Kolejny klaster. Dolny Śląsk liderem energii odnawialnej

Możliwość komentowania Kolejny klaster. Dolny Śląsk liderem energii odnawialnej została wyłączona Aktualności, Samorząd

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich powołały w piątek samorządy Domaniowa, Kondratowic, Przeworna, Strzelina oraz Wiązowa. Dzięki tej decyzji do 44,5 tysiąca osób popłynie tańszy prąd, a gminy z czasem staną się „wyspami energetycznymi”. To kolejna tego typu inicjatywa – wcześniej klastry stworzyło 15 dolnośląskich samorządów.

Powołanie klastra oznacza, że w gminach, które go tworzą, będą mogły powstać elektrownie fotowoltaiczne i bioelektrownie. Przewidywana moc odnawialnych źródeł energii wyniesie średnio 3 MW w jednej gminie – 2 MW z fotowoltaiki oraz minimum 1 MW z bioelektrowni. Docelowo gminy mają stać się tzw wyspami energetycznymi, uzyskując całkowitą samowystarczalność. Nadwyżka będzie mogła zostać przekazana na potrzeby Wrocławia.

– Źródła energii odnawialnej są przyszłością sektora energetycznego – przekonuje Dorota Pawnuk, burmistrz miasta i gminy Strzelin. – Od dłuższego czasu pracujemy nad utworzeniem elektrowni fotowoltaicznej na terenie byłej oczyszczalni ścieków. Liczymy, że współpraca z innymi samorządami stworzy taką możliwość.

Miejsce na swoją elektrownię wytypowała również gmina Domaniów.

– Planujemy farmę fotowoltaiczną na dwóch nieużytkach, zlokalizowanych w Danielowicach i Grodziszowicach, na łącznym obszarze 4,3 ha. Jednocześnie chcemy instalować panele słoneczne na dachach budynków użyteczności publicznej, a z czasem wymieniać źródła ciepła w domach mieszkańców – mówi Wojciech Głogulski, wójt gminy.

Podobne plany ma gmina Przeworno.

– Wdrażamy efektywne programy i rozwiązania, służące poprawie środowiska naturalnego. Przy udziale środków zewnętrznych, pragniemy montować panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, będących naszą własnością. Zamierzamy magazynować, przetwarzać i wykorzystywać energię, którą uda nam się pozyskać z odnawialnych źródeł. Chcemy pomagać naszym mieszkańcom w działaniach proekologicznych, w tym w wytwarzaniu „czystego” prądu – zapowiada wójt gminy, Jarosław Taranek.

Dążymy do gospodarki niskoemisyjnej

Zasady funkcjonowania klastrów reguluje znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o odnawialnych źródłach energii. Jej celem jest restrukturyzacja i modernizacja polskiej energetyki, połączone z dążeniem do osiągnięcia gospodarki niskoemisyjnej. Zgodnie z brzmieniem ustawy, obszar działania tego rodzaju klastra nie może przekraczać granic jednego powiatu lub pięciu gmin, a jego koordynatorem powinien być jeden z członków – w tym przypadku jest to gmina Strzelin.

– Pozyskanie środków zewnętrznych oraz współpraca pomiędzy samorządami otwierają zdecydowanie większe możliwości niż ma to miejsce w przypadku inwestycji prowadzonych przez pojedyncze gminy – mówi Wojciech Bochnak, wójt gminy Kondratowice. – To nie pierwszy raz, gdy łączymy siły. Wcześniej z sukcesem realizowaliśmy projekt wyposażenia szkół w nowoczesne pracownie komputerowe. Jestem przekonany, że powołanie klastra energii powtórzy ten sukces. Aktualnie wprowadzamy zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Farma fotowoltaiczna powstanie prawdopodobnie w okolicach Gołostowic.

Podobnego zdania jest Jerzy Krochmalny, burmistrz miasta i gminy Wiązów:

– Klastry energii odnawialnej mają ogromne znaczenie nie tylko gdy chodzi o ochronę środowiska, ale również ze względu na zwiększenie innowacyjności, obniżenie kosztów funkcjonowania gminy oraz możliwość pozyskiwania środków zewnętrznych na realizację planowanych inwestycji.

Dolny Śląsk centrum energetyki odnawialnej

Przygotowaniem kompleksowej strategii rozwoju i realizacją inwestycji w ramach przedsięwzięcia zajmie się jego koordynator, spółka komunalna Strzelin PS Energetyka Odnawialna, utworzona przez gminę Strzelin i firmę Polski Solar Holding. Powołanie klastra umożliwia dostęp do dodatkowych dotacji, w tym krajowych oraz ze środków unijnych.

– Cieszymy się, że kolejne gminy postawiły na odnawialne źródła energii, zwiększenie niezależności energetycznej i rozwój lokalnej przedsiębiorczości. Potwierdziły swoją innowacyjność, gospodarność i zaangażowanie w ochronę środowiska, a także stały się przykładem dla innych samorządów – mówi Jacek Ryński, członek rady nadzorczej spółki komunalnej Strzelin PS Energetyka Odnawialna.

Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Strzelińskich jest czwartym tego rodzaju przedsięwzięciem w Polsce realizowanym przez samorządy. Pierwszą tego typu inicjatywą był Klaster Energii Odnawialnej Ziemi Łużyckiej, który powołały gminy Olszyna, Gryfów Śląski, Leśna, Siekierczyn i Lubań. W ich ślady poszły Prusice, Oborniki Śląskie, Wisznia Mała, Wołów i Żmigród, tworząc Klaster Energii Odnawialnej Wzgórz Trzebnickich.

Z kolei Mirsk, Wleń, Lubomierz, Lwówek Śląski i Stara Kamienica połączyły siły tworząc Izerski Klaster Energii Odnawialnej. Wszystkie cztery gminy zamieszkuje ponad 200 tys. mieszkańców. Tym samym Dolny Śląsk stał się krajowym centrum energetyki odnawialnej. Trwają rozmowy dotyczące uruchomienia kolejnych klastrów.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone