Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna: III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy zakończona

Możliwość komentowania Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna: III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy zakończona została wyłączona Aktualności, Biznes

III edycja Energy Industry Mixer, która w tym roku po raz pierwszy miała miejsce w Legnicy, zakończyła się sukcesem. W Centrum Konferencyjnym LSSE spotkało się blisko 200 osób z innowacyjnym podejściem do technologii, energetyki i ekologii. Dzięki atrakcyjnej formule, która oprócz części prezentacyjnej, związana była ze stolikami rotacyjnymi oraz rozmowom 1 to 1, uczestnicy mieli szansę na dialog, nawiązanie kontaktów biznesowych i wypracowanie wspólnych wniosków. Wydarzenie zorganizowały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, włoska firma Bosetti Global Consulting, przy wsparciu miasta Legnica.

III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Ideą Energy Industry Mixer jest umożliwienie bezpośredniego dialogu pomiędzy włoskimi firmami, polskimi przedsiębiorcami oraz lokalnymi władzami. Podczas tegorocznej edycji skupiono się przede wszystkim na efektywności energetycznej, odzysku materiałów za pomocą technologii skoncentrowanej energii słonecznej oraz produkowaniu energii z odpadów. Jak podkreślał prezes LSSE, Przemysław Bożek, przedsięwzięcie było skierowane nie tylko dla przedstawicieli biznesu z Włoch i Polski. Złożoność problemu energetycznego dotyka aktualnie wszystkich, o czym świadczyła m.in. obecność reprezentacji samorządów.

– Obiecaliśmy, że Energy Industry Mixer odbędzie się w Legnicy i dotrzymujemy słowa. Od lat zajmujemy się pozyskiwaniem inwestorów oraz tworzeniem nowych miejsc pracy. Jednak – co ważniejsze – słuchamy przedsiębiorców i odpowiadamy na ich potrzeby. Niestety, większość z nich wskazuje na jeden wspólny problem – energetyka oraz rachunki za prąd i gaz. Chcieliśmy, żeby w obliczu tych wyzwań mieli doświadczenia między innymi włoskie na „wyciągnięcie ręki” – mówił prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Przemysław Bożek.

III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

– To ważna konferencja gospodarcza, poruszająca tematykę związaną z rozwojem nowych technologii, odnawialnych źródeł energii i technologii wodorowych. Najważniejsza jednak jest obecność partnerów dużego, międzynarodowego biznesu. Do Legnicy przyjechali między innymi przedstawiciele z Włoch przygotowujący duże projekty gospodarcze – wszystko po to, aby region południowo-zachodniej Polski dobrze się rozwijał. Nie mam wątpliwości co do prawidłowej obsługi nowych inwestycji. LSSE przez 25 lat udowodniła, że reprezentuje najwyższy poziom profesjonalizmu w zakresie realizacji przedsięwzięć przemysłowych i gospodarczych oraz wsparcia od strony organizacyjnej i merytorycznej – podsumował sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneusz Zyska.

Ireneusz Zyska, III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Ireneusz Zyska, III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

– Wiemy, w jakiej sytuacji znajduje się Europa, dlatego ten międzynarodowy dialog jest tak bardzo potrzebny. Myślę, że Włosi mogą znaleźć w Polsce dobry grunt na rozwijanie biznesu, a Polacy we włoskiej przedsiębiorczości i innowacjach skuteczne rozwiązania. Nie możemy oczekiwać, że po jednym wydarzeniu od razu zostaną nawiązane wielkie współprace, ale dzisiejsze rozmowy oraz wymiana doświadczeń mogą być zdecydowanie podstawą do dużych projektów – dodał członek zarządu Bosetti Global Consulting, Fabrizio Bosetti.

– Włączamy się w proces działań transformacji energetycznej, stąd nasze duże inwestycje w odnawialne źródła energii czy fotowoltaikę. Szukamy rozwiązań, które będą obniżały koszty funkcjonowania takich obiektów. Mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy konferencji spełnią swoje oczekiwania i będzie to początek owocnej współpracy, która z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną jest wyjątkowo udana i w ostatnim czasie przynosi wiele korzyści. Są już przygotowane tereny pod nowe inwestycje – podkreślił prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski.

prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski , III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

prezydent Legnicy, Tadeusz Krzakowski , III edycja Energy Industry Mixer w Legnicy fot. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

– Istotnie wzrosły koszty transportu oraz produkcji. To pokłosie pandemii COVID-19 oraz wojny na Ukrainie. Stajemy przed widmem ziszczenia się wszystkich strachów – „i co dalej” ?Agencja Rozwoju Przemysłu zrzesza około 170 firm, które kontrolujemy pośrednio i bezpośrednio. W obrębie tej grupy staramy się wpajać paradygmat, że konkurencja kosztowa nie jest panaceum na trudne czasy. Warto zastanowić się nad budowaniem relacji biznesowych, które ułatwią nam przetrwanie od strony zakupowej i od sprzedażowej. Dzisiejsze wydarzenie jest bardzo dobrą receptą, a relacje, które zostaną zbudowane, będą owocowały i dzięki nim przetrwamy trudny czas – mówił prof. Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

***

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. W 2022 r. przypada 25-lecie istnienia spółki. LSSE do dziś to 77 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – blisko 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

Bosetti Global Consulting – to firma doradcza od ponad 20 lat zajmująca się rozwojem włoskiego przemysłu w Polsce. Organizator Energy Industry Mixer, w którym w poprzednich edycjach wzięło udział ponad 150 firm i instytucji polskich oraz zagranicznych. W trakcie tych wydarzeń odbyło się ponad 500 spotkań biznesowych, których celem było nawiązanie strategicznych kontaktów biznesowych między poszczególnymi firmami, dzięki nim w najbliższej przyszłości możliwa będzie realizacja nowych przedsięwzięć lub nowych projektów inwestycyjnych.

źródło informacji: Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone