Indeks Lewiatana. Firmy obawiają się wysokich cen prądu i gazu

Możliwość komentowania Indeks Lewiatana. Firmy obawiają się wysokich cen prądu i gazu została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

85% przedsiębiorców uważa, że największym wyzwaniem w prowadzeniu firmy w 2023 roku będą wysokie ceny prądu i gazu, 73% obawia się nowych opłat, podatków i innych obciążeń finansowych – wynika z grudniowego badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.

grafika Konfederacja Lewiatan

Tylko dla 3% firm wysokie ceny prądu i gazu nie będą miały większego znaczenia. Dla 12% będą miały znaczenie, ale menedżerowie są przekonani, że poradzą sobie z problemami. Wysokich cen energii obawia się aż 91% małych firm, 86% dużych i 64% średnich.

73% firm obawia się nowych opłat, podatków i innych obciążeń finansowych. Tylko dla 6% firm nie będą one stanowiły większego problemu. Dla 21% będą miały duże znaczenie, ale przedsiębiorstwa znajdą rozwiązanie.

Wśród innych wyzwań w prowadzeniu firmy w 2023 roku 68% przedsiębiorców wymieniło zmiany w prawie nakładające kolejne obowiązki, 67% konieczność podnoszenia wynagrodzeń, 65% utrzymującą się inflację lub jej wzrost, 64% pogłębiający się kryzys i mniejsze wydatki konsumentów oraz 50% rozwijającą się wojnę na Ukrainie.

Cykliczne badanie nastrojów przedsiębiorców „Indeks Biznesu” przeprowadził w grudniu br., na reprezentatywnej próbie przedsiębiorców, CBM Indicator na zlecenie Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan  –  https://lewiatan.org/indeks-lewiatana-firmy-obawiaja-sie-wysokich-cen-pradu-i-gazu/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone