Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki – artyści z całego świata przyjadą na Śląsk!

Możliwość komentowania Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki – artyści z całego świata przyjadą na Śląsk! została wyłączona Aktualności, Kultura

W 2019 roku mija czterdzieści lat od I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, organizowanego przez Operę Śląską w Bytomiu. Obecna edycja ma charakter wyjątkowy i jubileuszowy – jest dziesiątą w całej historii Konkursu i czwartą wśród tych o randze w pełni międzynarodowej. To powrót po dłuższej, siedmioletniej przerwie, ostatni Konkurs-już Międzynarodowy- miał bowiem miejsce w 2012 roku. Uroczyste otwarcie nastąpi 31 marca o godz. 18 w Operze Śląskiej przed spektaklem „Aida” Giuseppe Verdiego.

Laureaci ostatniej, III edycji Konkursu – zdjęcie zbiorowe fot. mat. prasowe

28 lutego minął ostateczny termin zgłoszeń. Nadesłano ich blisko 90! Ostatecznie do konkursu zakwalifikowano 76 osób, które spełniły regulaminowe wymagania. Taką decyzję podjął organizator, zwiększając – ze względu na duże zainteresowanie – liczbę uczestników. Do 8 marca uczestnicy otrzymają oficjalne potwierdzenie udziału.

– Cieszy nas tak duże zainteresowanie kolejną edycją konkursu – mówi Łukasz Goik, dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu. – Chociaż planowaliśmy, że zaprezentuje się maksymalnie 60 solistów, zdecydowaliśmy o dopuszczeniu do przesłuchań 76 uczestników. Przygotowania są już bardzo zaawansowane i liczymy, że będzie to czas wyjątkowych przeżyć muzycznych zarówno dla artystów, jak i publiczności. Serdecznie zapraszamy także na przesłuchania, które są otwarte – podkreśla dyrektor.

Artystów będzie oceniało jury w składzie: prof. Izabela Kłosińska, Małgorzata Walewska, Andrzej Dobber, dr Michael Nemeth, Wiesław Ochman, prof. Feliks Widera oraz Wasyl Wowkun.

Uroczysta inauguracja rozpocznie się operą „Aida” Giuseppe Verdiego 31 marca o godzinie 18. Na scenie zaprezentują się znakomici artyści Opery Śląskiej oraz Anna Patrys (Aida), Małgorzata Walewska (Amneris), Andrzej Dobber (Amonastro), Luis Chapa (Radames). Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Śląskiej wystąpią pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.

Kolejne dni to przesłuchania, otwarte dla publiczności.

I etap odbędzie się 1 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 16.00 – 21.00 i 2 kwietnia w godz. 10.00 – 14.00 oraz 15.00 – 17.00 w Akademii Muzycznej w Katowicach. Do II etapu dopuszczonych zostanie 30 osób , do III etapu – 12 osób. Podczas II i III etapu, artyści zaprezentują się na deskach Opery Śląskiej. II etap będzie miał miejsce 3 i 4 kwietnia, w godz. 11.00 – 14.00 oraz 16.00 – 20.00. III etap, który zaplanowano 6 kwietnia w godz. 11.00 – 14.00 oraz 18.00 – 21.00, odbędzie się z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej, soliści wystąpią w kostiumach, a oceniana będzie także gra sceniczna. Uczestnicy mają bogaty repertuar do wyboru, w którym znalazły się utwory kompozytorów tworzących na przestrzeni od XVI do XXI wieku. Usłyszymy więc arie zarówno z dzieł Claudio Monteverdiego, jak i fragmenty muzyczne, które skomponował Gian Carlo Menotti.

Galę wręczenia nagród oraz koncert laureatów, zaplanowano na 7 kwietnia w Operze Śląskiej w Bytomiu. Koncert powtórzony zostanie 9 kwietnia w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Wydarzenie ma bogatą historię. Pierwsza edycja odbyła się jesienią 1979 roku. Inicjatorem był ówczesny dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, Napoleon Siess, który zachęcany przez kierownika literackiego Tadeusza Kijonkę oraz późniejszego pierwszego dyrektora Konkursu Zygmunta Folgę, wystąpił z projektem do władz ministerialnych, aby właśnie w tym miejscu zorganizować cykliczny, ogólnopolski konkurs wokalistyki operowej. Konkurs nazwany został imieniem Adama Didura, pierwszego dyrektora bytomskiego teatru operowego, mistrza scen operowych, pedagoga i twórcy śląskiej sceny operowej. Wydarzenie ma na celu prezentację i promocję młodych talentów w zakresie śpiewu operowego, wyłonienie wśród nich tych najbardziej obiecujących, kontynuację tradycji związanej z organizacją wydarzenia na deskach Opery Śląskiej, a także popularyzację wokalistyki operowej wśród kolejnych pokoleń melomanów. Jest adresowane do śpiewaków wszystkich narodowości – absolwentów i studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, średnich szkół i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów zawodowych, którzy w dniu 1 kwietnia 2019 roku nie przekroczą wieku 32 lat.

– Konkursy bardzo rozwijają i są potrzebne młodym śpiewakom, bo  to zawsze wspaniałe doświadczenie i nauka, a ten konkurs jest szczególny. Jest tu fantastyczna opieka i atmosfera, niesamowicie dobra organizacja  i… otwarcie bardzo wielu dróg – podkreśla Justyna Samborska, śpiewaczka operowa (sopran), laureatka I nagrody i Grand Prix na III Międzynarodowym Konkursie Wokalistyki Operowej im. Adama Didura w 2012 r. – Zwycięstwo dało mi na pewno wielką satysfakcję oraz poczucie wartości, docenienie mojej ciężkiej pracy. Ale był to również zastrzyk finansowy, co pozwoliło mi wyjechać na kolejny konkurs –  63rd Gian Battista Viotti International Music Competition Vercelli we Włoszech, w którym zdobyłam Nagrodę specjalną „Teatro d’Opera” Vercelli i stypendium  Luciano Pavarotti Giovani – dodaje.

Konkurs jest czasem międzynarodowych spotkań muzycznych pełnych emocji i wzruszeń, okazją do pokazania, jak niezależnie od zmieniającej się rzeczywistości, muzyka operowa ma w sobie ponadczasową wartość i jest wciąż uwielbiana przez kolejne pokolenia melomanów. Natomiast publiczność ma niecodzienną możliwość zobaczyć, jak odkrywane są wyjątkowe talenty, prawdziwe gwiazdy scen operowych międzynarodowego formatu

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy. W Komitecie Honorowym znaleźli się : Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Prezydent Miasta Bytom Mariusz Wołosz oraz Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa.

Konkurs będzie transmitowany online poprzez stronę internetową www.adamdidur.com .

Bilety wstępu na przesłuchania (każdorazowe wejście) kosztują złotówkę. Można je nabyć w kasie Opery Śląskiej lub online, przez stronę internetową – www.opera-slaska.pl

laureaci I miejsca ostatniej, III edycji Konkursu w kat. Głosów żeńskich i męskich, Justyna Samborska i Stanislav Kuflyuk fot. mat. prasowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone