Gmina Trzebnica to nie tylko inwestycje

Możliwość komentowania Gmina Trzebnica to nie tylko inwestycje została wyłączona Aktualności, Samorząd

Rozmowa z Burmistrzem Gminy Trzebnica – Markiem Długozimą

 

fot. Patryk_buczek_trzebnica_z_lotu_ptaka

Panie burmistrzu, jak rozwija się Gmina Trzebnica?

– Gmina rozwija się modelowo, a rok 2017 był kolejnym dobrym rokiem na tej drodze rozwoju naszej gminy. Przeprowadziliśmy kompleksowy remont Gimnazjum nr 1, które wraz z reformą edukacji stało się ponownie Szkołą Podstawową nr 1. Koszt przygotowania placówki na potrzeby reformy wyniósł ponad 4 mln zł. Rozpoczęliśmy budowę żłobka połączonego z przedszkolem, a także obiektu sportowo-rekreacyjnego, które obecnie finalizujemy. Pierwszy ze wspomnianych budynków pomieści pięć oddziałów przedszkolnych oraz trzy oddziały żłobkowe, w drugim znajdą się cztery sale do squasha, sala do spinningu oraz fitness i siłownia. Obiekt sportowy będzie uzupełnieniem Gminnej Strefy Aktywności, która funkcjonuje przy Gminnym Parku Wodnym TRZEBNICA-ZDRÓJ. Od lipca ubiegłego roku, mieszkańcy, ale i goście, mogą korzystać tam z czterotorowej kręgielni, siłowni czy poprawić swoją kondycję na sali do treningu typu cross.

Która z obecnie realizowanych inwestycji jest największa?

– W 2019 roku nasze inwestycje uzupełni hala widowiskowo-sportowa za 20 mln zł, której budowa trwa. Będzie ona drugą najdroższą inwestycją w powojennej historii Trzebnicy – pierwszą był wspomniany park wodny. Podobnie, jak rozbudowa i termomodernizacja Szkoły w Kuźniczysku – jednej z miejscowości należących do Gminy Trzebnica. Szkoła po remoncie zwiększy swój metraż o ponad 800 m². To nie jedyna inwestycja w sołectwach, których nasza gmina liczy aż 41. Nowe świetlice powstają w Księginicach, Kuźniczysku i Ligocie, a za chwilę będziemy ogłaszać przetargi na kolejnych osiem obiektów tego typu. Powstała także nowa droga, która połączyła Szczytkowice i Brzyków, a w partnerstwie z Powiatem Trzebnickim strategiczną drogę z Trzebnicy do Ujeźdźca Małego, gdzie powstaje także ścieżka rowerowa. W tym roku rozpoczniemy również rewitalizację Winnej „Kociej” Góry, na której terenie utworzony zostanie Trzebnicki Park Kulturowy „Winna Góra”. Głównym celem projektu jest ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych oraz należyte zabezpieczenie i wyeksponowanie wielkiej tajemnicy, jaką skrywają nasze wzgórza. To właśnie tu prof. Jan Burdukiewicz odkrył ślady bytowania homo erectusa sprzed 500 tys. lat. To najstarsze w Polsce ślady obecności człowieka. Dzięki rewitalizacji mieszkańcy i turyści zyskają wiedzę o miejscu tak ważnym dla historii ewolucji człowieka. Koszt budowy to 12 780 750 zł.

Trzebnica fot. mat. prasowe

Jest jeszcze jedna droga, która w sposób symboliczny stała się dla Trzebnicy oknem na świat.

– Tak. Pod koniec 2017 roku do użytku oddano kluczową z naszego punktu widzenia drogę ekspresową S-5 łączącą Wrocław i Poznań. Teraz czas dojazdu z Trzebnicy do Wrocławia zajmuje jedynie 10 min. Wszystko dzięki dogodnej lokalizacji węzła „Trzebnica”. Dzięki moim staraniom, jeszcze w fazie projektowej drogi, węzeł powstał tak blisko naszego miasta i stał się dla nas prawdziwym oknem na świat. Teraz ci, którzy chcą się związać z Trzebnicą, zamieszkać u nas, założyć rodzinę lub po prostu skorzystać z jej licznych atrakcji i uroków, mogą dotrzeć do nas zdecydowanie łatwiej, bezpieczniej, ale i szybciej. Na terenach, które znajdują się przy wspomnianej drodze ekspresowej, tworzymy Gminną Strefę Inwestycyjną o łącznej powierzchni ponad 100 ha. W 2017 roku otwarta została tam pierwsza fabryka – Perfand LED – zajmująca się produkcją oświetlenia ledowego.

Coraz więcej osób chce związać swoją przyszłość z Trzebnicą, z czego to wynika Pana zdaniem?

– Posiadamy wszelkie atuty dużego miasta, będąc w dalszym ciągu miejscowością, gdzie wszędzie jest blisko. Inwestujemy w każdą dziedzinę życia od edukacji, przez sport i zdrowie, po rozrywkę. W ciągu ostatnich lat wybudowaliśmy lub wyremontowaliśmy: Gminne Centrum Kultury z kinem 3D, Gminne Centrum Medyczne, Szkołę Podstawową nr 2 i Szkołę Muzyczną. Powstał Gminny Park Wodny TRZEBNICA-ZDRÓJ ze wspomnianą wcześniej strefą aktywności, budujemy żłobek, przedszkole, obiekt sportowo-rekreacyjny oraz halę widowiskowo-sportową z widownią, która pomieści do 1000 osób. Jednak Gmina Trzebnica to nie tylko inwestycje.

– Oczywiście. Jesteśmy miastem przyjaznym rodzinie. W 2013 roku jako pierwsza gmina na Dolnym Śląsku, zaraz po Wrocławiu, wprowadziliśmy kartę dla rodzin wielodzietnych – „Trzebnicka Rodzina 3+”. Od tej pory mogą one liczyć na zniżki, tak w gminnych instytucjach, jak i u prywatnych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się przystąpić do programu. W roku ubiegłym jako pierwsza gmina i setny partner na terenie województwa, dołączyliśmy do ogólnopolskiego programu „Karta Dużej Rodziny” Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Teraz również duże rodziny spoza Gminy Trzebnica mogą skorzystać z jej licznych atrakcji. Podjąłem także decyzję, by do naszych przedszkoli przyjąć wszystkie dzieci 3, 4 i 5-letnie. Łącznie ponad 200 dzieci oraz wszystkie dzieci żłobkowe od jednego roku do lat trzech, jeżeli tylko rodzice wyrażą taką wolę. Nowo powstające przedszkole wraz ze żłobkiem, da nam także nowe możliwości w postaci utworzenia grup o profilu np. muzycznym. Warto jeszcze dodać, że Gmina Trzebnica jako jedna z dziewięciu gmin województwa dolnośląskiego i jedyna w Powiecie Trzebnickim przystąpiła do rządowego programu Mieszkanie Plus. W związku z podpisanym przeze mnie listem intencyjnym, w Trzebnicy powstanie 30 nowych mieszkań, których cena najmu będzie preferencyjna w stosunku do krajowego rynku nieruchomości.

Kiedy mówimy Trzebnica, myślimy…?

– Miasto nowoczesne i dynamicznie rozwijające się z potencjałem na przyszłość, leżące przy wspaniałym lesie bukowym, stawach, otoczone „kocimi” górami i sadami. Mamy zrewitalizowane parki i tereny spacerowe – tu każdy znajdzie swoje miejsce odpoczynku i relaksu. Nie zapominamy również o bogactwie naszej historii. Troszczymy się o nasze dziedzictwo – pocysterski klasztor Sióstr Boromeuszek oraz bazylikę św. Jadwigi Śląskiej, naszej patronki, której 750-lecie kanonizacji obchodziliśmy w ubiegłym roku. Podczas kulminacyjnych październikowych uroczystości, do naszego miasta przybyło blisko 13 tys. pielgrzymów chcących oddać jej cześć. Wierzymy także, że Trzebnicy uda się przywrócić status uzdrowiska, o co mocno zabiegam. A już teraz wybudowane na naszych terenach uzdrowiskowych – jedyne w regionie – tężnie solankowe, zapewniają odpowiedni mikroklimat mieszkańcom i odwiedzającym nas gościom. W tej chwili Trzebnica jest wolna od problemu, z którym muszą się mierzyć inne miasta naszego regionu i Polski – od smogu. Właściwości lecznicze trzebnickiego powietrza potwierdzone są badaniami przeprowadzonymi na potrzeby starań gminy o przywrócenie statusu uzdrowiska. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe atuty, nie dziwi fakt, że odnotowujemy stały wzrost liczby mieszkańców. Warto dodać, że ponad połowa z nich to młode małżeństwa, które właśnie z Trzebnicą postanowiły związać przyszłość swojej rodziny. Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Gmina Trzebnica jest od kilku lat jedną z najprężniej rozwijających się gmin nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w skali całego kraju. Jesteśmy innowacyjni i nie boimy się odważnych decyzji.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone