Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na PWr

Możliwość komentowania Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na PWr została wyłączona Aktualności, Nauka

400 wykładów, warsztatów, pokazów i doświadczeń, do tego spotkania z naukowcami i studentami, debata oksfordzka oraz wykład popularyzatora nauki dr. Tomasza Rożka. To wszystko zaplanowano na Politechnice Wrocławskiej podczas tegorocznego Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Tomasz Rożek fot. PWr

Tomasz Rożek fot. PWr

27. edycję festiwalu rozpoczniemy na PWr w sobotę, 14 września. Impreza odbywa się w tym roku pod hasłem „Trenuj umysł”. To nie tylko odniesienie do tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, lecz także do setnej rocznicy zdobycia przez Polaków pierwszych medali olimpijskich oraz ustanowionego przez parlament RP Roku Polskich Olimpijczyków.

Przez cały tydzień odwiedzający naszą uczelnię będą mogli zwiedzać nasze laboratoria i sale wykładowe, spotykać się z naukowcami i studentami podczas ciekawych warsztatów i z bliska poznawać osiągniecia współczesnej nauki.

Nie zabraknie wykładów, warsztatów i pokazów związanych z technologią druku 3D, ochroną środowiska, energią oraz niekonwencjonalnym zastosowaniem plazmy. Swoje najnowsze projekty zaprezentują też koła naukowe, które zajmują się m.in. robotami podwodnymi, łazikami marsjańskimi i elektrycznymi motocyklami.

Uczelnia będzie miała też swoje stoisko w Miasteczku Naukowym, które w sobotę stanie w Wielofunkcyjnej Hali Sportowej Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. W planach są gry edukacyjne, zabawy, konkursy z nagrodami i szereg warsztatów oraz pokazów. Miasteczko będzie otwarte w godz. 10-15.

O rywalizacji w sporcie

W poniedziałek, 16 września, zapraszamy na PWr na debatę oksfordzką. To publiczna dyskusja kierująca się ściśle określonymi zasadami, a uczestniczy w niej młodzież licealna. Tym razem w szranki na słowa i argumenty staną uczniowie z II Liceum Ogólnokształcące im. Piastów Śląskich z Wrocławia oraz Liceum Ogólnokształcące im. Olimpijczyków Polskich w Długołęce.

Debacie „Fair play czy tylko play: o rywalizacji w sporcie” w auli gmachu głównego (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27) przysłuchiwać się będzie rada mędrców, w której zasiądą rektorzy oraz naukowcy z wrocławskich uczelni. Początek o godzinie. 11.

Wyjątkowa wystawa i pokaz filmu

Specjalnie dla Dolnośląskiego Festiwalu Nauki przygotowana została wyjątkowa wystawa obrazów Agaty di Masternak. Uznana malarka i rzeźbiarka zaprezentuje swoje obrazy stworzone w technice multichromowej. To pierwsza tego typu wystawa w naszym kraju. Ekspozycję „Multichromia – malarstwo Agaty di Masternak” będzie można oglądać od 16 do 20 września w holu budynku A-1 (Wybrzeże Wyspiańskiego 27).

wystawa Agaty di Masternak fot. PWr

wystawa Agaty di Masternak fot. PWr

Towarzyszyć jej będzie projekcja wielokrotnie nagradzanego filmu dokumentalnego o artystce „Twarze Agaty”. Produkcja opowiada o twórczości Agaty di Masternak w kontekście jej dwudziestoletniej walki z chorobą nowotworową. Po filmie zapraszamy do udziału w spotkaniu z udziałem wrocławskich specjalistów z zakresu onkologii i naukowców. Początek o godz. 12 w sali 329 w budynku A-1 (Wybrzeże Wyspiańskiego 27).

Wielki finał z Tomaszem Rożkiem

W piątek, 20 września, zapraszamy na wielki finał i zakończenie Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Uroczysta gala od lat organizowana jest w auli PWr (bud. A-1, Wybrzeże Wyspiańskiego 27) i tak też będzie tym razem.

Gościem specjalnym wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 11, będzie dr Tomasz Rożek – czołowy polski popularyzator nauki, doktor fizyki, autor książek, programów telewizyjnych i radiowych. Znany z kanału YouTube „Nauka. To Lubię”, na którym w przystępny sposób opowiada o najistotniejszych zagadnieniach popularnonaukowych z niemal wszystkich dziedzin, od podstaw fizyki i chemii po astronomię.

Więcej informacji o wydarzeniach organizowanych przez PWr w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki na stronie uczelni.

źródło informacji: PWr  –  https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2024_09_13_rusza_dfn.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone