Jesteśmy silną, rozwijającą się firmą

Możliwość komentowania Jesteśmy silną, rozwijającą się firmą została wyłączona Biznes, TOP Manager

W firmie EBS Ink-Jest Systems doszło do istotnych zmian. Odchodzącego na emeryturę Mariana Semika zastąpił Janusz Kosicki. Nowy prezes zapowiada, że Pan Semik pozostanie konsultantem, ponieważ zdobyta przez 34 lata wiedza jest bezcenna. Prezes Kosicki przez wiele lat związany był z przemysłem medycznym, a dzisiaj swoją wiedzę o zaawansowanym technologicznie sprzęcie i doświadczenie w zarządzaniu wykorzystuje we wrocławskiej firmie EBS. Spółka przechodzi duże zmiany związane nie tylko z funkcją prezesa, ale także z polityką sprzedaży drukarek.

Zaczynamy tradycyjnie – proszę w kilku zdaniach opowiedzieć o swoim doświadczeniu zawodowym.

Przez wiele lat pracowałem na Politechnice Warszawskiej, jako pracownik naukowo-dydaktyczny. Kolejnym etapem mojej kariery zawodowej była własna działalność gospodarcza, w ramach której zajmowałem się wyposażaniem szpitali w wysoko zaawansowany technologicznie sprzęt medyczny. Później zostałem dyrektorem generalnym dużej firmy medycznej – Medtronic Poland. Nie zaprzestałem pracy dydaktycznej – swoim doświadczeniem dzieliłem się ze studentami Wyższej Szkoły Handlowej, w tym jako wykładowca MBA. Niedawno podjąłem nowe wyzwanie i jestem prezesem firmy EBS Ink-Jet Systems Poland we Wrocławiu.

Po tym, co Pan powiedział, nasuwa się pytanie: skąd zmiana branży? Po tylu latach doświadczenia w branży medycznej, wejście na rynek typowo przemysłowy to chyba spore wyzwanie?

Doświadczenie w biznesie pomogło mi prowadzić praktyczne zajęcia na uczelni, co z kolei sprawiło, że znowu chciałem sprawdzić się w nowej dziedzinie. Sprzęt medyczny i drukarki przemysłowe typu ink-jet mają wiele cech wspólnych – są wysoko zaawansowane technologicznie, muszą być niezawodne, wymagają szybkiego i sprawnego serwisowania, a duża konkurencja wymusza ciągłe udoskonalanie produktów. Nieprawidłowe działanie sprzętu medycznego może być zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzkiego, natomiast wadliwe funkcjonowanie drukarek przemysłowych może przynieść ogromne straty
i zatrzymanie produkcji. Niezawodność w obu przypadkach jest zatem kluczowa, a zarządzanie jest takie samo, niezależnie od branży.

Odchodzący na emeryturę prezes Semik pracował w EBS 34 lata – jaką firmę Panu przekazał?

Pan Marian Semik zarządzał firmą od samego początku, czyli od 34 lat. Jako inżynier, był także konstruktorem pierwszych drukarek. EBS Ink-Jet Systems jest jedną z największych w Polsce firm oferujących przemysłowe drukarki atramentowe. Prezes Semik zbudował silną, ciągle rozwijającą się spółkę, w której udało się zachować zalety firmy rodzinnej. EBS był wielokrotnie nagrodzony medalami na Międzynarodowych Targach Poznańskich za innowacyjne produkty, a w tym roku także na targach PAKFOOD. Takiej wiedzy i doświadczenia nie zabiera się na emeryturę, dlatego Pan Marian nadal jest z nami, już jako konsultant, a jego pomoc i wsparcie są bezcenne.

EBS to jedyny polski producent atramentowych drukarek przemysłowych typu ink jet. Firma z wieloletnią tradycją, szerokim wachlarzem produktów. Czy jest taki, z którego jesteście wyjątkowo dumni?

Jesteśmy dumni z każdej drukarki, bo są one dziełem naszych konstruktorów. Wymienię jednak dwa produkty: drukarkę typu HANDJET oraz EBS 6600. Pierwsza z nich jest unikalnym produktem, umożliwiającym ręczne znakowanie na różnych powierzchniach, a EBS jest jedynym na świecie producentem tego typu drukarki. Druga to drukarka małego pisma, nagrodzona w tym roku na targach PAKFOOD. Jej głównymi zaletami są zintegrowany system utrzymujący niezawodną pracę (nawet przy zaniku zasilania sieciowego) oraz zapobiegający zasychaniu atramentu i łatwy w użyciu zintegrowany system atramentowy iModule ®.

Wiemy, że ostatni kwartał tego roku przebiegać będzie pod znakiem istotnych zmian w firmie, których wdrażanie rozpoczęło się już kilka tygodni temu. Czy może Pan opowiedzieć o najistotniejszych?

Od początku istnienia firma projektuje nowe produkty we własnym dziale badawczo-rozwojowym, a wszystkie drukarki produkowane są w naszej siedzibie we Wrocławiu. Dotąd produkty EBS-u były w Polsce rozprowadzane przez dystrybutora, co powodowało, że brakowało nam bezpośredniego dostępu do klienta, który najlepiej wie, co należałoby usprawnić i jaką funkcjonalność dodać. Dlatego postanowiliśmy zorganizować sprzedaż bezpośrednią, a co za tym idzie serwis na terenie całego kraju. Zatrudniliśmy już kilkunastu serwisantów i przedstawicieli handlowych, zorganizowaliśmy też dział sprzedaży i serwisu
w naszej siedzibie przy ul. Tarnogajskiej we Wrocławiu. Wszystko po to, aby lepiej obsługiwać naszych klientów.

Czego życzyć więc na najbliższą przyszłość: Panu na nowej funkcji i firmie w „nowym wydaniu”?

Firmie EBS należy życzyć tego, co każdemu dobrze prosperującemu przedsiębiorstwu – jeszcze większej ilości nowoczesnych produktów, zadowolonych klientów i pracowników oraz bardzo dobrych wyników działalności. Doskonale wiemy, że odpowiednio zainwestowane zyski procentują w jeszcze lepszych produktach, które doceniają nasi klienci. Mnie należy życzyć sprawdzenia się jako liderowi – żebym wyznaczał trafne cele i potrafił przekonać pracowników do ich wspólnej realizacji.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone