniu i ogromnej pracy personelu, „MEDINET” pozytywnie przeszedł wizytację akredytacyjną i uzyskał 80% możliwej do uzyskania liczby punktów w zakresie spełnienia standardów akredytacyjnych i tym samym znalazł się w prestiżowym gronie Szpitali Akredytowanych.

Pracownicy Dolnośląskiego Centrum Chorób Serca„Medinet” opublikowali od chwili powstania, tj. od 2002 r., ponad 80 prac naukowych. Biorą także aktywny udział w zjazdach krajowych i zagranicznych. Zakończono dwa przewody doktorskie (Małgorzata Winter i Marcin Rak), kilka jest w trakcie realizacji.

Od początku istnienia „Medinetu” działa Stowarzyszenie Rozwoju Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, które zajmuje się działaniami zmierzającymi do rozwoju kardiochirurgii, w szczególności kardiochirurgii dziecięcej. Prezesem Stowarzyszenia jest prof.dr habil. Krzysztof Wronecki. Od roku 2009 w „ Medinecie” działa również Klub Pacjenta „Zdrowe Serce” skupiający pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych. Jego działalnością kieruje Ryszard Chwaliński

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone