Jeleniogórski szpital może pochwalić się nową poradnią. Wyremontowano również SOR

Możliwość komentowania Jeleniogórski szpital może pochwalić się nową poradnią. Wyremontowano również SOR została wyłączona Aktualności

W Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej od dziś działa nowa poradnia dla pacjentów po Covid-19To już czwarta w regionie po otwieranych w ostatnich tygodniach we Wrocławiu, Legnicy i Wałbrzychu. Podlegający marszałkowi szpital dysponuje także zmodernizowanym dzięki wsparciu samorządu województwa SOR-em. W otwarciu uczestniczyli marszałek Cezary Przybylski i wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

 

fot. pixabay Bruno

– Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej pełni bardzo ważną rolę w leczeniu pacjentów na wielu poziomach, nie tylko z subregionu jeleniogórskiego, ale także pozostałych mieszkańców naszego województwa. Utworzenie poradni dla Pacjentów po przebytym zakażeniu koronawirusem było zatem konieczne, aby zapewnić im specjalistyczną opiekę medyczną i w tym zakresie – mówi marszałek Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. Samorząd Województwa Dolnośląskiego wspiera działania jeleniogórskiego Szpitala, przyczyniając się tym samym do polepszenia jakości usług medycznych na Dolnym Śląsku. Specjalistyczna poradnia to kolejne ważne przedsięwzięcie realizowane przez placówkę w ostatnim czasie. Dzisiaj istotne jest także zakończenie inwestycji w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, która zwiększy komfort i bezpieczeństwo pacjentów  – dodaje marszałek.

Przy Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej rozpocznie działalność specjalistyczna Poradnia Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Poradnia skierowana jest do pacjentów, którzy przebyli zakażenie SARS-CoV-2 i borykają się ze skutkami choroby. W wielu przypadkach infekcja pozostawia uszczerbek na zdrowiu, nie tylko w zakresie schorzeń fizycznych, ale także w sferze emocjonalnej. Ponadto, w jeleniogórskiej placówce ukończono rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Inwestycja o wartości ponad 700 tys. zł, zrealizowana w ramach wsparcia samorządu województwa dla jednostek medycznych w czasie pandemii, obejmowała prace remontowe i zwiększenie powierzchni poczekalni dla pacjentów.

 Jeleniogórski szpital dysponuje fachową kadrą lekarską oraz posiada pełne zaplecze diagnostyczne, niezbędne, aby rozpoznać możliwe powikłania po zakażeniu koronawirusem i wdrożyć odpowiednią terapię. Pacjenci będą diagnozowani pod kątem powikłań pulmonologicznych, schorzeń dolnych dróg oddechowych, naczyniowo-sercowych i nerwowych oraz ewentualnych stanów depresyjnych. W opiekę nad pacjentami zaangażowani będą lekarze specjaliści, rehabilitanci, dietetyk oraz psychologPoradnia będzie świadczyła profesjonalną opiekę medyczną dla wszystkich mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej oraz województwa dolnośląskiego.

 – Cieszę̨ się̨, że przy kolejnym szpitalu marszałkowskim uruchamiamy ośrodek dla pacjentów, którzy przechorowali koronawirusa. To niezwykle ważne, by osoby te znajdowały kompleksową opiekę̨ w leczeniu dolegliwości, jakie są̨ skutkiem choroby. U wielu pacjentów, zwłaszcza tych, którzy przechodzą̨ chorobę̨ najciężej, koronawirus pozostawia poważne powikłania. Często potrzebna jest pomoc specjalistów w zakresie pulmonologii, kardiologii, neurologii czy psychiatrii. Naszym celem jest tworzenie miejsc, w których mieszkańcy znajdą kompleksowe wsparcie we wszystkich tych specjalnościach. Jelenia Góra to kolejne tego typu miejsce na mapie Dolnego Śląska – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.

 

Kompleksowe badania i specjalistyczna opieka

W ramach nowo utworzonej Poradni Opieki nad Pacjentem po COVID-19 realizowane będą kompleksowe badania pozwalające ocenić stan zdrowia. Będą to m.in. badanie RTG klatki piersiowej  w 3, 6 i 12 miesiącu po przechorowaniu lub ewentualne badanie tomografem komputerowym i badanie saturacji w spoczynku. Realizowany będzie również test wysiłkowy, w którym pacjent będzie musiał wejść po schodach na piętro – podczas badania mierzony zostanie czas oraz saturacja przed i po badaniu. Ponadto, na liście badań znajdzie się też spirometria FVC oraz FEV1. Po przebytym zakażeniu koronawirusem wiele osób boryka się również z problemami natury emocjonalnej, stąd w ramach poradni odbywać się będą konsultacje z psychologiem oraz test Becka pozwalający na diagnozę zaburzeń depresyjnych.

– Poradnia dedykowana pacjentom po chorobie COVID-19 w obecnej sytuacji epidemicznej jest niezbędna. Zakażenie koronawirusem, nawet bezobjawowe, może powodować w późniejszym okresie zdrowotne powikłania różnej natury. Co więcej, może dochodzić także do intensyfikacji chorób, z którymi już boryka się organizm. Stąd, w trosce o zdrowie Pacjentów, uruchomiliśmy specjalistyczną poradnię, w której pod okiem lekarzy specjalistów, rehabilitantów, dietetyka i psychologa możliwe będzie rozpoznanie powikłań i wdrożenie odpowiedniego leczenia – mówi Nikolaj Lambrinow, Dyrektor Wojewódzkiego Centrum Szpitalnego Kotliny Jeleniogórskiej. Dodatkowo będziemy również kierować naszych pacjentów do jednostki zamiejscowej „Wysoka Łąka” w Kowarach, gdzie prowadzone będą stacjonarne turnusy rehabilitacji pulmunologicznej dla pacjentów po COVID-19 – zaznacza dyrektor.

Rozbudowa SOR w obliczu COVID-19

W jeleniogórskim Szpitalu dobiegła końca również rozbudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Inwestycja o wartości przeszło 701 tys. zł. realizowana była od września 2020 roku dzięki wsparciu samorządu województwa udzielanemu w ramach Dolnośląskiego Pakietu dla Ochrony Zdrowia. Wsparcie finansowe pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

W ramach prac remontowych w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym m.in. zwiększono powierzchnię poczekalni, co pozwoli na zapewnienie Pacjentom bardziej komfortowych warunków oczekiwania na przyjęcie oraz zachowanie większego dystansu społecznego w związku z panującą sytuacją epidemiczną.

mat. prasowe: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone