Izolacje natryskowe pianką PUR – wady i zalety

Możliwość komentowania Izolacje natryskowe pianką PUR – wady i zalety została wyłączona Aktualności, porady ekspertów

Izolowanie poszczególnych elementów za pomocą pianki poliuretanowej stało się niezwykle popularne. Coraz częściej możemy zaobserwować zastosowania tej techniki w przemyśle budowlanym i wykończeniowym. Jakie zalety ma wykorzystanie tego typu rozwiązania i dlaczego warto zdecydować się na zastosowanie pianki poliuretanowej? Odpowiada ekspert z izosolux.pl

fot. materiały prasowe

 
Szybka i skuteczna metoda

Izolowanie pianką poliuretanową jest jedną z szybszych metod zabezpieczania. Jeżeli zależy nam na czasie, a jednocześnie chcemy, aby wszystko było wykonane porządnie, warto zastosować tę technikę. Bez problemu zaizolujemy pianką wszystkie elementy wykończeniowe domu, m.in fundamenty, ściany, okna, dach. Metoda ta polega na izolacji natryskowej, przez co, np. 1000 m2 powierzchni dachu, zabezpieczymy w przeciągu jednego dnia! Piana poliuretanowa (PUR) wytwarzana jest z gotowych materiałów, tuż przed rozpoczęciem pracy. Następnie materiał wkłada się do agregatu i wykonuje natrysk. Jeżeli chcemy zastosować ten rodzaj docieplenia, musimy zakupić odpowiedni agregat natryskowy, który produkuje odpowiedniego rodzaju pianę. Inaczej nie będzie możliwe wykonanie izolacji.

Piana poliuretanowa: zamkniętokomórkowa

Na rynku dostępne mamy dwa rodzaje piany. Możemy wytworzyć pianę zamkniętokomórkową, która składa się z zamkniętych, niewielkich cząsteczek, skąd zawdzięcza swoją nazwę. Swoje zastosowanie izolacyjne znajduje w podobnych miejscach, w których użylibyśmy styropianu czy płyty poliuretanowej. Jest to niezwykle lekka substancja (35-60 kg/m3) o świetnym współczynniku izolacji (λ = 0,023-0,029 W/(m.K)). Nie przepuszcza wody, a gdy zaschnie, staje się twarda i wytrzymała, przez co warto uważać na różnego rodzaju naprężenia, gdyż może się przełamać.

Piana poliuretanowa: otwartokomórkowa

Jest to pianka, która posiada gąbczastą strukturę, dzięki temu jest bardziej elastyczna niż pianka zamkniętokomórkowa. Ma ona także nieco lepsze parametry niż poprzednia, ponieważ współczynnik izolacji termicznej wynosi: (λ = 0,036-0,040 W/(m.K)), natomiast ciężar: (8-10 kg/m3). Oznacza to, że jeśli myślimy o izolacji miejsc, w których może dojść do spękań, np otworów, prostopadłych lub nierównych, ten rodzaj materiału spisze się rewelacyjnie! Z pewnością pianka otwartokomórkowa sprawdzi się w przestrzeniach, w których odpowiednie będą także materiały takie, jak: wełna mineralna lub drzewna i celuloza. Pianka ta, świetnie nadaje się także do izolacji drewna, gdyż dobrze przywiera. Warto uważać na nią w przypadku ocieplania, np poddasza, gdyż jest nasiąkliwa i po pewnym czasie może przepuszczać wodę.

Idealna do docieplania!

Dzięki swoim właściwościom, oba rodzaje pianki świetnie sprawdzą się w przypadku ociepleń budynków, czy połączeń poszczególnych ścian. Pianki te, bardzo dobre są także w przypadku różnego rodzaju wykończenia budynków. Jeśli zależy nam na termoizolacji ścian trójwarstwowych, bez problemu możemy zastosować piankę PUR, gdyż posiada właściwości rozprężające. Pianka ta, zapewne znajdzie także zastosowanie w przypadku dociepleń strychów lub wentylowanych przestrzeni, gdzie niezwykle trudno położyć różnorodne materiały ocieplające.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone