Jubileusz Józefa Elsnera w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu

Możliwość komentowania Jubileusz Józefa Elsnera w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu została wyłączona Aktualności, Kultura

26 maja, o godzinie 18.00 z okazji jubileuszu 250-lecia urodzin polskiego muzyka i kompozytora Józefa Antoniego Franciszka Elsnera w zgorzeleckim Miejskim Domu Kultury odbędzie koncert muzyków Hoffmeister-Qartet. Artyści  zaprezentują premierowe nagrania kwartetów smyczkowych polskiego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, nauczyciela Fryderyka Chopina i wielu innych polskich twórców.

Józef_Elsner fot. mat. prasowe UMZ

Organizatorem koncertu jest Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, Muzeum Śląskie w Görlitz oraz Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu.

Józef Antoni Franciszek Elsner urodził się 1 czerwca 1769 w Grodkowie na Opolszczyźnie. Wykształcenie muzyczne zdobył w Wiedniu, jednak muzyczną wrażliwość rozwijał już jako dziecko, śpiewając w chórze kościelnym w Godkowie. Od 1781r., już jako uczeń szkoły prowadzonej przy klasztorze dominikanów, a następnie w jezuickim Gimnazjum św. Macieja we Wrocławiu, śpiewał w chórze klasztornym i uczęszczał na lekcje gry na skrzypcach oraz basu cyfrowanego. W 1782r. w kościele św. Wojciecha we Wrocławiu wykonano jego motet Ave Maria gratiae plena na dwa głosy solowe z towarzyszeniem instrumentów. W 1786 rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie we Wrocławiu, które po krótkim czasie zamienił na lekarskie. Na czas studiów zarzucił swoje muzyczne zainteresowania. Do zawodu muzyka wrócił dopiero po dwuletnim pobycie w Wiedniu dokąd wyjechał w 1789r. z zamiarem kontynuowania studiów medycznych. Jesienią 1791r. roku przeniósł się do Brna, gdzie pracował jako skrzypek w teatrze, ale już wiosną 1792r. objął posadę dyrygenta teatru cesarsko-królewskiego we Lwowie. Pozostał tam do 1795r. wystawiając w tym czasie na scenie teatru lwowskiego swoje dwie opery do tekstów niemieckich: Die seltenen Brüder i Der verkleidete Sultan. W 1795r. został współpracownikiem nowego szefa teatru Wojciecha Bogusławskiego i zajął się udzielaniem prywatnych lekcji. Zorganizował też Akademię Muzyczną, by zrzeszać muzyków i miłośników muzyki oraz prowadzić działalność koncertową. Latem 1799r. Elsner przeniósł się ze Lwowa do Warszawy. Osiadł tu na stałe prowadząc bardzo intensywną działalność. Od 1799r. do 1824r. prowadził operę w Teatrze Narodowym, wprowadzając do jej repertuaru 30 oper i 2 balety własnego autorstwa. Bardzo aktywnie działał jako pedagog, wydawca, kompozytor, naukowiec, publicysta. Zmarł 18 kwietnia 1854 w Elsnerowie pod Warszawą. (dokładny życiorys: culture.pl/pl/tworca/jozef-elsner)

UWAGA:

Koncert „Klasyka wiedeńska ze wschodniej Europy”, 26 czerwca 2019r., godz. 18.00, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Wstęp wolny !

W skład Grupy Hoffmeister-Qartet wchodzą: Ulla Bundies i Christoph Heidemann (skrzypce), Aino Heidelbrandt (altówka) oraz Martin Seemann (wiolonczela). Kwartety smyczkowe Józefa Elsnera w ich interpretacji zostały wydane na płycie „Streichquartette”, wchodzącej w skład czteropłytowego albumu „Joseph Elsner. Chamber Music” przygotowanego z okazji 250. rocznicy urodzin założyciela narodowej tradycji muzycznej w Polsce. Album stanowi kompletny zbiór muzyki kameralnej i fortepianowej w interpretacjach współczesnych muzyków.

Źródło: Urząd Miasta Zgorzelec

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone