Krakowskie Tarasy we Wrocławiu już gotowe

Możliwość komentowania Krakowskie Tarasy we Wrocławiu już gotowe została wyłączona Aktualności, Inwestycje, Mieszkania

Zakończyła się budowa drugiego etapu Krakowskich Tarasów. To inwestycja, która w rejon ulicy Krakowskiej wprowadza powiew architektonicznej świeżości. Na szczególną uwagę zasługuje tarasowy układ brył oraz inwersja kolorystyczna.

AP Szczepaniak Krakowskie Tarasy Wroclaw fot. Mateusz Gzik

Na terenie pomiędzy ulicą Krakowską a rzeką Oławą powstaje duże osiedle o nazwie Krakowskie Tarasy. Drugi z budynków mieszkalnych właśnie otrzymał pozwolenie na użytkowanie. Pod względem skali jest to jedna z największych inwestycji w okolicy, która wyróżnia się także ciekawą architekturą.

Tarasowy układ brył

Budynek jest w kształcie litery „C”. Składa się z dwóch części o zróżnicowanej wysokości: od 6 do 9 kondygnacji.

Jego kształt wynika z ogólnego założenia podziału wszystkich budynków na bryły nałożone na siebie tarasowo – wyjaśnia Artur Szczepaniak, projektant główny w biurze AP Szczepaniak, które przygotowało projekt Krakowskich Tarasów.

Tarasowy układ narastającej bryły podkreślają dachy z zielenią oraz przestronne tarasy przynależne do mieszkań – dodaje architekt.

Jasne skrzydła boczne domknięto ciemniejszym elementem frontowym. Budynek w znacznej części został otoczony balkonami obwodowymi z częściową ich zabudową panelami szklanymi. Przesuwne panele mają dwie funkcje: urozmaicają elewację oraz, w razie konieczności, osłaniają przed deszczem czy wiatrem.

Na elewacjach bez tarasów ramy zostały częściowo powielone jako elementy ozdobne. Ciekawy efekt uzyskano dzięki inwersji kolorystycznej: niektóre elewacje są jasne z ciemnymi elementami, inne ciemne z jasnymi fragmentami. Część budynku wykończono płytką elastolith, która nawiązuje do sąsiednich obiektów, np. do pofabrycznych zabudowań Zaklętych Rewirów. Zastosowano również materiały współczesne takie jak szkło, aluminium oraz tynk.

Architektura została dostosowana także do pierwszego budynku Krakowskich Tarasów – wyjaśnia Artur Szczepaniak.

Architekt dodaje, że w celu ujednolicenia całego kompleksu zostały stworzone trzy typy elewacji, które będą powielane na kolejnych budynkach.

AP Szczepaniak Krakowskie Tarasy Wroclaw fot. Mateusz Gzik

Nieoceniona bliskość rzeki

Podstawową ideą przy tworzeniu projektu było to, aby każde mieszkanie miało widok na rzekę Oławę. Jej sąsiedztwo jest jednym z największych atutów inwestycji przy ul. Krakowskiej 88.

Idąc nabrzeżem Oławy, możemy dojść do samego centrum – zauważa Szymon Rodziewicz, dyrektor regionu w spółce IMS Budownictwo, która jest inwestorem.

Ogromną zaletą jest także bezpośrednie położenie przy terenach zielonych: lesie i parku – wymienia. Przedstawiciel inwestora podkreśla, że Krakowskie Tarasy są bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta.

Przystanki tramwajowe i autobusowe są tuż obok. Dojazd do ścisłego centrum zajmuje kilkanaście minut, podobnie jak wyjazd samochodem na trasę wylotową w kierunku Opola oraz autostrady A4. Jednocześnie budynki są oddalone od głównej ulicy, co zapewnia mieszkańcom ciszę i spokój – podsumowuje Szymon Rodziewicz z IMS Budownictwo.

W drugim budynku Krakowskich Tarasów znajdują się 154 mieszkania o wielkości od 30 do 102 mkw. i liczbie pokoi od 2 do 5. Oprócz tego: garaż podziemny na 185 miejsc postojowych, komórki lokatorskie i pomieszczenia na rowery. Pomiędzy budynkami znajduje się plac zabaw. Na osiedlu powstanie także zielony teren rekreacyjny dostępny tylko dla mieszkańców. Krakowskie Tarasy mają bezpośredni dostęp do bulwarów Oławy. Powstaną tu jeszcze budynki mieszkalne, usługowe i hotelowe. Razem z istniejącymi będzie ich 5.

AP Szczepaniak Krakowskie Tarasy Wroclaw fot. Mateusz Gzik

AP Szczepaniak to biuro architektoniczne założone w 1999 roku przez braci Artura i Pawła Szczepaniaków. Początkowo funkcjonujące jako autorska pracownia dwóch architektów, dziś zespół liczy około 50 architektów – wykwalifikowanych specjalistów z doskonałą znajomością lokalnych uwarunkowań inwestycyjnych.

Wrocławskie biuro specjalizuje się w przygotowaniu projektów architektonicznych i wielobranżowych w sektorach: budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, handlu oraz usług komercyjnych. Oferuje pełny zakres usług projektowych i inżynierskich oraz kompleksową obsługę dotyczącą projektowanej inwestycji pod względem wszelkiego rodzaju uzgodnień, ekspertyz i pozwoleń. AP Szczepaniak posiada na swoim koncie wiele prestiżowych projektów, zrealizowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą, również w afrykańskim regionie Maghreb. Wykonane projekty były wielokrotnie nagradzane w konkursach i plebiscytach architektonicznych, takich jak: International Property Awards, World Architecture and Design Awords, Piękny Wrocław, Najlepszy Projekt Mieszkaniowy czy Budowa Roku.

mat. prasowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone