Komunikacja publiczna rozwiązała problem społeczny

Możliwość komentowania Komunikacja publiczna rozwiązała problem społeczny została wyłączona Aktualności, Samorząd

Przez najbliższe pięć lat miastem i gminą Strzelin będzie kierować Dorota Pawnuk, dla której jest to już trzecia kadencja burmistrza. Z szefową gminy rozmawialiśmy o najważniejszych inwestycjach poprzedniej kadencji oraz planach na najbliższą przyszłość.

Dorota-Pawnuk-burmistrz-Strzelina fot. mat. prasowe

„Nie spodziewałam się aż tak wysokiego poparcia…”

Ubiegając się o reelekcję uzyskała Pani ponad 70 procent głosów. Gratulujemy tego sukcesu. Czy rozmiar zwycięstwa był dużym zaskoczeniem?
Przyznam szczerze, że liczyłam na wygraną, ale nie spodziewałam się aż tak wysokiego poparcia. Dla mnie, jak i całego mojego zespołu, jest to wielki powód do satysfakcji, a także ogromne zobowiązanie do konsekwentnej realizacji programu wyborczego i dalszej pracy dla rozwoju naszej gminy. To również dowód na to, że znaczna część mieszkańców nie tylko widzi efekty naszej pracy, ale podziela też kierunek rozwoju, który od lat proponujemy i skutecznie realizujemy.

Co w Pani ocenie jest największym osiągnięciem w niedawno zakończonej kadencji?
Jest wiele powodów do zadowolenia, bo były to bardzo pracowite cztery lata. Skupię się jednak na dwóch sprawach. Myślę, że z punktu widzenia rozwoju gminy oraz poprawy komfortu życia mieszkańców bardzo ważną, i co najważniejsze trafną decyzją, było uruchomienie latem 2018 roku Strzelińskiej Komunikacji Publicznej. Na to zadanie pozyskaliśmy kilkumilionowe dofinansowanie. Dzięki SKP każde nasze sołectwo, a mamy ich aż 36, zostało skomunikowane z miastem. Rozwiązaliśmy w ten sposób poważny problem, na który skarżyli się mieszkańcy terenów wiejskich. Ważnym osiągnięciem jest również rozpoczęcie modernizacji Ośrodka Wypoczynkowego „Nad Stawami” w Białym Kościele, gdzie zainwestowaliśmy bardzo poważne środki finansowe. Do ośrodka doprowadzono już kanalizację sanitarną, wyczyszczono zbiorniki wodne, wyremontowano wały i brodzik dla najmłodszych. Powstał też budynek rekreacyjny, w którym znajduje się m.in. zaplecze sanitarne, a dzięki wsparciu Województwa Dolnośląskiego wykonaliśmy nowe pomosty pływające. Obecnie trwa montaż 22 drewnianych domków rekreacyjnych, które będą służyć naszym gościom już w najbliższym sezonie letnim.

Jakie najważniejsze inwestycje zapisano w przygotowanym przez Panią i uchwalonym przez radę budżecie na 2019 rok.
Na wydatki majątkowe, czyli głównie inwestycje, zaplanowaliśmy prawie 16 mln. zł. Lista wydatków majątkowych liczy ponad siedemdziesiąt pozycji, więc przyszły rok będzie dla nas z pewnością bardzo pracowity. Mogę wszystkich zapewnić, że po zwycięskich wyborach na pewno nie spoczniemy na laurach i nie zwolnimy tempa. Będziemy nadal korzystać z zewnętrznych środków, a w tym jesteśmy naprawdę skuteczni. Wśród licznych zaplanowanych zadań są m.in. budowy, przebudowy, remonty dróg gminnych, przebudowa drogi wojewódzkiej nr 395, wykonanie kolejnych odcinków ścieżek rowerowych typu singletrack, remonty w gminnych szkołach, kontynuacja budowy kanalizacji sanitarnej w Karszowie oraz rewitalizacja wschodniej pierzei strzelińskiego rynku. Konsekwentnie kontynuujemy prace związane z odbudową ratusza, a spółka której powierzono to ważne zadanie zleciła już opracowanie dokumentacji technicznej. Ma być ona gotowa już wiosną 2019 r. Nowy ratusz stanie się siedzibą magistratu, a obiekt będzie przystosowany przede wszystkim do potrzeb mieszkańców, w tym osób niepełnosprawnych. Nasze inwestycyjne możliwości poważnie ograniczają rosnące wydatki na oświatę, na którą w 2019 r. wydamy prawie 1/3 część naszego budżetu.

Koniec roku to dobra okazja nie tylko do podsumowań i refleksji, ale też odpowiedni moment do złożenia życzeń na kolejny rok.
Wszystkim czytelnikom Kapitału Polskiego oraz Kapitału Dolnośląskiego życzę udanego 2019 roku. Niech nie zabraknie Wam szczęścia oraz stabilności w życiu rodzinnym i zawodowym. Życzę też jak najwięcej spokoju i jak najmniej stresów, które w dzisiejszym szybkim świecie odbijają się na zdrowiu oraz wielu ważnych sferach naszego życia. Niech każdy znajdzie czas na realizację pasji, które będą odskocznią od problemów codziennego życia. Wszystkiego najlepszego!

Dziękujemy za rozmowę

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone