Dolny Śląsk na Astana EXPO 2017

Możliwość komentowania Dolny Śląsk na Astana EXPO 2017 została wyłączona Biznes, Samorząd

„Lower Silesia. If you want more…” – to hasło przewodnie wystąpienia przedstawicieli Dolnego Śląska podczas Kazachstańsko-Polskiego Forum Gospodarczego, które odbyło się 6 września na Astana EXPO 2017. Nasz region reprezentował m.in. marszałek województwa, Cezary Przybylski.

– Na Dolnym Śląsku obecni są najważniejsi i najwięksi inwestorzy m.in. Daimler, LG Chem ze swoją pierwszą w tej części świata fabryką baterii do samochodów elektrycznych, fabryki Toyoty czy Lufthansa i General Electric, z powstającą największą w tej części Europy bazą serwisującą silniki lotnicze m.in. do najnowszych Boeingów – w ten sposób marszałek Cezary Przybylski zachęcał azjatyckich inwestorów do lokowania kapitału w naszym województwie.

W kolejnym dniu pobytu na Astana EXPO 2017 przedsiębiorcy z Dolnego Śląska kontynuowali spotkania B2B z azjatyckimi firmami, organizowane przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej.

Eksportem towarów do Kazachstanu zajmuje się ponad 1400 polskich firm, a importem kazachskich do Polski około 100.

– EXPO jest na pewno ważnym wydarzeniem dla stosunków gospodarczych polsko-kazachstańskich. Przedsiębiorcy kazachstańscy zainteresowali się Dolnym Śląskiem głównie dzięki wizycie grupy naszego biznesu, zorganizowanej przez DAWG. Dodatkowo nawiązaliśmy kontakty z innymi krajami azjatyckimi oraz organizacjami wsparcia biznesu. Byłem m.in. na spotkaniu z Asian Infrastructure Investment Bank z Pekinu, który może finansować inwestycje polskich przedsiębiorców w Azji – tłumaczy prezes DAWG, Beniamin Noga.

Przedsiębiorcy oczekują, że podpisane porozumienia i nieformalne relacje zawiązane podczas pobytu w Astanie na EXPO 2017, będą owocowały umowami handlowymi.

– Ze strony azjatyckich firm rośnie zainteresowanie branżą farmaceutyczną i kosmetyczną, w jakiej działamy. Nasze leki homeopatyczne czy preparaty pielęgnacyjne z naturalnych surowców wpisują się w zapotrzebowanie tego rynku. Nie ukrywam, że liczę na kontrakty – mówi Zbigniew Leżański, właściciel firmy Kosmed.

Kazachstan jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek świata, najbogatszym i najbardziej rozwiniętym gospodarczo krajem Azji Centralnej. W ciągu 20 lat PKB Kazachstanu zwiększyło się prawie dwunastokrotnie, a wzrost gospodarczy od siedmiu lat kształtuje się na średnim poziomie 10 % PKB rocznie.

Kraj ten charakteryzuje także wysoka dynamika w obrotach handlu wewnętrznego (zwiększa się o kilkanaście procent każdego roku). Branże, w których widoczny jest potencjał do ściślejszej współpracy Polską to rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze, farmaceutyka, kosmetyka, chemia, maszyny, a także sektory budowlany, wydobywczy i IT.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone