Dorota Pawnuk: Nowy ratusz odmienił centrum Strzelina

Możliwość komentowania Dorota Pawnuk: Nowy ratusz odmienił centrum Strzelina została wyłączona Aktualności, Samorząd

Podwrocławska gmina Strzelin umiejętnie korzysta ze swoich atutów i dynamicznie się rozwija. W ostatnich latach stawia m.in. na rozwój turystyki, ale aktywnie zabiega również o nowych inwestorów i mieszkańców.

Dorota Pawnuk, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin.

Dorota Pawnuk, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin fot. mat. prasowe

Dolnośląskie miasto oraz ziemia strzelińska słyną głównie z wydobywanego tutaj znakomitego granitu, wykorzystywanego m.in. przy szczególnie wymagających inwestycjach np. budowie autostrad, lotnisk itp. Warto podkreślić, że ponad 20-tysięczną gminą miejsko-wiejską zarządza nieprzerwanie od trzech kadencji ten sam burmistrz – Dorota Pawnuk.

Niezaprzeczalnym atutem gminy jest położenie przy istotnych węzłach komunikacyjnych – autostradzie A4, drodze wojewódzkiej nr 395, drodze wojewódzkiej nr 396 i drodze krajowej nr 39. Rozwojowi sprzyja również bliskość Wrocławia (37 km) i najbliższego, wrocławskiego lotniska (40 km). Przez Strzelin przebiega też magistrala kolejowa w kierunku czeskiej Pragi.

herb gmina Strzelin

herb gmina Strzelin

Korzystna lokalizacja, ale także przyjazna inwestorom polityka lokalnych władz sprawiły, że należące do gminy atrakcyjne grunty inwestycyjne już wcześniej znalazły nabywców. Jednak na terenie gminy są jeszcze atrakcyjne tereny przemysłowe należące m.in. do Skarbu Państwa i właścicieli prywatnych. Warto przypomnieć, że przyległy do Podstrefy Strzelin Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” teren inwestycyjny zdobył kilka lat temu prestiżowy tytuł „Gruntu na Medal”. Obecnie trwają tam działania związane z przygotowaniem bardzo dużej inwestycji. W bliskim sąsiedztwie są zlokalizowane prywatne tereny przemysłowe, które w niedalekiej przyszłości również powinny zostać zagospodarowane. Przy wjeździe do miasta od strony Wrocławia zaplanowano też budowę nowoczesnego parku handlowego ze stacją paliw oraz gastronomią.

Działające w gminie przedsiębiorstwa sukcesywnie się rozwijają, czego potwierdzeniem są m.in. rozbudowy kilku zakładów o nowe hale. Coraz więcej lokalnych przedsiębiorstw unowocześnia swoją działalność wpisując się przy okazji w ekologiczne trendy. Przy lokalnych zakładach powstają m.in. instalacje fotowoltaiczne, które sprzyjają środowisku.

Gmina dynamicznie się rozwija głównie poprzez liczne inwestycje w infrastrukturę drogową, wodno-kanalizacyjną, sportową, kulturalną i edukacyjną. Niewątpliwie mocną stroną strzelińskiego samorządu jest pozyskiwanie środków zewnętrznych na inwestycje, a w centrum Strzelina trwa odbudowa ratusza, która powinna się zakończyć późną wiosną 2023 r. Obiekt ma pełnić rolę administracyjną i będzie nową siedzibą lokalnych władz samorządowych.

– Odbudowa ratusza kończy bardzo istotny etap rewitalizacji naszego Starego Miasta. Tę rewitalizację od początku postrzegamy jako kompleksowy proces, którego odbudowa ratusza jest jednym z etapów. Mówiąc o rewitalizacji historycznego centrum naszego miasta mam również na myśli inne wcześniej zrealizowane zadania: przebudowę ulic sąsiadujących z rynkiem oraz dwóch rynkowych pierzei. Do zagospodarowania pozostała jeszcze północna pierzeja naszego rynku, ale decyzje w tej kwestii, niestety nie zależą od nas. Te tereny są bowiem w rękach spółdzielni mieszkaniowej i prywatnego właściciela – informuje burmistrz Dorota Pawnuk, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelin.

W centrum miasta kończy się odbudowa ratusza_

W centrum miasta Strzelin kończy się odbudowa ratusza fot. mat. prasowe

Po odpowiednim zagospodarowaniu odtworzone piwnice ratusza mają szansę stać się lokalną atrakcją kulturalną i turystyczną. Ratuszowe podziemia dodatkowo wzbogacą turystyczny potencjał gminy Strzelin, która już teraz ma w tej sferze sporo do zaoferowania. Bo ziemia strzelińska to niezwykle ciekawy region z tradycjami, bogatą historią i licznymi legendami. Te walory są eksponowane m.in. dzięki różnym interesującym projektom. Ciekawą i bardzo oryginalną atrakcją jest park skalny przy dworcu kolejowym, nawiązujący do kamiennego dziedzictwa miasta i ziemi strzelińskiej. Na pasjonatów historii czeka Miejski Szlak Historyczny. Szlak tworzą mosiężne postacie związane z historią lub tradycją ziemi strzelińskiej. Po skorzystaniu z czytnika kodów QR można odsłuchać nagrań profesjonalnych lektorów prezentujących każdą postać.

Znaczna część gmina Strzelin jest malowniczo położona, a rzesze turystów przyciąga zmodernizowany Ośrodek Wypoczynkowy „Nad Stawami” w Białym Kościele oraz konsekwentnie rozbudowywana sieć Singletracków Wzgórz Strzelińskich, z których chętnie korzystają pasjonaci jazdy rowerowej z terenu Dolnego Śląska i sąsiednich województw.

Warto podkreślić, że Gmina Strzelin oferuje atrakcyjne tereny mieszkaniowe, zlokalizowane na jednym z najbardziej malowniczych strzelińskich osiedli. W aktualnej gminnej ofercie jest kilkadziesiąt działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, zlokalizowanych w malowniczej i spokojnej części strzelińskiego Osiedla Na Skarpie. Działki w tej okolicy Strzelina cieszą się w ostatnich latach bardzo dużym zainteresowaniem, a do największych atutów tych nieruchomości należą m.in. piękne widoki, bezpieczna okolica, a także bliski dostęp do sieci infrastruktury technicznej. W sąsiedztwie osiedla funkcjonuje bardzo atrakcyjny i nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy.

– Osobom szukającym spokojnego i wygodnego miejsca do życia mogę z pełną odpowiedzialnością polecić właśnie naszą gminę. Mamy bardzo dobrze rozwiniętą edukację przedszkolną, podstawową oraz szkolnictwo średnie, bogatą i stale rozwijaną infrastrukturę sportową, kulturalną i rekreacyjną, a także wiele zakładów pracy. Od kilku lat prowadzimy Strzelińską Komunikację Publiczną, która obsługuje teren całej gminy, a lokalny samorząd dofinansowuje połączenia kolejowe nowoczesnej Kolei Dolnośląskiej, co bardzo ułatwia dojazd do stolicy naszego regionu. Dojazd do Wrocławia pociągiem zajmuje nieco ponad 30 minut, a z myślą o osobach podróżujących koleją niedawno oddaliśmy do użytku infrastrukturę parkingową Park&Ride. – mówi szefowa gminy, wyliczając kolejne atuty ziemi strzelińskiej. – Gorąco polecam naszą gminę zarówno nowym mieszkańcom, inwestorom, jak i turystom. Serdecznie zapraszam do Strzelina – dodaje Dorota Pawnuk.

www.strzelin.pl

www.facebook.com/GminaStrzelin

 

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone