Jacek Sutryk podsumował pierwszy rok prezydentury

Możliwość komentowania Jacek Sutryk podsumował pierwszy rok prezydentury została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Samorząd

Jak podaje Urząd Miasta Wrocławia, podczas spotkania w Centrum Kongresowym Hali Stulecia prezydent Wrocławia przedstawił statystyki 12 miesięcy pracy w ratuszu, realizację programu wyborczego, ale także priorytety na kolejne lata prezydentury.

Prezydent Jacek Sutryk fot. UMW

Jacek Sutryk zapowiedział wydanie do 2023 roku ok. 1,3 mld złotych na transport publiczny, likwidację wszystkich kopciuchów w miejskim zasobie komunalnym i poprawę bezpieczeństwa, zarówno uczestników ruchu drogowego, w tym szczególnie pieszych oraz na wrocławskich osiedlach. W przemówieniu prezydenta znalazło się bardzo wiele statystki dotyczącej pracy wykonanej przez pierwszy rok prezydentury. Jacek Sutryk wyliczał m.in. budowę i wyremontowanie 30 km chodników, stworzenie ponad 600 miejsc w żłobkach i ponad drugie tyle przedszkolach, powstanie 18 km tras rowerowych czy zakup 50 nowoczesnych, klimatyzowanych autobusów.

Jacek Sutryk od zaprzysiężenia na prezydenta odbył 2142 spotkania z mieszkańcami, podczas których spotkał 53 675 osób. Ostatni rok to także 7187 rozdanych wrocławskich wyprawek, powstanie kilkunastu nowych zieleńców i tysiące nasadzonych drzew, krzewów i kwiatów. Ten czas to także nowy styl pracy w ratuszu: Jacek Sytruk przedstawił w tym czasie 198 zdefiniowanych zadań, które zespół prezydenta realizuje w trybie kwartalnym.

Priorytety na kolejne lata: transport publiczny, #WrocławBezSmogu i Bezpieczeństwo.

I PRIORYTET: TRANSPORT PUBLICZNY

– Otworzyliśmy dekadę ogromnych inwestycji w transport publiczny we Wrocławiu. Do 2023 r. chcemy wydać na ten cel 1,3 mld złotych. W tym roku kupiliśmy już 50 nowych autobusów i 10 nowych tramwajów. W 2020 r. na nasze ulice wyjedzie kolejnych 40 nowych autobusów, w tym 10 elektrycznych. A to nie koniec. Kolejny cel to zakup 60 autobusów, 49 tramwajów i modernizacja dalszych 50 składów – mówił Jacek Sutryk.

Do 2022 r. powstanie także nowa trasa tramwajowa na Popowice, a do 2023 r. na Trasa Autobusowo-Tramwajowa na Nowy Dwór.

– Wiem, że problemem Wrocławia są wykolejenia tramwajów. Dlatego wzmacniamy program remontów torowisk. Od przyszłego roku na ich remonty i bieżące utrzymanie będziemy wydawać 80 mln złotych rocznie – dodał prezydent.

W ostatnim roku z transportu zbiorowego we Wrocławiu skorzystało 207 mln pasażerów, czyli 500 tysięcy pasażerów dziennie. – Musimy zbudować nową zajezdnię tramwajową na Nowych Żernikach. W tym roku ogłosiliśmy konkurs na jej projekt. Chcemy, by powstała do 2025 r – wyliczał prezydent.

Na koniec 2018 r. dostęp do przystanków tramwajowych w zasięgu 300 metrów miało prawie 28% mieszkańców. Dzięki nowym trasom na Hubskiej, Popowicach i na Nowy Dwór będzie to powyżej 31% mieszkańców. – Moim celem są nowe korytarze transportowe na Swojczyce, Ołtaszyn, Maślice, Jagodno – dodał prezydent.

II PRIORYTET: #WROCŁAWBEZSMOGU

Wrocław na likwidację pieców, przyłączanie kamienic do sieci ciepłowniczej i wspieranie wymiany pieców w prywatnych lokalach wyda do końca 2024 r. 330 mln zł.

Prezydent Sutryk podkreślił, że miasto wymieni wszystkie kopciuchy w gminnych kamienicach, ale nie tylko.

– Wesprzemy finansowo i informacyjnie każdego, kto będzie chciał zlikwidować swój piec. Od 2020 roku będzie można otrzymać nawet 20 tys. zł na likwidację pieca wraz z wymianą okien. Oferujemy nowe, atrakcyjne programy dla właścicieli 8000 lokali – nową, łatwiejszą Kawkę Plus, Termo Kawkę, Lokalny Program Osłonowy, który zawiera 4 tys. zł rocznej dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Najemcy w lokalach komunalnych, którzy sami wymienią piec będą zwolnieni z czynszu na 2 lata. Ponadto, doradcy energetyczni będą pracowali na wrocławskich osiedlach tak, by każdy mógł możliwie szybko i łatwo przejść przez likwidację swojego pieca – opisywał działania Jacek Sutryk.

III PRIORYTET: BEZPIECZEŃSTWO

Bezpieczeństwo na ulicach

Ratusz wzmocni współpracę z policją. Szczegółowe analizy wypadków komunikacyjnych pomogą w planowaniu zmian w układzie ulic i infrastrukturze.

– W pierwszej kolejności chcielibyśmy zająć się ulicą Legnicką, na której tylko w tym roku doszło do 3 wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych. Chcemy także poprawić bezpieczeństwo m.in. na Armii Krajowej i Wyszyńskiego – opisuje plany Jacek Sutryk.

Na początku 2020 r. status drogi krajowej nr 98 zostanie zdjęty z ciągu ulic: Wyścigowej – Ślężnej – Dyrekcyjnej – Pułaskiego – pl. Grunwaldzki – Kochanowskiego – Brücknera – Jana III Sobieskiego. Pozwoli to lepiej zarządzać bezpieczeństwem na tych ważnych ulicach.

Rozwój Straży Miejskiej

Prezydent ogłosił także kolejne wzmocnienia w Straży Miejskiej. W tym roku budżet tej służby został zwiększony do ponad 23 mln zł – dzięki temu m.in. przeprowadzono nabory na 48 strażników, którzy pracują bezpośrednio na osiedlach. Straż Miejska otrzymała także nową siedzibę przy ul. Na Grobli i całodobowy posterunek w Sukiennicach. Mundurowi dostali nowy sprzęt m.in. radiowozy, a na prośbę mieszkańców we wskazanych przez nich miejscach zwiększono liczbę patroli – nawet o 20%.

Tegoroczne plany Straży Miejskiej:

– patrole wodne: we współpracy z policją i WOPR. Zakup łodzi patrolowych.
– patrole rowerowe: Straż Miejska będzie dyżurowała także na jednośladach
– w siedzibie Straży Miejskiej powstanie zapasowe stanowisko kierowania i monitoringu
– Ekopatrol: do końca przyszłego roku dwukrotnie zwiększy się liczba funkcjonariuszy w tej służbie, w sumie do 60 osób.

Plan inwestycji w ochronę Wrocławia przed podtopieniami

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wyda w najbliższych latach pół miliarda złotych na poprawę jakości dostaw wody do picia, kanalizację, bezpieczeństwo, adaptację do zmian klimatu. W przyszłym roku ruszy budowa 4 zbiorników retencyjnych na wodę deszczową. Będą kosztować niemal 80 milionów zł.

– W nadchodzącym roku wydamy także prawie 60 mln zł na budowę kanalizacji deszczowej przy inwestycjach drogowych – mówił podczas spotkania Jacek Sutryk.

– Zdrowy Wrocław – tak chcemy opowiadać o naszym mieście. Chcę, aby program ten był kompleksowy i dotykał wielu przestrzeni naszego życia. W ciągu mijającego roku przygotowaliśmy cały pakiet działań na rzecz wsparcia rodziny. A w kolejnych latach program „Zdrowy Wrocław” będzie głównym narzędziem do realizacji tych prac – zapowiedział Jacek Sutryk.

mat. prasowe: Urząd Miejski Wrocławia

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone