Konfederacja Lewiatan: Apel izb gospodarczych w sprawie tzw. lex pilot

Możliwość komentowania Konfederacja Lewiatan: Apel izb gospodarczych w sprawie tzw. lex pilot została wyłączona Aktualności, Biznes, porady ekspertów

Izby gospodarcze zrzeszające nadawców i operatorów branży mediów i telekomunikacji apelują o wstrzymanie prac nad szkodliwymi regulacjami w ustawie o radiofonii i telewizji, a dotyczącymi wprowadzenia tzw. lex pilot.  Ograniczą one konkurencję i osłabią polski rynek telewizyjny. Do apelu przyłączył się Związek Pracodawców Prywatnych Mediów w Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan  Krzysztof Kajda grafika Konfederacja Lewiatan

Jako reprezentanci przedsiębiorców: nadawców prywatnych i operatorów, którzy zbudowali jeden z najbardziej konkurencyjnych oraz różnorodnych rynków telewizyjnych w Europie i którzy od ponad trzech dekad inwestują w jakość i wybór dla polskiego widza, stanowczo sprzeciwiamy się dalszemu procedowaniu zmian do ustawy o radiofonii i telewizji, włączonych bez konsultacji publicznych do projektu ustawy wprowadzającej Prawo Komunikacji Elektronicznej1 (wPKE) tzw. Lex Pilot – czytamy w apelu.

Projektowane zmiany głęboko ingerują w swobodę działalności gospodarczej i modele biznesowe, które stoją za dotychczasowym sukcesem polskiego rynku medialnego, wyznaczając nierynkowe i arbitralnie zdefiniowane zasady współpracy między przedsiębiorcami, budowania ofert oraz dystrybucji treści do klientów, które albo nie wynikają z Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej albo są z nimi sprzeczne. Proponowane przepisy to rewolucja w zasadach funkcjonowania rynku rozprowadzania programów oraz cios w różnorodność, wybór i dostęp do bogatych treści w języku polskim, na którym stracą nie tylko nadawcy, operatorzy i twórcy, ale przede wszystkim polscy widzowie.

Apelujemy o wstrzymanie prac nad tymi szkodliwymi regulacjami, które w istocie ograniczą konkurencję i osłabią polski rynek telewizyjny.

– Rząd przyjął zmiany w ustawie medialnej bez żadnych konsultacji. Sposób procedowania tak rewolucyjnych przepisów jest bulwersujący – mówi r.p. Krzysztof Kajda, zastępca dyrektora generalnego Konfederacji Lewiatan.

Autorzy apelu podkreślają, że tego typu propozycje wymagają przeprowadzenia poważnej debaty publicznej z wszystkimi zainteresowanymi stronami, rzetelnego procesu konsultacji oraz głębokiej analizy skutków wejścia ich w życie, a nie legislacyjnej wrzutki na ostatnim etapie prac rządowych. Nie znajdujemy żadnego uzasadnienia ani nadzwyczajnych okoliczności dla konieczności prowadzenia tych prac w tak nietransparentnym trybie – dodają.

Zgodnie z zapisami projektu wprowadzającego Prawo komunikacji elektronicznej, obywatele (wyborcy), bez względu na to z jakich usług dostępu do programów telewizyjnych korzystają, będą mieli narzuconą na kilka miesięcy przed wyborami ofertę priorytetowo traktującą jedną opcję polityczną, bowiem bez względu na to z usług którego operatora widz korzysta, zawsze na kanałach od 1 do 5 będą kanały telewizji publicznej.

Apel izb gospodarczych w sprawie lex pilot

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan   –   https://lewiatan.org/apel-izb-gospodarczych-w-sprawie-tzw-lex-pilot/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone