Dotacja dla samorządów w konkursie „Cyfrowa Gmina” szansą na cyfryzację

Możliwość komentowania Dotacja dla samorządów w konkursie „Cyfrowa Gmina” szansą na cyfryzację została wyłączona Aktualności, It, Samorząd

Jesienią Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło konkurs „Cyfrowa Gmina”, kierowany do jednostek samorządu terytorialnego. W ramach dotacji, gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie na realizację działań z zakresu cyfryzacji, zarówno w urzędzie gminy jak i w podlegających mu instytucjach. Alokacja w konkursie wyniesie 708 133 729 zł, a pojedyncza gmina będzie mogła pozyskać grant w wysokości od 100 000 do nawet 2 mln złotych.

konkurs-cyfrowa-gmina baner

W konkursie Cyfrowa gmina można pozyskać 100% dotacji na oprogramowanie, sprzęt IT, edukację cyfrową i cyberbezpieczeństwo. Podpowiadamy, jak otrzymać dofinansowanie oraz jakie są terminy i wartość dofinansowania w konkursie Cyfrowa Gmina.

O konkursie

Konkurs został podzielony na cztery rundy, a wszystkie uprawnione do wnioskowania o dotację gminy na cztery grupy. Pierwsza runda rozpocznie się już 18 października, wtedy również zostanie ogłoszona lista gmin zakwalifikowanych do pierwszej rundy. Szanse na pozyskanie dotacji w każdej rundzie są równe, a lista zakwalifikowanych do udziału w konkursie samorządów znajduje się na tej stronie: https://dotacje.documaster.pl/cyfrowa-gmina

Na co można pozyskać dotację?

Wsparcie finansowe w ramach konkursu Cyfrowa Gmina obejmuje cztery obszary: oprogramowanie, sprzęt IT, edukację cyfrową oraz cyberbezpieczeństwo. Beneficjentami konkursu będą zarówno urząd gminy jak i instytucje gminne, takie jak szkoły, instytucje kultury, itd. Na cyfryzacji skorzystają nie tylko pracownicy tych instytucji, ale przede wszystkim obywatele. Dzięki wdrożeniu oprogramowania do cyfryzacji, urząd i gminne instytucje podniosą jakość obsługi mieszkańców oraz dostępność do usług publicznych. Możliwa będzie też praca zdalna, cyfryzacja dokumentów oraz bezpieczne zarządzanie nimi. Szkoły skorzystają na wdrożeniu sprzętu IT, który usprawni naukę zdalną i cyfryzację materiałów edukacyjnych. Wreszcie edukacja cyfrowa pomoże podnieść kwalifikacje pracowników urzędu, zwłaszcza w grupie osób o niskich kompetencjach cyfrowych.

Kompleksowe rozwiązanie cyfryzacyjne dla urzędów gmin

Gminy zakwalifikowane do udziału w konkursie Cyfrowa Gmina mogą skorzystać z kompleksowych rozwiązań cyfryzacyjnych oraz bezpłatnej pomocy w przygotowaniu wniosku. Oprogramowanie Documaster Office in the Cloud dla urzędów umożliwia m.in. pracę zdalną, archiwizację danych i wygodne wyszukiwanie ich za pomocą semantycznej wyszukiwarki, wspiera komunikację z petentami oraz podnosi jakość usług publicznych świadczonych online. Dzięki integracji z urządzeniami wielofunkcyjnymi, obok drukowania i kopiowania, umożliwia cyfryzację i konwersję dokumentów analogowych do wersji edytowalnych. Jest to możliwe dzięki funkcji OCR (optical character recognition), w którą wyposażone są zintegrowane urządzenia wielofunkcyjne. Zaletą oprogramowania jest niezwykła łatwość obsługi, dzięki czemu osoby o niższych kompetencjach cyfrowych nie pozostają wykluczone.

Cyfrowa Gmina to także wsparcie dla szkół i gminnych instytucji

Istotą konkursu Cyfrowa Gmina jest wsparcie kompleksowo wszystkich instytucji publicznych w gminie. Beneficjentami będą zatem również placówki edukacyjne, dla których przewidziana została dotacja na sprzęt IT podnoszący kompetencje cyfrowe uczniów i nauczycieli. Rozwiązanie programowo-sprzętowe dla edukacji Documaster Campus stanowi kombinację oprogramowania do nauki zdalnej, stacjonarnej i hybrydowej oraz elektronicznego tornistra ze zintegrowanym sprzętem IT. Wśród zintegrowanego sprzętu są m.in. urządzenia wielofunkcyjne, umożliwiające drukowanie, kopiowanie, skanowanie i OCR (cyfryzację) na terenie szkoły. System współpracuje również z monitorami i tablicami interaktywnymi, projektorami, mobilnymi laboratoriami, wizualizerami, itd.

Cyfryzacja w gminnych ośrodkach kultury i bibliotekach

Grant w konkursie Cyfrowa Gmina obejmuje również wsparcie finansowe na zakup oprogramowania dla gminnych instytucji. W ramach dotacji gminne ośrodki kultury, domy kultury czy świetlice wiejskie mogą wdrożyć ze 100% dotacją oprogramowanie Documaster History. System umożliwia nie tylko cyfryzację i archiwizację danych, ale też promocję kultury, turystyki i tradycji za pomocą platformy. Możliwe jest także prowadzenie zajęć zdalnych oraz transmisja spotkań i konferencji online. W przypadku bibliotek dotacja może zostać wykorzystana na zakup systemu Documaster e-Biblioteka. Jak sama nazwa wskazuje, system pozwala bibliotekom na sprawne funkcjonowanie w trybie hybrydowym. Integracja z urządzeniami wielofunkcyjnymi umożliwia także cyfryzację książek i dokumentów oraz ponowną edycję wybranych zasobów.

Konkurs Cyfrowa Gmina wesprze edukację cyfrową i wzrost cyberbezpieczeństwa

Nie mniej ważnymi niż oprogramowanie i sprzęt obszarami dofinansowania w konkursie są edukacja cyfrowa i cyberbezpieczeństwo. Nie ulega kwestii, że wdrożenie produktów IT załatwi sprawę cyfryzacji. Bez odpowiedniego przeszkolenia personelu, nawet najlepsze oprogramowanie i sprzęt nie przyniosą oczekiwanego efektu. Dlatego konkurs Cyfrowa Gmina zapewnia finansowanie edukacji cyfrowej oraz wdrożenie systemów i procedur zapewniających cyberbezpieczeństwo. Wspomniane wyżej oprogramowanie Documaster posiada certyfikat ISO/IEC Zarządzanie Bezpieczeństwem Informacji oraz spełnia wymagania dotyczące przechowywania danych na serwerach w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Producent oprogramowania, Euroimpex S.A. osiada również wieloletnie doświadczenie jako firma szkoleniowa, zarejestrowana w Bazie Usług Rozwojowych PARP.

Dlaczego konkurs Cyfrowa Gmina jest tak ważny?

Grant dla gmin na cyfryzację jest wsparciem, z którego powinny skorzystać wszystkie uprawnione gminy. Poziom cyfryzacji usług publicznych w Polsce jest znacząco niższy niż w wiodących krajach Unii Europejskiej. Mimo, iż jakość cyfryzacji na poziomie instytucji państwowych wzrósł w ostatnich latach, cyfryzacja w gminach – a zwłaszcza wiejskich – jest niewystarczająca. Konkurs Cyfrowa Gmina daje szansę na podniesienie jakości usług publicznych świadczonych online (tzw. e-administracji) oraz zwiększenia do nich dostępności.

Jak przygotować wniosek, by otrzymać dofinansowanie w konkursie Cyfrowa Gmina?

Kluczową kwestią w konkursie jest kompleksowe podejście do tematu cyfryzacji w gminie. Ma ona służyć podniesieniu jakości świadczonych usług publicznych, modernizacji i doposażeniu instytucji publicznych, wzrostowi edukacji cyfrowej i cyberbepzieczeństwa. Skorzystają zatem nie tylko same instytucje i ich pracownicy, ale wszyscy mieszkańcy gminy. Komisja Przyznająca Granty spośród wszystkich wniosków wybierze zatem te, które najpełniej oddadzą założenia konkursu Cyfrowa Gmina.

Wsparcie merytoryczne w przygotowaniu wniosku

W ramach konkursu Cyfrowa Gmina, firma Euroimpex S.A. dostarcza kompleksowe rozwiązania programowo-sprzętowo-szkoleniowe dla gmin. Ponadto wspiera merytorycznie w przygotowaniu wniosku, w czym pomaga zespół doświadczonych ekspertów do spraw dotacji. Gminy zainteresowane pozyskaniem dofinansowania na kompleksowe rozwiązania cyfryzacyjne więcej informacji znajdą na stronie: https://dotacje.documaster.pl/cyfrowa-gmina

materiały prasowe: euroimpex.pl

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone