Lodówka społeczna na osiedlu TBS we Wrocławiu – podziel się jedzeniem

Możliwość komentowania Lodówka społeczna na osiedlu TBS we Wrocławiu – podziel się jedzeniem została wyłączona Aktualności

Wszyscy wiemy, że lepiej podzielić się jedzeniem niż wyrzucać. Na osiedlu mieszkaniowym na Stabłowicach we Wrocławiu niedawno pojawiła się społeczna lodówka. Mieszkańcy mogą dzielić się jedzeniem. 

BS_Stablowice_lodowka_spoleczna fot. mat. prasowe

Lodówek społecznych we Wrocławiu już ok. 20, a każda z nich cieszy się dużym zainteresowaniem i odpowiada na lokalne potrzeby. 

Pomysł na lodówkę społeczną jest prosty. Urządzenie staje w ogólnodostępnym punkcie miasta, a każdy chętny może zostawić w nich jedzenie – oczywiście pod warunkiem, że produkty spożywcze nie są przeterminowane. Z tego, co kryje się na półkach lodówki społecznej, może później skorzystać każdy chętny. W ten sposób można uniknąć marnowania żywności, co jest jednym z większych problemów zarówno w Polsce, jak też w Europie. Wg rozmaitych analiz, w naszym kraju do koszy na śmieci może trafiać aż 9 mln ton jedzenia rocznie. To sprawia, że nasz kraj jest w ogonie wśród krajów Unii Europejskiej. A przecież tę żywność można przekazać tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

We Wrocławiu pierwsza lodówka społeczna pojawiła się w 2018 r., a obecnie jest ich w mieście ok. 20. Od maja 2019 r. chętni mogą korzystać z nowej lodówki społecznej, którą uruchomiono przy ul. Wojanowskiej 20 na osiedlu TBS Stabłowice.

– Pomysł na to, aby postawić lodówkę społeczną na terenie TBS Stabłowice, pojawił się w marcu br. Podrzuciła go jedna z mieszkanek osiedla, która współpracuje z naszą fundacją. Szybko przeszliśmy od pomysłu do czynu, a współpraca z TBS była bardzo dobra. W maju wybraliśmy lokalizację, wykonano wszystkie niezbędne przyłącza elektryczne i lodówka została uruchomiona – opowiada Jan Piontek z fundacji Weź Pomóż.pl, która pomaga stawiać społeczne lodówki w całej Polsce.

Już po kilku dniach okazało się, że lodówka społeczna na tym terenie była potrzebna. Fundacja dba o to, aby jej półki były regularnie zapełniane. Swoje dokładają też mieszkańcy, którzy nie tylko dbają o regularne dostawy żywności, ale też pilnują, aby lodówce nic się nie stało i nie padła ofiarą np. wandali.

– To pierwsza lodówka społeczna na osiedlach TBS we Wrocławiu i mam nadzieję, że nie ostatnia. Jesteśmy otwarci na współpracę, aby więcej tych urządzeń stanęło na naszych terenach. Popularność lodówki społecznej nie tylko na Stabłowicach, ale też w innych punktach Wrocławia pokazuje, że takie miejsca są potrzebne – podkreśla Marcin Kij, prezes zarządu TBS Wrocław.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone