Historia placu Wolności we Wrocławiu – WYSTAWA

Możliwość komentowania Historia placu Wolności we Wrocławiu – WYSTAWA została wyłączona Aktualności, Kultura

„Historia placu Wolności we Wrocławiu” to wystawa, która zostanie zaprezentowana w Muzeum Historycznym w Pałacu Królewskim. Wernisaż zapowiedziano na 12 kwietnia 2019, o godz. 16:00. Wystawa potrwa do 16 czerwca 2019. Na przykładzie historycznych planów oraz archiwalnych fotografii, pokazana zostanie cala historia tego znanego, wrocławskiego skweru, który przez lata swojego istnienia stał się jednym z symboli Wrocławia i ważnym miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Otwarcie Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego, 27 III 2017 r. fot. mat. prasowe

Plac Wolności, to obok Rynku, placu Solnego i Nowego Targu, jeden z najlepiej znanych skwerów Wrocławia. W średniowieczu teren ten był słabo zabudowany i niemal niezaludniony. W XIV wieku wzniesiono w tym miejscu część potężnych fortyfikacji miejskich z półkolistymi basztami. Historia tego obszaru jako reprezentacyjnego placu rozpoczęła się dopiero w latach 50. XVIII wieku i była ściśle związana z wrocławskim Pałacem Królewskim.

Widok Pałacu Królewskiego we Wrocławiu od strony południowej, Johann David Schleuen st. wg Friedricha Bernharda Wernera, ok. 1760 r.

plac_Wolności_XIX_wiek Skanował Tomasz Gąsior.

Po wyburzeniu murów miejskich, po 1807 roku, teren dzisiejszego placu Wolności w całości przeznaczono na potrzeby wojskowe jako plac Ćwiczeń. Nieco później stanęły przy nim okazałe gmachy: Teatru Miejskiego (późniejszej opery), Komendantury Generalnej oraz budynek Sejmu Stanów Śląskich. W połowie XIX wieku w północnej części placu stanął jego najbardziej charakterystyczny element – nowe skrzydło Pałacu Królewskiego utrzymane w formach renesansu florenckiego. W jego zachowanej części obecnie mieści się Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego (oddział Muzeum Miejskiego Wrocławia). W 1913 roku zmieniono nazwę skweru na plac Zamkowy.

skrzydło-południowe-Płacu-Królewskiego-1950-rok-fot.-Adam-Czelny

W trakcie oblężenia Wrocławia wiele budynków, przez lata zdobiących plac Zamkowy legło w gruzach lub zostało dotkliwe zniszczonych. Po wojnie jako pierwszy z wrocławskich placów i ulic otrzymał polską nazwę – plac Wolności. W ten sposób nawiązano do uroczystej defilady dywizji II Armii Wojska Polskiego, która odbyła się tu już 26 maja 1945 roku. Przez kolejne dekady organizowano na nim festyny i uroczystości miejskie. Plac pełnił także funkcję parkingu oraz popularnego targowiska. Dopiero ostatnie lata przyniosły jego odrodzenie i przekształcenie w forum kultury. Dziś przy tym reprezentacyjnym, miejskim skwerze ulokowane są najważniejsze instytucje kultury: Muzeum Miejskie Wrocławia w Pałacu Królewskim, Muzeum Teatru w części dawnego skrzydła południowego Pałacu, Narodowe Forum Muzyki i Opera Wrocławska. Nad wszystkim czuwa mityczny Orfeusz – rzeźba autorstwa Theodora von Gosena.

Kurator wystawy – Tomasz Kozubek

Do wystawy wydany został katalog

Muzeum czynne:

WT – PT        1000 – 1700
SO – ND        1000 – 1800

Wystawa płatna – 15 zł (bilet normalny), 10 zł. (bilet ulgowy)

Muzeum Historyczne, pałac Królewski

Ul. Kazimierza Wielkiego 35, Wrocław

Źródło: www.mmw.pl

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone