Gmina Długołęka kobiecym okiem

Komentarz (1) Samorząd

W jednym z najprężniej rozwijających się samorządów w województwie dolnośląskim od osiemnastu lat funkcję wójta pełni kobieta. Iwona Agnieszka Łebek z powodzeniem zarządza gminą, która stała się pożądanym miejscem do życia wśród wrocławian. Zameldowanych jest tu niemal 30 tys. mieszkańców i nic nie wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić.

Wójt Iwona Agnieszka Łebek od 18 lat promuje profilaktykę zdrowotną wśród mieszkańców gminy

Gmina Długołęka zarządzana jest kobiecą ręką w sposób konsekwentny, wszechstronny i równomierny. – Damski pierwiastek w naszym urzędzie jest nie do pominięcia. Wśród zespołu kierowniczego znajduje się jeden mężczyzna, a pośród wszystkich urzędników aż 78% stanowią panie. W radzie gminy także w ponad 50 procentach zasiadają kobiety – wylicza Iwona Agnieszka Łebek i dodaje, że uzyskanie takich statystyk nie było działaniem celowym. Choć w tym przypadku ewidentnie przyniosło pozytywne skutki.

Inwestycje = constans

Misją urzędu jest efektywna i rzetelna praca w celu polepszanie jakości życia mieszkańców, a wypełnia się ją w głównej mierze poprzez realizację inwestycji w infrastrukturę. Nowe drogi, chodniki, oświetlenie, czy kanalizacja – to kwestie, które z punktu widzenia każdego mieszkańca są najistotniejsze. – W 2018 r. w budżecie zabezpieczyliśmy ponad 63 mln zł na wydatki majątkowe w tym na: kontynuację budowy sieci kanalizacji sanitarnej (ponad 12 mln zł), budowę nowych dróg i remont istniejących (13,5 mln zł) oraz intensywne prace przy rozbudowie szkół wraz z powstaniem sal gimnastycznych i budowie nowego przedszkola (ponad 15,4 mln zł) – punktuje wójt. Mimo tak wielu zadań inwestycyjnych władze gminy nie zapominają o innego typu działaniach.

Podczas-Gminnego-Dnia-Kobiet-zawsze-można-skorzystać-z-wielu-bezpłatnych-badań fot. mat. prasowe

Nie zapomnij o profilaktyce

Iwona Agnieszka Łebek od początku swojej pracy w Długołęce duży nacisk w swoich działaniach kładzie na promocję szeroko pojętej profilaktyki zdrowotnej. – W prywatnym życiu stawiam na profilaktykę. Dlatego, jako wójt i w dodatku kobieta czuję się w obowiązku o zdrowiu nie tylko głośno mówić, ale też wspierać działania, które przyczynią się do polepszenia kondycji zdrowotnej mieszkańców – podkreśla wójt. W praktyce wsparcie polega m.in. na realizacji programu darmowych szczepień z zakresu przeciwdziałania wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz grypie. – Szczepienia przeciwko HPV kierujemy do wszystkich dziewczynek w wieku 13 lat. W zeszłym roku skorzystało z nich aż 84 dziewcząt, a gmina wydała na ten cel ponad 42 tys. zł. Z kolei do bezpłatnych szczepień przeciwko grypie zapraszamy co roku mieszkańców w wieku 65+ – podsumowuje.

Na zdrowie pań

Na programie szczepień działania gminy się nie kończą. Mieszkanki mogą regularnie korzystać z badań mammograifcznych. Mammobusy pojawiają z częstotliwością nawet kilku razy w miesiącu. W gminie, nad którą pieczę ma kobieta, wśród wydarzeń kulturalnych nie mogło zabraknąć Gminnego Dnia Kobiet. – Wydarzenie organizuję od kilkunastu lat. Oprócz walorów typowo rozrywkowych zawsze pamiętam o promocji profilaktyki chorób kobiecych. To najważniejszy cel naszej imprezy – wyjaśnia Iwona Agnieszka Łebek. W tym roku podczas swojego święta panie mogły skorzystać z darmowych badań cytologicznych, zbadać swój wzrok, wykonać pomiar ciśnienia i cholesterolu. – Rozpoczęliśmy też szeroką promocję dawstwa krwi, szpiku i organów – dopowiada wójt.

W walce z rakiem

Gmina Długołęka zaangażowała się też w inicjatywy, które służyć będą nie tylko jej mieszkańcom, ale śmiało można powiedzieć, że całego naszego regionu. – Decyzją rady gminy Długołęka w budżecie zabezpieczono, a następnie przekazano 300 tys. zł na wsparcie trzech wrocławskich szpitali specjalizujących się w profilaktyce i leczeniu osób z chorobami nowotworowymi – opowiada Iwona Agnieszka Łebek. W dobie stale rosnącej liczby zachorowań na nowotwory, które nie omijają mieszkańców gminy, wsparcie takich działań uznano tu za bezsprzeczne. Środki przeznaczono na remont i wyposażenie pracowni dermatoskopowej w nowo powstającym Oddziale Nowotworów Tkanek Miękkich, Czerniaków i Raków Skóry przy Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, budowę Pawilonu Szpitalnego Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Bankiem Dawców Szpiku we Wrocławiu oraz zakup narzędzi do profilaktyki i leczenia nowotworów narządu rodnego kobiet do nowo powstającego Ośrodka Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Nowotworów przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone