Konfederacja Lewiatan: Konsumpcja ostro hamuje

Możliwość komentowania Konfederacja Lewiatan: Konsumpcja ostro hamuje została wyłączona Aktualności, Biznes

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w styczniu 2023 r. spadła o 0,3% w ujęciu rocznym, a w skali miesiąca była niższa o 23,1% – podał GUS.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

 

Mamy pierwszy minus w nowym roku. Sprzedaż detaliczna zgodnie z naszymi prognozami spadła poniżej zera. To pierwszy taki wynik od lutego 2021 r.

W styczniu w relacji rocznej sprzedaż zmniejszyła się o 0,3%. To efekt ubożenia społeczeństwa, a trzeba pamiętać, że nadal mamy w Polsce blisko 1 mln osób więcej niż przed rokiem. W ujęciu miesięcznym spadek sprzedaży jest znacznie większy, bo przekraczający ponad 23%. Jest to jednak oczywiście efekt świątecznych zakupów.

Na plusie w styczniu była jedynie sprzedaż 3 grup produktów –  ubrania, farmaceutyki oraz sprzęt RTV i AGD. Z drugiej strony mamy sprzedaż paliw, która zalicza poważny spadek w relacji rocznej 13,3%.

Trzeba pamiętać, że rok temu doświadczaliśmy poważnego napływu uchodźców, którzy w pierwszej chwili bardzo poważnie podbili sprzedaż detaliczną, szczególnie produktów pierwszej potrzeby. Tym samym od marca ponownie będą czekały nas ujemne wyniki sprzedaży detalicznej.

Komentarz  [+MP3]  na stronie Konfederacji Lewiatan

źródło informacji: Konfederacja Lewiatan  –   https://lewiatan.org/konsumpcja-ostro-hamuje-mp3/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone