Legnicka strefa wzmacnia przedsiębiorców i zabiega o inwestorów w trzech nowych parkach przemysłowych

Możliwość komentowania Legnicka strefa wzmacnia przedsiębiorców i zabiega o inwestorów w trzech nowych parkach przemysłowych została wyłączona Aktualności, Biznes

Ponad 900 mln zł pozyskane jako wsparcie dla samorządów, kolejne miliony przeznaczone na inwestycje infrastrukturalne. Ośmiu nowych przedsiębiorców z innowacyjnymi projektami. Tak wyglądał 2022 r. w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która świętowała 25-lecie swojej działalności. Bieżący rok w LSSE zapowiada się równie ambitnie, bo spółka wspólnie z rządowymi agendami i samorządami planuje rozwój trzech parków przemysłowych. To kolejne ponad 1000 ha wolnych terenów inwestycyjnych.

Historyczna inwestycja firmy VIESSMANN zostanie zrealizowana w Legnicy. Na terenie LSSE powstanie supernowoczesny zakład produkcyjny pomp ciepła Zdj. Viessmann

Historyczna inwestycja firmy VIESSMANN zostanie zrealizowana w Legnicy. Na terenie LSSE powstanie supernowoczesny zakład produkcyjny pomp ciepła Zdj. Viessmann

25 lat funkcjonowania Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

W ciągu 25 lat powierzchnia terenów należących do Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zwiększyła się prawie czterokrotnie! W 1997 r. wynosiła 381,69 ha, teraz to aż ponad 1500 ha. W tym czasie liczba podstref z 3 urosła do 18, wydano blisko 200 zezwoleń i decyzji wspierających biznes, dzięki którym przedsiębiorcy zainwestowali ponad 12 mld zł. Dzięki tym działaniom zatrudnienie znalazło ponad 20 tys. osób.

– Obserwujemy zmiany na rynku, analizujemy i wyciągamy wnioski z danych społeczno-gospodarczych, a te pokazują, że subregion legnicko-głogowski ma duży potencjał do rozwijania swojego biznesu. My nie gonimy, tylko wyznaczamy trendy. Zatrudnienie w firmach strefowych obecnie wynosi blisko 20 tysięcy osób. W LSSE zainwestowały do dziś aż 82 podmioty. To przedsiębiorstwa z wielu branż, m.in. automotive, spożywczej, chemicznej, techniki grzewczej, a wśród nich znane koncerny m.in. Volkswagen Motor Polska, Viessmann, Brose Sitech, Winkelmann, czy BASF. Aktualnie trwają mocno zaawansowane prace budowlane, związane z ponad miliardową inwestycją w Środzie Śląskiej – proekologicznym zakładem globalnego potentata PepsiCo – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W ubiegłym, jubileuszowym roku LSSE wydała 8 decyzji o wsparciu dla przedsiębiorców z terenu działania strefy z zakresu pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji. Łączna suma nakładów z decyzji o wsparciu to blisko 116 mln zł. Na tym nie koniec, bo jedną z najważniejszych wiadomości 2022 r. była również historyczna inwestycja firmy VIESSMANN, która na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zbuduje nowy zakład produkcyjny pomp ciepła. Spółka deklaruje imponujące nakłady inwestycyjne w wysokości 1 mld zł oraz zatrudnienie 1700 osób.

Rekordowe wsparcie dla samorządów i nowe parki przemysłowe na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk, w tym miasta i gminy z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, to najwięksi beneficjenci piątej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów w zakresie Rozwoju Stref Przemysłowych. Dolnośląskie samorządy otrzymały na rozwój stref przemysłowych 1 mld 300 mln zł. Samorządy z LSSE otrzymały z programu rekordowe 917 mln zł.

Podczas jubileuszowej konferencji z okazji 25-lecia działalności, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu i samorządami podpisały porozumienie o współpracy przy utworzeniu parku przemysłowego na terenach Gminy Kotla oraz Gminy Wiejskiej Głogów. Podobne nowoczesne parki przemysłowe LSSE współtworzy również w Lubinie i Środzie Śląskiej/Miękini. Łączna powierzchnia przeznaczona na parki to ponad 1000 ha (Głogów – 330 ha, Lubin – 400 ha, Środa Śląska/Miękinia – 300 ha). To tereny, na których strefa chce zgromadzić przedsiębiorstwa oraz placówki naukowo-badawcze wspierające rozwój technologii i przedsiębiorczości. Będą to też potencjalnie nowe miejsca pracy i obszary inwestycyjne.

Wielowymiarowa współpraca LSSE

LSSE nieustannie współpracuje z podmiotami zewnętrznymi w celu zwiększenia atrakcyjności oferty, która prowadzi do zrównoważonego rozwoju polskiej gospodarki i naszego regionu.

– Jako Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna stawiamy na nowe technologie. Za nami wiele działań związanych z sektorem kosmicznym, energii przyszłości czy elektromobilności. Przykładami mogą być m.in.: podpisane porozumienia z Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation, dotyczącego technologii modułowych reaktorów jądrowych (MMR), Last Energy i DB Energy czy Platformą Przemysłu Przyszłości, powołanie Klastra Technologii Kosmicznych „Silesian Space Valley”, który zrzesza firmy z branży kosmicznej i nowych technologii: SatRev, Saule Technologies, Columbus Energy i TUATARA – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

To wszystko wyraźnie pokazuje, że zarządzający wcielają w życie hasło LSSE – Strefa Twoich Możliwości.

Teren, gdzie powstaje nowy park przemysłowy LSSE w Środzie Śląskiej/Miękini Zdj. Park przemysłowy

Teren, gdzie powstaje nowy park przemysłowy LSSE w Środzie Śląskiej/Miękini Zdj. Park przemysłowy

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone