LSSE: Zawodowa Strefa

Możliwość komentowania LSSE: Zawodowa Strefa została wyłączona Biznes, Nauka

W dniach 26-27 września 2016r., w Legnicy odbędzie się konferencja „Zawodowa strefa”, w której udział wezmą między innymi przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju, firm zlokalizowanych w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, uczelni i szkół współpracujących ze Strefą. O celach i programie konferencji oraz roli stref we wspieraniu rozwoju szkolnictwa zawodowego rozmawiamy z Dorotą Giżewską, wiceprezes LSSE.

Dorota Giżewska, LSSE

Pani Prezes, dlaczego strefa ekonomiczna zajmuje się szkolnictwem zawodowym?

Zaangażowanie w szkolnictwo zawodowe jest w dobrze pojętym interesie zarówno Strefy, jak i firm funkcjonujących na naszym terenie oraz szkół, a przede wszystkim uczniów, którzy dziś decydują o swojej przyszłości. To są naczynia połączone: firmy rozważające zainwestowanie w strefie pytają teraz nie tylko o warunki finansowo – logistyczne, ale przede wszystkim o kapitał ludzki. Odpowiednio przygotowane i wykształcone kadry są obecnie magnesem przyciągającym inwestorów. Z drugiej strony dla młodych ludzi to jasny sygnał – zawodowe wykształcenie jest w cenie. Daje ono szansę na dobrą, stabilną pracę. Gwarantuje bezpieczeństwo ekonomiczne oraz stwarza możliwość rozwoju.

Szkoły zawodowe znów stają się modne?

Tak i bardzo mnie to cieszy. W mojej ocenie błędem było przesunięcie przed laty środka ciężkości na szkolnictwo ogólnokształcące. Przez to niestety mamy wielu absolwentów studiów humanistycznych, przysłowiowego już „marketingu i zarządzania”, którzy są rozczarowani, gdyż pomimo solidnego wykształcenia nie mogą znaleźć pracy w zawodzie, a czasami pracy w ogóle. Dziś mamy do czynienia z rynkiem pracownika a nie pracodawcy. Firmy poszukują ludzi z wiedzą i umiejętnościami przydatnymi w firmie produkcyjnej. Trzeba zaznaczyć, że obecnie przedsiębiorstwa, nie tylko strefowe, korzystają z niezwykle nowoczesnego parku maszynowego o wysokim poziomie automatyzacji, co wymaga odpowiedniego przygotowania zawodowego.

Czy szkoły są gotowe na takie wyzwania?

Tu dochodzimy do celu powołania Dolnośląskiego Klastra Edukacyjnego, w którym LSSE jest liderem oraz organizacji konferencji „Zawodowa strefa”. Promujemy kształcenie dualne, czyli model: przedmioty teoretyczne wykładane w szkołach połączone z praktyczną nauką zawodu bezpośrednio w zakładach pracy, w realnym środowisku, na prawdziwych maszynach, pod okiem doświadczonych fachowców. To naszym zdaniem przepis na sukces szkolnictwa zawodowego. Udało nam się połączyć w DKE szkoły, uczelnie, firmy strefowe i inne podmioty dla których istotny jest cel tych działań – pewna, dobra praca dla młodych ludzi. W ciągu ostatnich trzech miesięcy dołączyło do nas 9 dużych firm. Klaster zrzesza obecnie ponad siedemdziesiąt podmiotów i jest wielką siłą mogąca zmienić rzeczywistość. Szkoły doskonale wiedzą, że muszą się zmieniać i kształcić na potrzeby rynku pracy.

Z dobrymi efektami?

Tak. W bezpośrednim otoczeniu Strefy znajduje się blisko 30 szkół zawodowych i technicznych oraz kilka uczelni wyższych otwartych na współpracę z inwestorami. To u nas powstała idea powołania zawodu „technika mechatronika”, którą z powodzeniem od kilkunastu lat wspiera i rozwija Volkswagen Motor Polska, Sitech i Voss Automotive. Śladem tych koncernów poszły kolejne firmy z naszej Strefy, które wspólnie ze szkołami m.in. w Legnicy, Chocianowie i Środzie Śląskiej utworzyły 12 klas patronackich realizujące autorskie programy kształcenia. Uczniowie kształcą się w warsztatach szkolnych na tych samych urządzeniach co w firmach podczas praktyk zawodowych. To właśnie „dobre praktyki” kilku firm przyczyniły się do podpisania umów ze szkołami i wprowadzenia prawidłowych praktyk zawodowych dla uczniów. Dzięki temu, po ukończeniu szkoły, na rynek pracy trafiają świetnie wykształceni specjaliści z branż obecnych w LSSE. Ale to nie wszystko, dodatkowo dla szkół organizowane są również staże oraz wycieczki zawodoznawcze. Dzięki współpracy z firmami strefowymi od września w Zespole Szkół Nr 1 w Lubinie rusza nowy kierunek kształcenia „Operator maszyn i urządzeń do przetwórstwa tworzyw sztucznych”. To będzie klasa kształcąca właśnie w systemie dualnym. Partnerami szkoły jest aż sześć firm LSSE.

Musicie walczyć ze stereotypami: szkoły zawodowe są gorsze i kształcą marnie opłacanych, wykorzystywanych w zagranicznych firmach, przepraszam za określenie, „roboli”?

To stereotypy, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości. Szkoła zawodowa jest coraz częściej szkołą pozytywnego wyboru, bo to są dobre placówki dbające o przyszłość swoich uczniów. Chcę podkreślić, że kształcenie zawodowe w żadnym stopniu nie ogranicza możliwości studiowania, a przy wyborze uczelni technicznych, wręcz to ułatwia. Młodzi ludzie mogą starać się o stypendia przyznawane w firmach. Ich menadżerowie wiedzą bowiem, że wysoko wykwalifikowana kadra jest podstawą sukcesu. Firmy pozyskują pracowników, odpowiednio przygotowują ich na stanowiskach pracy, dbają o to, aby nie przeszli to konkurencji. Dziś nikogo nie stać na rotację kadr. Dlatego firmy troszczą się o odpowiednie warunki pracy i wynagradzania, oferują atrakcyjne pakiety socjalne, medyczne oraz ubezpieczeniowe. Już na etapie praktyk zawodowych pracodawcy we współpracy ze szkołami zapewniają bezpłatny dojazd do poszczególnych firm, zapewniają odzież roboczą, stypendia dla najlepszych uczniów, opłacają różnorodne kursy czy zawierają umowy o pracę z pracownikiem młodocianym. Firmy LSSE same finansują szkolnictwo zawodowe. Nie ma więc mowy o jakimkolwiek wykorzystywaniu, a współpraca firm i szkół LSSE jest przykładem dobrego funkcjonowania szkolnictwa zawodowego.

Co będzie się działo podczas konferencji „Zawodowa Strefa”?

Konferencję organizujemy wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Legnicy pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Rozwoju. Jej program jest bardzo bogaty, skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Odbędą się warsztaty naukowe prowadzone przez studentów Politechniki Wrocławskiej i PWSZ, konferencja z udziałem znakomitych gości, panel dyskusyjny „Rola stref ekonomicznych w funkcjonowaniu szkolnictwa zawodowego”, warsztaty branżowe dla uczniów w siedzibach aż 10 firm i wiele innych działań. Będzie dużo czasu, aby porozmawiać, wymienić doświadczenia, posłuchać jakie są oczekiwania firm, szkół zawodowych i młodych ludzi – przyszłych specjalistów branżowych. Będzie również okazja do przedstawienia nowego polskiego modelu kształcenia zawodowego, z którego wiele elementów już realizowanych jest w LSSE. Również wypracujemy wspólnie nowe niezbędne zadania do zrealizowania na kolejny rok. Serdecznie wszystkich zapraszam.

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone