Gmina Prusice – poznaj, odpocznij, zostań!

Możliwość komentowania Gmina Prusice – poznaj, odpocznij, zostań! została wyłączona Aktualności, Samorząd

Zapraszam Państwa do Gminy Prusice. Gminy, która posiada bogatą historię, prężnie się rozwija, dba o walory turystyczne, a przede wszystkim stawia na dobro mieszkańców. Udając się w podróż po gminie odkryjecie Państwo wiele skarbów – zabytkowe budowle, urokliwe miejsca i zakątki, nowoczesne rozwiązania, otwartość i życzliwość lokalnych gospodarzy. Nowoczesne obiekty oraz zaplecze infrastrukturalne gminy dążącej do zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia, pokazują jak atrakcyjne do zamieszkania jest to miejsce – opowiada Burmistrz Igor Bandrowicz

Prusice BURMISTRZ IGOR BANDROWICZ

– Szczególnym zainteresowaniem wśród zarówno turystów jak i lokalnej społeczności cieszą się nowo powstałe ścieżki rowerowe. Prusicka Rowerostrada z miejscami postojowymi i piknikowymi przeprowadza nas przez teren miasta jak również pomiędzy malowniczymi krajobrazami gminy.  Trasa w poszukiwaniu smaków gminy to jeden ze scenariuszy turystycznych, podążając którym można zakupić produkty od przedsiębiorców i rolników m.in. mleko krowie i ser, mleko kozie, warzywa i owoce, mąki i produkty zbożowe, ryby i przetwory rybne, miód i produkty pszczelarskie.

Prusicka Rowerostrada, nowe ścieżki rowerowe

Ciekawa historia, zabytki, kultura ludowa, widoki, cisza i piękno otaczającej przyrody oraz smaki to potencjał gminy. Zapraszam państwa do odwiedzenia oraz posmakowania Gminy Prusice.

Gmina Prusice jest położona na styku Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy w północnej części Dolnego Śląska. Atrakcyjna turystycznie i krajobrazowo kraina przyciąga bogactwem lasów, stawów i czystą przyrodą.

prusice Tereny rekreacyjno-wypoczynkowe przy stawie

Gmina Prusice to historia

Prusice posiadają bogatą historię sięgającą dawnych czasów. W mieście, które zachowało średniowieczny układ urbanistyczny, znajduje się renesansowy Ratusz. Budynek wzniesiono na planie prostokąta, o złożonej bryle, dekorowany szczytami. W Ratuszu udostępniona dla turystów jest wieża widokowa, z której rozciąga się piękna panorama gminy.
Kościół św. Jakuba z XIII w. to kolejne niezwykłe miejsce w Prusicach, a w nim pokryty realistycznymi scenami batalistycznymi, alabastrowy „najpiękniejszy grobowiec wojenny Dolnego Śląska”, w którym spoczywa Melchior von Hatzfeldt, feldmarszałek cesarski. Jest to najpiękniejsze wydanie baroku, nieprzesyconego złotem i marmurem, a jedynie niezwykłą rzeźbą. Podobne miejsce można spotkać niezwykle rzadko.

Prusice – Miasto Trzech Wież zdjęcia krajobrazowe, rok 2018 (fot. Jan Jakub Smarczewski)

Gmina Prusice to też inwestycje

Prężnie rozwijająca się gmina miejsko-wiejska przeznacza duże nakłady środków na rozwój oraz rozbudowę, co ma niewątpliwie zwiększyć jej atrakcyjność inwestycyjną oraz osadniczą. Działalność produkcyjna i usługowa w ciągu ostatnich kilku lat również stale wzrasta, tym samym zwiększają się możliwości stworzenia nowych miejsc pracy na lokalnym rynku.

Kładziemy nacisk na nowe projekty i przedsięwzięcia, które realizujemy z myślą o nowych mieszkańcach i nowych inwestorach w najbliższych latach, na co również wpływa zlokalizowana w pobliżu Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Zakończone inwestycje oraz liczne remonty, jak również podjęte decyzje o przeprowadzeniu kolejnych działań jak np. budowa Szkoły Podstawowej w Skokowej będącej jednocześnie centrum edukacyjno-kulturalno-sportowym czy budowa nowego Ośrodka Zdrowia to jedne z nielicznych kluczowych inwestycji wpływających na poprawę przede wszystkim komfortu życia wszystkich mieszkańców gminy.

 

Gmina Prusice to miejsce do zamieszkania

Atutem gminy jest dogodna sieć komunikacyjna, drogowa i kolejowa. Dlatego też, drogę pomiędzy Prusicami, a Wrocławiem można pokonać w 15 minut dzięki nowo wybudowanej drodze ekspresowej S5 łączącej Wrocław z Poznaniem. Łatwy dojazd do aglomeracji to tylko jeden z czynników zachęcających do zamieszkania w Gminie Prusice. Od kilku lat następuje znaczny rozwój miasta oraz sołectw. Odnowiono elewację Ratusza oraz pobliski teren, prowadzone są remonty zabytków, gmina efektywnie pozyskuje środki z zewnętrznych źródeł, inwestuje się w budowę nowych dróg i remont już istniejących. Podejmowanych jest też szereg działań, które wpływają na atrakcyjność gminy. Istniejąca baza, w której skład wchodzą nie tylko obiekty pełniące funkcję edukacyjną, sportową i kulturalną, ale również rekreacyjną jest przystosowana do kompleksowej obsługi obywateli. Oddane do użytku obiekty jak Prusicki Obiekt Multifunkcyjny, Prusickie Centrum Fitness, nowoczesna Multiteka oraz zmodernizowane świetlice wiejskie to kolejne, zrealizowane w ostatnich latach przedsięwzięcia powstałe z myślą o kompleksowym dostępie do infrastruktury dla nowych mieszkańców.

Gmina Prusice -Prusice Droga szybkiego ruchu S5 – ekspresowe połączenie z Wrocławiem fot. mat. prasowe

Nowoczesne obiekty oraz zaplecze gminy, dążącej do zrównoważonego rozwoju we wszystkich dziedzinach życia, pokazują jak atrakcyjne do zamieszkania jest to miejsce.

Warto być u siebie!

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone