Jelenia Góra: Będziemy szukać kolejnych wyzwań

Możliwość komentowania Jelenia Góra: Będziemy szukać kolejnych wyzwań została wyłączona Samorząd

Rozmowa z prezydentem miasta, Marcinem Zawiłą.

Jelenia Góra zajęła pierwsze miejsce w konkursie Gwiazdy Biznesu 2017 w kategorii „Samorząd Przyjazny Biznesowi”. Jakie znaczenie ma dla Pana ta nagroda, co oznacza ona dla miasta i jego mieszkańców?

Ogromne. I to w wielu aspektach. Po pierwsze, to znakomita promocja naszych wysiłków i ich skutków. Po drugie, to dowód na to, że nasze starania są dostrzegane przez podmioty zewnętrzne. Po trzecie zaś, wygrana potwierdza, że metody wsparcia biznesu, stosowane przez nasz samorząd, są słuszne i dobrze odbierane. Można oczywiście wskazywać jeszcze wiele innych płaszczyzn, na których ta nagroda jest niezwykle istotna, ale wystarczy powiedzieć, że skoro samorząd musi krzepnąć także w sferze stabilizacji dochodów własnych budżetu, to współpraca i relacje z biznesem są tego fundamentem. Tyle, że trzeba mieć świadomość, że taka nagroda jest wprawdzie nobilitacją, ale też zobowiązaniem. W tej dziedzinie nigdy nie można powiedzieć, że zrobiło się wszystko, co możliwe, bo zawsze pojawi się coś więcej, jakaś kolejna sprawa i kolejna szansa. Będziemy ich poszukiwać.

Czym wg Pana jest samorząd przyjazny biznesowi? Na jakie ulgi i ułatwienia mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy chcą ulokować swój kapitał w Jeleniej Górze?

Samorząd przyjazny biznesowi jest przede wszystkim otwarty wobec potrzeb i oczekiwań. Przepisy obowiązujące samorząd stanowią nieprzekraczalne granice naszych możliwości wsparcia, jednak w ramach i w granicach tych przepisów możemy być wobec biznesu życzliwi, przyspieszając działania, sugerując rozwiązania czy wskazując możliwości nieoczywiste dla naszych partnerów. Inna sprawa, że życzliwość samorządu jest przecież jego obowiązkiem wobec mieszkańców. Im bardziej komfortowo czują się przedsiębiorcy, tym chętniej tworzą miejsca pracy i współuczestniczą w realizacji zadań, które niekoniecznie wprost są im przypisane, zarówno w sferze infrastrukturalnej, jak i społecznej. Niejeden z przedsiębiorców jeleniogórskich jest świetnym partnerem czy hojnym sponsorem działań kulturalnych i sportowych. Wspierają pracę NGO’sów, fundują nagrody w rozmaitych, ważnych dla naszego środowiska konkursach. Nie chcę wskazywać konkretnych przypadków, bo nie zdołalibyśmy o wszystkich napisać, ale wiele wyjątkowo estetycznych stojaków na rowery czy zabawek na placach dla dzieci to prezenty od naszych przedsiębiorców. Niejedna impreza artystyczna albo w ogóle by się nie odbyła, albo byłaby nieporównanie uboższa, gdyby nie wsparcie naszych partnerów. Dziękujemy im za to i dostrzegamy w każdy możliwy sposób. Miasto dąży do stworzenia jak najbardziej korzystnych warunków do podejmowania przedsięwzięć gospodarczych. Wyrazem tego są m.in. intensywne działania w zakresie poprawy dostępności komunikacyjnej terenów inwestycyjnych, budowa niezbędnej infrastruktury komunalnej (sieci wodociągowej i kanalizacyjnej), zbrojenie terenów pod budownictwo mieszkaniowe, wytyczanie działek pod konkretne zapotrzebowanie inwestorów, systematycznie uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (z uwzględnieniem sugestii zgłaszanych przez przedsiębiorców i inwestorów – 92% powierzchni miasta objęta jest MPZG) czy przyspieszanie procedur administracyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji. Przedsiębiorcy mogą także liczyć na cały szereg ulg i udogodnień, obejmujących m.in. pomoc finansową (zwolnienie z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy w mieście) czy udostępnienie – na atrakcyjnych warunkach finansowych – miejskich lokali użytkowych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

W mieście funkcjonuje także Strefa Przemysłowa…

Tak, obejmuje ona ok. 80 ha gruntów, atrakcyjnie położonych przy głównym szlaku komunikacyjnym w kierunku Czech i Niemiec. Kilka działek zlokalizowanych w Strefie Przemysłowej zostało wniesionych do Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości, dzięki czemu inwestorzy zainteresowani tymi terenami nabywają prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego w ramach pomocy publicznej. Zatrudnienie w firmach zlokalizowanych na terenie Strefy Przemysłowej znajduje obecnie ok. 5 000 osób. Szczególną uwagę zwracamy na wsparcie doradczo-informacyjne. Prowadzimy dedykowaną przedsiębiorcom i inwestorom stronę internetową na portalu miejskim, zapewniamy profesjonalną obsługę podczas całego procesu inwestycyjnego – ogromna tu rola pilota inwestycyjnego, pomagamy w pozyskaniu wykwalifikowanych pracowników, na bieżąco analizując potrzeby kadrowe naszych przedsiębiorców.

Rozmawia Pan z inwestorami i lokalnymi przedsiębiorcami?

Od kilku już lat cyklicznie spotykam się z jeleniogórskimi przedsiębiorcami w celu wymiany opinii m.in. na temat rozwoju naszego miasta. Takie spotkania są niezwykle ważne, w dużej mierze kierunkują one nasze działania na rzecz biznesu. Konkluzje ze spotkań znalazły swoje odzwierciedlenie m.in. w kampanii „Mieszkaj, pracuj, żyj w Jeleniej Górze”, której celem jest promocja Jeleniej Góry jako miasta przyjaznego, o wielu walorach, w którym warto mieszkać, uczyć się i pracować. Ta kampania to zaledwie jeden z elementów podejmowanych przez miasto działań promocyjnych – potencjał miasta i jego mieszkańców staramy się promować na wiele sposobów, w kraju i zagranicą. Prowadzenie zakrojonych na szeroką skalę działań promocyjnych, ale i szeregu innych inicjatyw, nie byłoby możliwe bez wsparcia zewnętrznego – mogę z dumą powiedzieć, że w zakresie pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskich jesteśmy liderem.

Czy pozytywne nastawienie samorządu miasta wobec inwestorów ma wpływ na stopień bezrobocia w regionie jeleniogórskim?

Mogę odpowiedzieć statystyką, bo ona jest najbardziej wiarygodna. Jeśli na koniec kwietnia 2017 wskaźnik bezrobocia w Jeleniej Górze wynosił 4,1%, przy przeciętnej wielkości na Dolnym Śląsku na poziomie 6,9%, a w kraju 7,7%, to jest to najbardziej rzetelna odpowiedź na tak postawione pytanie. Warto też zauważyć, że przedsiębiorcy jeleniogórscy obniżają bezrobocie także w wielu okolicznych gminach, wielka grupa pracowników kilku naszych zakładów jest dowożona z okolic Lwówka Śląskiego czy Kamiennej Góry, więc oddziaływanie aktywności jeleniogórskiego biznesu nie ogranicza się tylko do granic miasta, choć w naszych granicach inwestorzy – jak widać – czują się najlepiej.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone