Dozamel – wysokie standardy dla międzynarodowej współpracy

Możliwość komentowania Dozamel – wysokie standardy dla międzynarodowej współpracy została wyłączona Biznes, firma tygodnia, galeria

Wrocławski Park Przemysłowy to 163-hektarowy obszar, położony niemal w samym centrum Wrocławia, o ponad 100-letnich tradycjach przemysłowych. Obejmuje tereny dawnych zakładów produkcyjnych Archimedes, Dolmel i Pafawag. Każdy z tych zakładów był niegdyś symbolem Wrocławia, pracowały tam tysiące ludzi. Obecnie na terenie Parku prowadzi działalność ponad 260 przedsiębiorstw z blisko 60 różnych branż. Właścicielem środkowej, 34-hektarowej części WPP – hal, magazynów, urządzeń, dróg, sieci i biurowców – jest DOZAMEL, spółka świadcząca od ponad 25 lat specjalistyczne usługi przemysłowe i pełniąca jednocześnie funkcję podmiotu zarządzającego Parkiem na mocy umowy o utworzeniu WPP z 14 marca 2005 roku.

We Wrocławskim Parku Przemysłowym jest wiele małych i średnich firm, ale są też giganci, firmy działające na globalnych rynkach, które prowadzą interesy z całym światem. Na terenie należącym do DOZAMELU ulokowały swoje fabryki i laboratoria oddziały międzynarodowych koncernów: Air Products (USA), DeLaval (Szwecja), Donako (Austria), Fortaco (Finlandia), GE (USA).

Wymagający rynek

Obecność tak dużych marek w centrum Wrocławia jest powodem do dumy dla miasta i dużym wyzwaniem dla gospodarza terenu oraz dostawców kluczowych usług. Międzynarodowe koncerny posiadają i wprowadzają bowiem swoje standardy, związane np. z polityką zapewniania jakości i ciągłości działania, bezpieczeństwa, odpowiedzialnego biznesu i wielu innych. Funkcjonując w tak wymagającym, międzynarodowym środowisku gospodarczym, DOZAMEL jako dostawca kluczowych usług, jak m.in. wynajem i zarządzanie infrastrukturą przemysłową, dostawa mediów, ponadnormatywny, specjalistyczny transport kolejowy, utrzymanie ruchu urządzeń dźwignicowych, stoi w obliczu ciągłego doskonalenia własnych procesów i wdrażania procedur i polityk, spełniających najwyższe światowe standardy.

– Mamy bardzo szeroki zakres usług, które oferujemy firmom w Parku – mówi Roman Sztobryn, członek zarządu DOZAMEL Sp. z o.o. – Ale zarządzanie parkiem przemysłowym nie tylko na tym polega. My chcemy integrować tę społeczność, sprawić, aby mogła ona nowocześnie i efektywnie funkcjonować. Aby klienci firm, które są tu najemcami, mówili im: To jest wspaniałe miejsce i nowoczesne otoczenie, w którym działacie, chcemy z wami robić interesy na najwyższym poziomie.

Dozamel

Jakość i bezpieczeństwo

DOZAMEL od sześciu lat posiada i doskonali Zintegrowany System Zarządzania. W ramach tego systemu firma może poszczycić się certyfikatami zgodności z normami ISO 9001:2008,ISO 14001:2004, ISO 22000:2005 oraz PN-EN 18001:2004, wydanymi przez Bureau Veritas Certification Polska Sp. z o.o. w zakresie świadczenia usług: spedycji, transportu samochodowego, najmu, dostawy mediów, magazynowania, utrzymania ruchu, budowlanych, hotelarskich, wypoczynkowych, rehabilitacyjnych i gastronomicznych. W ten sposób tworzy od wielu już lat swoje know how, zapewniając wysoką jakość, a tym samym konkurencyjność oferowanych usług.

– Jeśli chcemy świadczyć usługi dla światowych koncernów, to musimy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i dostosować się do ich poziomu – mówi Piotr Kubiński, dyrektor Biura Zarządzania Relacjami z Klientem, pełnomocnik zarządu. – Działają na globalnych rynkach, muszą więc stosować wyspecjalizowane, złożone procedury i zachowywać najwyższe międzynarodowe standardy. To właśnie oni są dla nas najcenniejsi, bo, co zrozumiałe, generują największe przychody. Ale też i najbardziej wymagający, przez co stają się automatycznie największym wyzwaniem i motorem dla naszego rozwoju.

Czego wymaga taki klient? Na przykład niezawodności i ciągłości dostaw energii. Stąd też DOZAMEL musi np. stale doskonalić procedury w zakresie postępowania w sytuacjach awaryjnych. Może się przecież zdarzyć, że zabraknie prądu, dojdzie do jakiegoś innego, niespodziewanego wydarzenia. Klient wówczas ma prawo powiedzieć: to rzeczywiście siła wyższa, ale przecież mogliście to przewidzieć, zabezpieczyć się, tak abym nie ponosił konsekwencji przerwania produkcji.

– I w tę stronę kierujemy m.in. nasze wysiłki, aby teren WPP był pewnym i bezpiecznym miejscem prowadzenia działalności – dodaje Piotr Kubiński. – Rozpoczęliśmy w Spółce prace nad zaprojektowaniem i wdrożeniem Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji, zgodnego z wymaganiami normy ISO 27001 oraz Systemu Zarządzania Ciągłością Działania, zgodnego z wymaganiami ISO 22301. W końcowej fazie znajduje się projekt uporządkowania systemu komunikacyjnego, obejmujący modernizację dróg i uruchomienie strefy kontrolowanego wjazdu i parkowania na obszarze należącym do firmy.

Kreatywnie i odpowiedzialnie

Coraz częściej bardzo istotną kwestią w międzynarodowej współpracy staje się przestrzeganie reguł zrównoważonego rozwoju, wynikające z tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR). W Polsce, w odróżnieniu od krajów wysokorozwiniętych, realizacja takich programów jest jeszcze na bardzo wczesnym etapie. CSR jest u nas z reguły domeną największych firm – liderów branż i czołówek różnego rodzaju rankingów, jak dajmy na to „Lista 500”. Jednak w DOZAMELU trzy lata temu zdecydowano się opracować i wdrożyć strategię CSR, w trzech kluczowych obszarach – miejsce pracy, środowisko, oraz rynek i społeczności lokalne. Obecnie strategia ta jest rozwijana w kierunku kolejnego, czwartego obszaru, nabierającego coraz większego znaczenia w perspektywie wdrażania innowacji, którym jest współpraca biznesu z nauką. Od dwóch lat DOZAMEL figuruje w ogólnopolskim raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”, przygotowywanym i publikowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

– Zależy nam na tym by Wrocławski Park Przemysłowy był miejscem kreatywnym, gdzie rodzą się nowe idee, pomysły – podkreśla Joanna Stasiewicz, pełnomocnik zarządu ds. strategii CSR. – Wspieramy inicjatywy i wydarzenia naukowe, uczestniczymy w programach, które pozwalają nam na realizację takich celów. Dla przykładu, w partnerstwie z Dolnośląską Agencją Rozwoju Regionalnego przeprowadziliśmy niedawno największy europejski konkurs dla wczesnych pomysłów biznesowych z zakresu ochrony środowiska, przeciwdziałania zmianom klimatu, odnawialnych źródeł energii, produkcji zdrowej żywności i branż pokrewnych – ClimateLaunchpad. Ale też dbamy o pracowników – ich rozwój, zdrowie i wiele innych aspektów. Wspieramy między innymi ich inicjatywy związane ze sportem amatorskim, który ma w naszej firmie długoletnie tradycje. Wdrożyliśmy Kodeks Etyczny i Politykę Antymobbingową, doskonalimy system motywacyjny w oparciu o system rocznych ocen pracowniczych.

Dozamel

Zarządzanie z wizją

Mając ogromne doświadczenie w zakresie zarządzania obszarami przemysłowymi, DOZAMEL mógłby proponować świadczenie takich usług również w innych regionach kraju np. w specjalnych strefach ekonomicznych, parkach przemysłowych, inkubatorach przedsiębiorczości itd.

– Taka koncepcja jest możliwa do realizacji – mówi Roman Sztobryn. – Byłaby to jednak decyzja o charakterze strategicznym. DOZAMEL jest spółką Skarbu Państwa, stąd też na tym poziomie właścicielskim należałoby ją podjąć. My jesteśmy do tego przygotowani, mamy doświadczoną kadrę i unikatowe know how, wypracowane podczas wieloletniej współpracy z globalnymi firmami.

Nietypową, bardzo złożoną i wymagającą dużego zaangażowania i ogromnego know how usługą, jaką świadczy DOZAMEL, jest transport ponadwymiarowych ładunków, w szczególności transport generatorów z wrocławskiej fabryki GE Power dla elektrowni w kraju i za granicą. DOZAMEL pełni rolę spedytora, czyli organizuje całe przedsięwzięcie. Jest ono niesłychanie skomplikowane, wymaga ogromnej liczby uzgodnień, ustalenia szczegółowego rozkładu jazdy, ubezpieczenia itd. Z chwilą gdy np. potężny generator opuszcza halę produkcyjną, całą odpowiedzialność za ten majątek bierze na siebie spedytor – czyli DOZAMEL.

Wrocławski oddział GE Power jest generalnym projektantem, a także kluczowym dostawcą maszyn elektrycznych dla bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Linię produkcyjną opuścił właśnie generator 50WT25E-158 – innowacyjne urządzenie o mocy czynnej 958 MW. Całkowita masa stojana wynosi 426 ton, a jego wymiary to: 13,92 x 4,20 x 4,28 metrów. Prace nad stworzeniem urządzenia trwały ponad rok i brało w nich udział kilkuset specjalistów.

– To jedno z większych urządzeń zastosowanych w polskiej energetyce – mówi Marek Chmura, dyrektor fabryki GE Power we Wrocławiu. – Zostało ono opracowane specjalnie na potrzeby tej inwestycji tak, aby spełniała ona najwyższe standardy technologiczne.

Generator wyruszył z fabryki GE w czwartek 18 sierpnia na specjalnym 32-osiowym wagonie. Do miejsca swojego przeznaczenia – elektrowni w Opolu – dotarł w poniedziałek 22 sierpnia. Za organizację tego bardzo wymagającego przedsięwzięcia transportowego odpowiedzialna jest spółka DOZAMEL.

Budowane od 2014 roku bloki 5 i 6 Elektrowni Opole to największa inwestycja Polskiej Grupy Energetycznej SA w Polsce po 1989 roku. Będą produkować do 12,5 TWh energii elektrycznej w rocznie. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, pozwolą elektrowni w Opolu osiągnąć najwyższą efektywność wytwarzania energii, co oznacza o ok. 20% niższą emisję CO2 w porównaniu do funkcjonujących w Polsce elektrowni starszej generacji.

Dozamel

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone