Roman Potocki: Dynamiczny powiat

Możliwość komentowania Roman Potocki: Dynamiczny powiat została wyłączona Inwestycje, Samorząd

Rozmowa z Romanem Potockim, starostą powiatu wrocławskiego.

Roman Potocki

Powiat wrocławski jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się obszarów inwestycyjnych w Polsce. Z jednej strony to dobrze, ale z drugiej samorządowcy stoją przed wielkim wyzwaniem – trzeba inwestorom, napływowym mieszkańcom, ale też i tym, którzy mieszkają tu od lat, zapewnić optymalne warunki do życia, rozwijania przedsiębiorczości. Jak to się udaje?

Mamy wiele atutów, które trzeba umiejętnie wykorzystywać. Przede wszystkim, powiat leży w bezpośrednim sąsiedztwie Wrocławia, co bez wątpienia nie pozostaje bez znaczenia dla inwestorów, ale również samych Wrocławian, którzy coraz chętniej przeprowadzają się na nasz teren. Powiat liczy już ponad 130 tys. mieszkańców i jak pokazują prognozy demograficzne liczba ta będzie sukcesywnie wzrastać w kolejnych latach. Dla władz samorządowych ten bez wątpienia pozytywny trend demograficzny oznacza dodatkowe wyzwania na przykład w zakresie infrastruktury drogowej. Tym bardziej w kontekście wysokiego poziomu zmotoryzowania naszych mieszkańców – w powiecie na 1 mieszkańca przypada średnio 1 zarejestrowany samochód.

To również świadczy o zamożności mieszkańców powiatu.

Zapewne tak. Mamy też bardzo niski wskaźnik bezrobocia, wynoszący 3,2 procent, czyli tyle, ile w samym Wrocławiu.

Jakie są inne atuty powiatu?

Jest ich wiele: gęsta sieć komunikacyjna z dostępem do autostrady A4, proinwestycyjne nastawienie władz lokalnych, wykwalifikowana kadra. Nie mamy też jako powiat szpitala, korzystamy ze szpitali we Wrocławiu, co akurat dla powiatowego budżetu jest bardzo dobre. Jako przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego uczestniczę w spotkaniach ze starostami i wiem doskonale jakim obciążeniem dla budżetu może być szpital. Brak tego obciążenia daje nam pewien komfort w planowaniu przedsięwzięć poprawiających jakość życia mieszkańców.

Roman Potocki

Jednym ze sztandarowych produktów powiatu jest program „Bezpieczna droga”. Na czym on polega?

Program „Bezpieczna droga” stanowi jeden z elementów szerszych działań podejmowanych w celu poprawy stanu dróg w powiecie. Celem tego programu jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg poprzez budowę chodników we współpracy z gminami na terenie całego powiatu. Środki na realizację poszczególnych zadań finansowane są po połowie przez powiat i gminy. Program spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony samorządów gminnych. Realizacja części zadań już trwa a kolejne wkrótce się rozpoczną.

Ale „Bezpieczna droga” to nie jedyna forma inwestycji na drogach powiatowych?

Kolejnym obszarem działań powiatu jest realizacja inwestycji w ramach rządowego Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019. Dolnośląskie powiaty złożyły w ramach tego programu 37 wniosków. W tzw. pierwszym rozdaniu wystarczyło środków na realizację 9 wniosków, z czego dwa to właśnie inwestycje realizowane w Powiecie Wrocławskim. Mam tu na myśli przebudowę dróg powiatowych nr 1535D oraz 1930D w miejscowości Nadolice Wielkie w gminie Czernica oraz przebudowę ulicy Chłopskiej w miejscowości Smolec w gminie Kąty Wrocławskie. Ponadto drogi modernizowane są również poprzez realizację tzw. „nakładek”. Technologia ta polega na wzmocnieniu istniejącej nawierzchni jezdni nową warstwą bitumiczną. W ciągu kilku ostatnich lat udało nam się w ten sposób znacznie poprawić stan techniczny nawierzchni wielu odcinków dróg powiatowych na terenie całego powiatu.

Czy tego rodzaju przedsięwzięcia nie obciążają nadmiernie budżetu?

Staramy się racjonalnie planować budżet, jednocześnie skutecznie zabiegając o pozyskanie dodatkowych środków zarówno unijnych, jak i krajowych na realizację najważniejszych zadań. Istotny wpływ na budżet mają również dochody ze sprzedaży naszych nieruchomości. Mamy ok. 120 ha atrakcyjnych terenów położonych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Jednym z nich jest obszar Krzyżowice – Wierzbica Małuszów o powierzchni 83,7 ha w gminie Kobierzyce. Dysponujemy atrakcyjnymi terenami w Pasikurowicach, w gminie Długołęka, Zabrodziu (gm. Kąty Wrocławskie), jak również wieloma interesującymi terenami pod zabudowę mieszkaniową i usługową m.in. w Nowinach w gminie Kobierzyce, czy Kątach Wrocławskich. W skali roku, ze sprzedaży tego rodzaju nieruchomości chcielibyśmy uzyskiwać wpływy na poziomie 6-8 mln złotych.

Jednak w obecnych warunkach już tak łatwo nie pozyskuje się inwestorów.

To prawda, zwłaszcza jeśli mamy na terenie powiatu rekordowo niskie bezrobocie. Potencjalny inwestor może mieć bowiem problemy ze znalezieniem potrzebnych mu pracowników. Stąd też tak ważna jest rozbudowa i modernizacja infrastruktury drogowej po to, aby zwiększyć mobilność pracowników. Jesteśmy też bardzo otwarci na inwestorów i mogą oni liczyć na wszelką pomoc z naszej strony. Mogą oni też korzystać z nowoczesnego, stale aktualizowanego serwisu – Systemu Informacji Przestrzennej Powiatu Wrocławskiego (www.wrosip.pl). Można tam uzyskać większość niezbędnych informacji na etapie wyboru lokalizacji inwestycji oraz w kolejnych etapach jej realizacji. Serwis ten cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów.

W jakie sposób powiat chciałby wykorzystywać środki unijne z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020?

Złożyliśmy już pierwsze wnioski. Bardzo ważnym projektem, na który chcemy uzyskać dofinansowanie będzie przebudowa drogi powiatowej 2000D. Na to zadanie chcemy uzyskać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. Przebudowa drogi obejmie odcinek od zjazdu z autostrady A4, przez miejscowości Kilianów, Piława, Milin do Mietkowa. Droga ta stanowi bezpośrednie połączenie z siecią TEN-T obszarów aktywności gospodarczej powiatów wrocławskiego i świdnickiego. Koszt realizacji inwestycji wyniesie około 18 mln zł, przy czym dofinansowanie może wynieść aż 85 proc. Inne ważne przedsięwzięcie, to realizowany wspólnie z gminami program e-urząd. Będziemy też starać się o pozyskanie pieniędzy na rozwój edukacji, doposażenie placówek oświatowych, ich termomodernizację i wymianę systemów grzewczych.

Powiat wrocławski, to nie tylko biznes i drogi, ale również liczne, niekiedy unikatowe atrakcje turystyczne?

Tak, mamy wiele atrakcyjnych dla turystów miejsc. Inwestując w turystykę nie tylko ich przyciągamy do powiatu, ale również znacząco poprawiamy jakość życia mieszkańców powiatu w zakresie możliwości odpoczynku i rekreacji. Rozbudowaliśmy Ośrodek Sportów Wodnych i Rekreacji Powiatu Wrocławskiego w Borzygniewie. Podczas weekendu odwiedza go kilka tysięcy osób. Są tam miejsca kempingowe, można wypożyczyć sprzęt wodny, uprawiać windsurfing. Prowadzone są tam też bardzo ciekawe programy edukacyjne. W Mirosławicach pod Wrocławiem powstał tunel aerodynamiczny. W Polsce są tylko 4 takie obiekty. Służy on m.in. do treningów przyszłych spadochroniarzy, ale też każdy może z niego skorzystać. Przyjeżdżają tam goście z całej Polski. Mamy też wiele innych atrakcyjnych miejsc do których serdecznie zapraszamy mieszkańców powiatu i turystów.

Borzygniew

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone