Mobilne płuca w Lubaniu

Możliwość komentowania Mobilne płuca w Lubaniu została wyłączona Aktualności, Samorząd

Smogowe płuca Alarmu Smogowego jak co roku badają jakość powietrza na Dolnym Śląsku. Po Bolesławcu przyszedł czas na Lubań, a efekty pracy mobilnej instalacji podsumowali dziś podczas konferencji prasowej marszałek Cezary Przybylski, Arkadiusz Słowiński – Burmistrz Lubania oraz Krzysztof Smolnicki – jeden z liderów Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Mobilne płuca w Lubaniu fot. UMWD

Mobilne płuca w Lubaniu fot. UMWD

– Jako samorząd województwa robimy wszystko co w naszej mocy, aby poprawić jakość powietrza w regionie. Każdego roku przeznaczamy ogromne środki finansowe na inwestycje i działania skierowane na walkę ze smogiem. Na początku tego roku wystartowaliśmy również z kampanią „Czyste zasady”, której celem jest uświadomienie mieszkańcom regionu, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie oraz środowisko. Instalacja, która pojawiła się w Lubaniu, to jeden z elementów kampanii, realizowanej przez Instytut Rozwoju Terytorialnego we współpracy z Fundacją Ekorozwoju oraz Dolnośląskim Alarmem Smogowym – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Akcja, jak co roku, odbywa się w ramach kampanii „Czyste Zasady”. Jej celem jest pokazanie jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na nasz organizm, a współorganizują ją Dolnośląski Alarm Smogowy we współpracy z Instytutem Rozwoju Terytorialnego.

Smog Lubań fot. UMWD

Dane z pyłomierza zainstalowanego w Lubaniu pokazują, że największe zanieczyszczenie powietrza obserwuje się po godzinie 16, kiedy zachodzi słońce, mieszkańcy wracają do domów i zaczynają palić w piecach. Podobnie jest w innych mniejszych miasteczkach na południu regionu. Odczyty jasno pokazują, że w okresie grzewczym odczyty sięgają nawet 1000% w porównaniu do rekomendowanych przez Światową Organizację Zdrowia norm dla pyłów zawieszonych PM2,5.

– Walka ze smogiem to obowiązek nie tylko władz samorządowych, ale i mieszkańców. W interesie nas wszystkich jest nie tylko dbałość o zdrowie, ale również o ograniczenie kosztów ogrzewania. Dlatego właśnie dzisiaj przyjechaliśmy do Lubania nie tylko z naszą smogową syreną, ale i z kamerą termowizyjną – by pokazać, gdzie najbardziej tracimy i gdzie możemy zyskać – mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.  – W tradycyjne Mikołajki, dzień kojarzący się z prezentami pomyślmy o obdarowaniu siebie i bliskich czystym powietrzem – zdrowie to najcenniejszy dar – dodaje.

W 2017 roku, dzięki pracom ekspertów m.in. z Instytutu Rozwoju Terytorialnego i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz prowadzonym w całym regionie konsultacjom społecznym, powstał plan walki ze smogiem. Przygotowane zostały uchwały antysmogowe, które zostały następnie przyjęte przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego. Był to kompromis pomiędzy oczekiwaniami wielu grup społecznych, w tym ekologów i mieszkańców województwa. Ich celem była skuteczna walka o czystsze powietrze oraz lepszą jakość życia dla Dolnoślązaków. Według ustalonych zasad piece kopciuchy muszą zniknąć na Dolnym Śląsku do 1 lipca 2024 roku.

źródło informacji: Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego  –  https://umwd.dolnyslask.pl/urzad/aktualnosci/single-view/artykul/mobilne-pluca-w-lubaniu/

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone