Fizyka Sportu na PWr. Spotkanie z himalaistą Adamem Bieleckim

Możliwość komentowania Fizyka Sportu na PWr. Spotkanie z himalaistą Adamem Bieleckim została wyłączona Aktualności, Nauka, porady ekspertów

Czy do wspinania w najwyższych górach świata potrzebna jest znajomość fizyki? Na to pytanie odpowiedzi wspólnie poszukają: słynny himalaista Adam Bielecki oraz naukowiec z Politechniki Wrocławskiej prof. Adam Sieradzki.

fizyka_sportu_2022 fot. PWR

Na otwarte spotkanie w ramach politechnicznego cyklu Fizyka sportu zapraszamy we wtorek, 22 listopada, do Strefy Kultury Studenckiej (bud. C-18, ul. Hoene-Wrońskiego 10). Początek o godz. 13.30.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy za pośrednictwem serwisu Evenea: https://wroclaw.tech/fs-adam-bielecki.

Adam Bielecki (ur. w 1983 roku) należy do Klubu Wysokogórskiego Kraków, jest też członkiem kadry narodowej we wspinaczce wysokogórskiej. Pochodzi z Tychów, mieszka w Wielkopolsce. Studiował psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Wspina się w górach od 20 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw w różne góry na pięciu kontynentach. W wieku 17 lat samotnie wszedł w stylu alpejskim na Khan Tengri, 7010 m. Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata, Makalu, 8463 m. 9 marca 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I, 8068 m.

Zdobywca K2 (31 lipca 2012 r.) i Broad Peak – pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013 r.). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w zakończonej sukcesem wyprawie na północną ścianę Kanczendzongi, kierowanej przez Denisa Urubko. W ramach ekspedycji „Annapurna Polsped Expedition 2017” wraz z Felixem Bergiem i Rickiem Allenem zdobył w lekkim stylu siedmiotysięcznik Tilicho Peak, a także podjął zaawansowaną próbę wyznaczenia nowej drogi na dziewiczej, północnej ścianie Annapurny, 8091 m.

Uczestnik zimowej wyprawy narodowej na K2, a także bohater głośnej akcji ratunkowej na Nanga Parbat, dzięki której udało się uratować życie francuskiej himalaistce Elizabeth Revol. 16 lipca 2018 r. razem z Felixem Bergiem wytyczył nowy wariant drogi na zachodniej ścianie Gasherbruma II, 8035 m.

Fizyka sportu to swobodna rozmowa, w trakcie której sportowiec opowiada o swojej aktywności, a naukowiec w przystępny sposób tłumaczy działające prawa fizyczne. W poprzednich edycjach rozkładaliśmy na czynniki pierwsze takie dyscypliny jak piłka siatkowa, ręczna czy pływanie.

Pomysłodawcą i współorganizatorem projektu jest dr hab. inż. Adam Sieradzki, prof. uczelni z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki. Wykładowca dwukrotnie uhonorowany przez studentów główną nagrodą w plebiscycie Radia Luz „Kubek dla wykładowcy” oraz „Złotym Kubkiem dla Wykładowcy”.

Poprowadził dotychczas wiele spotkań o tematyce sportowej ze znanymi sportowcami m. in. Krzysztofem Ignaczakiem, Piotrem Gruszką, Zbigniewem Bartmanem, Otylią Jędrzejczak, Piotrem Żyłą, Jakubem Wolnym, Sylwią Gruchałą, Natalią Partyką, Kajetanem Kajetanowiczem, Maciejem Janowskim, Sławomirem Szmalem, Karolem Bieleckim, Hubertem Hurkaczem czy Michałem Kościuszką.

źródło informacji: PWr  –  https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2022_11_10_fizyka_sportu.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone