Kultura na Dolnym Śląsku wraca do życia sprzed pandemii

Możliwość komentowania Kultura na Dolnym Śląsku wraca do życia sprzed pandemii została wyłączona Aktualności, Kultura

Dolnośląskie instytucje kultury po trudnym okresie pandemii znów rozwijają skrzydła. Statystyki liczby widzów uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych wskazują jak wiele osób z zainteresowaniem wybiera kulturalną ofertę proponowaną przez instytucje kultury w naszym regionie. Pierwsze półrocze 2022 roku było owocne dla naszych instytucji kultury i nadchodzący, nowy sezon artystyczny możemy rozpocząć z optymizmem, prognozując powrót do szerokiego uczestnictwa w kulturze.

Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego, Olga Chrebor, dyrektor wydziału kultury UMWD, Igor Wójcik, fot. UMWD

Krzysztof Maj,, Olga Chrebor, Igor Wójcik,, fot. UMWD

– Przez te pół roku zrealizowaliśmy wiele. Powstał profil Kulturalny Dolny Śląsk, na którym promujemy wydarzenia kulturalne w regionie. Udało się zawrzeć porozumienie z Kolejami Dolnośląskimi i stałą rubryką w Magazynie Pokładowym dostępnym dla wszystkich podróżnych jest kultura. Opracowaliśmy schemat promocji kultury z uwzględnieniem, gdzie dojeżdżają pociągi KD. Mocno nam zależy na tym, aby podkreślać obecność kultury, komunikowanie jej. Dziękuję mediom, dziennikarzom, współpracownikom i dyrektorom instytucji kultury za tę dobrą komunikację i współpracę. Kultura ma być stale obecna w przestrzeni publicznej, nie tylko, aby wypełnić pustą przestrzeń, nie tylko dla rozrywki – mówi Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Dolnośląska Kultura w liczbach
Wśród dolnośląskich instytucji kultury znajdziemy m.in. muzea, teatry, filharmonie i kina. Różnorodna i bogata oferta programowa, repertuarowa i edukacyjna, zaproponowana w pierwszym półroczu 2022 roku przyciągnęła ponad 1 mln 800 tys. uczestników wydarzeń kulturalnych w całym regionie. Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Sudecka oraz Narodowe Forum Muzyki przygotowały dla melomanów łącznie 172 koncerty, dolnośląskie teatry zaprosiły gości na 397 przedstawień, w tym 18 premier, blisko 100 tysięcy osób odwiedziło nasze muzea!  W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyło się 5485 pokazów filmowych, a Ośrodek Kultury i Sztuki przygotował dla dolnośląskiej publiczności festiwale, przedstawienia, wystawy, koncerty i pokazy filmowe, które trafiły do ponad 50 tysięcy odbiorców. Dolnoślązacy chętnie sięgają także do literatury – w pierwszym półroczu 2022 r. wypożyczenia w Dolnośląskiej Bibliotece Publiczna im. T. Mikulskiego we Wrocławiu to prawie 100 tys. pozycji. Nasze instytucje kultury prowadzą również działalność edukacyjną – z oferty skorzystało ok. 140 tysięcy mieszkańców Dolnego Śląska.

– Wracamy do stanu sprzed pandemii. Pamiętamy o tym, że obecna sytuacja też była wyjątkowa. Stęskniliśmy się za teatrem, filharmonią, kinem. Wraca mobilność. Nasze instytucje wracają do występów poza województwem – w Łodzi, w Sopocie. Powoli wychodzimy z postpandemicznej stagnacji. Dbamy również o to, żeby istnieć w europejskiej przestrzeni. Nasz młyn papierniczy stara się o wpisanie na listę światowego dziedzictwa UNESCO – mówi Olga Chrebor, dyrektor wydziału kultury UMWD.

 

Solidarni z Ukrainą

Samorządowe instytucje kultury włączyły się także aktywnie w akcje wsparcia inicjowane po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Opera Wrocławska przebudowała swój repertuar rezygnując z utworów rosyjskich, Narodowe Forum Muzyki udostępniało m.in. bilety dla Obywateli Ukrainy za symboliczną złotówkę. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, czy Teatr Polski we Wrocławiu wystawiały sztuki, a DCF przygotował ofertę filmową z napisami w języku ukraińskim. Muzea zaś organizowały liczne warsztaty dla dzieci z pogrążonej wojną Ukrainy. Wszystko to tylko część szeregu działań kierowanych do naszych wschodnich sąsiadów, które były okazją do pokazania wzajemnej życzliwości między naszymi narodami.

– OKiS realizuje zadania kulturalne od 50 lat. Głód kultury w naszym regionie jest tak duży, że od stycznia do czerwca tego roku nasza instytucja kultury zrealizowała ponad 500 imprez. Jeśli tak dalej pójdzie dobrniemy do 1000, więc będzie to w historii naszej instytucji pierwszy tak silny rok – mówi Igor Wójcik, dyrektor Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu.

 

Nie tylko instytucje

Dolnośląska kultura to oczywiście nie tylko działalność instytucjonalna. Dolny Śląsk obfitował w wydarzenia zorganizowane przez organizacje pozarządowe. Nie mogło zabraknąć dolnośląskich marek jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci „Dziecinada”, który w tym roku odwiedził nie tylko Wrocław, ale i Szklarską Porębę, Lubin oraz Leśną, Festiwal Księżnej Daisy, czy „Wieczory w Arsenale”.

– Chciałem podkreślić jedną rzecz – walczymy o dostępność kultury, mobilność kultury. Współpraca z NGO’sami jest ważna, bo organizacje pozarządowe chcę realizować często małe, budżetowe  inicjatywy, ale właśnie takie są równie ważne dla lokalnej społeczności – dodaje Krzysztof Maj.

źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego  http://dolnyslask.pl/dolnoslaska-kultura-wraca-do-zycia-sprzed-pandemii/2242/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone