MPK Wrocław ruszyło z kampanią informacyjną dla studentów

Możliwość komentowania MPK Wrocław ruszyło z kampanią informacyjną dla studentów została wyłączona Aktualności

Za ile można podróżować, kto ma prawo do zniżek, gdzie są biura obsługi pasażera i co można w nich uzyskać – takie informacje miejski przewoźnik przekazuje studentom, aby ułatwić im start w nowym roku akademickim. Informacyjna akcja realizowana jest na ekranach w autobusach i tramwajach oraz w mediach społecznościowych przewoźnika.

kampania informacyjna MPK Wrocław fot. Bartosz Chochołowski

kampania informacyjna MPK Wrocław fot. Bartosz Chochołowski

Jedenaście wrocławskich uczelni razem zainauguruje rok akademicki. Do uroczystego rozpoczęcia dojdzie w sobotę 1 października w zabytkowej Auli Leopoldina Uniwersytetu Wrocławskiego. MPK Wrocław wychodzi naprzeciw dziesiątkom tysięcy studentów, którzy rozpoczną naukę w stolicy Dolnego Śląska. Daje im podpowiedź, jak kompleksowo korzystać z komunikacji zbiorowej (szczegółowe bloki tematyczne dostępne są na końcu artykułu).

Ceny biletów, ulgi czy zwolnienia z opłat, uchwala Rada Miejska Wrocławia. Po stronie MPK jest kontrolowanie pasażerów, czy wywiązali się z obowiązku zapłaty. Miejski przewoźnik stara się ułatwić nowo przybyłym żakom start we Wrocławiu.

– Nowi studenci rozpoczynający swoją życiową i naukową przygodę w naszym wspaniałym mieście mają wiele do odkrycia. Stresu związanego ze zmianą miejsca zamieszkania, towarzystwa, z poznaniem nowej uczelni nie złagodzimy. Ale staramy się, aby przynajmniej przemieszczanie się po mieście było dla nich jak najmniej stresujące i by mogli wybrać możliwie najtańszy na to sposób – zapewnia prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

W związku z tym MPK Wrocław rozpoczęło kampanię informacyjną. Na ekranach w autobusach i tramwajach zobaczyć można film instruktażowy. Pomocny jest również profil facebookowy przewoźnika, jego strona internetowa czy aplikacje na telefony.

MPK informuje studentów m.in. właśnie o przydatnych programach. JakDojade ułatwia zaplanowanie trasy, również z uwzględnieniem przesiadek. iMPK informuje o rzeczywistych czasach przyjazdu na każdym z przystanków w mieście oraz wyświetla alerty o zmianach w ruchu. Obie aplikacje dostępne są bezpłatnie dla posiadaczy telefonów z systemem Android oraz iOS. Z kolei, z poglądowego filmu dowiedzieć się można o kluczowej roli legitymacji studenckiej przy podróżowaniu komunikacją zbiorową, korzyściach z wyrobienia URBANCARD czy przystąpienia do programu Nasz Wrocław.

kampania informacyjna MPK Wrocław fot. Bartosz Chochołowski

kampania informacyjna MPK Wrocław fot. Bartosz Chochołowski

Studenci płacą połowę

Ulgowe bilety przewidziane są dla:

  • studentów i doktorantów uczelni w tym także studentów uczelni zagranicznych,

  • uczniów szkół policealnych, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia,

  • uczniów szkół zagranicznych – nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia,

Można zetknąć się z informacją, że młodzież ucząca się do 21. życia jeździ za darmo. To zbyt duże uogólnienie i nie dotyczy studentów! Bezpłatnie podróżować mogą uczniowie polskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych – nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia. 19-letni studenci muszą kupować bilety ulgowe.

Do zniżki upoważnia legitymacja studencka, albo międzynarodowa legitymacja ISIC, Euro 26 Student, bądź zagraniczna legitymacja studencka, ale przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego.

Z odpłatności za przejazdy zwolnieni są studenci z niepełnosprawnościami (bez względu na orzeczony stopień niepełnosprawności). Aby bezproblemowo korzystać z takiej możliwości trzeba mieć przy sobie legitymację studencką wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub legitymację dla uczniów niepełnosprawnych MEN-I/50a-N/2.

Więcej informacji na miejskiej stronie internetowej wroclaw.pl.

Jak jeździć tanio?

Kupowanie biletów jednorazowych sprawdza się tylko przy sporadycznym korzystaniu z komunikacji miejskiej. W wielu przypadkach bardziej atrakcyjny cenowo jest np. bilet dobowy. Za 15 złotych możemy podróżować przez 24 godziny od momentu skasowania biletu.

Dla regularnie podróżujących komunikacją zdecydowanie najlepszą opcją jest imienny bilet miesięczny, który kodowany jest na legitymacji studenckiej lub na URBANCARD – Wrocławskiej Karcie Miejskiej. Można ją wyrobić w jednym z pięciu punktów:

pl. Kromera 21a, Biuro Obsługi Pasażera MPK, pon.-pt.: 8:00-19:00

ul. Świeradowska 22, Biuro Obsługi Pasażera MPK, pon.-pt.: 8:00-19:00

ul. Grabiszyńska 9, pon.-pt.: 8:00-18:00; sob.: 9:00-14.00

ul. Racławicka 2-4, pon.-pt.: 8:00-18:00

ul. Ładna 1c, (300 metrów za Pasażem Grunwaldzkim), pon.-pt.: 8:00-18:00

Studenci już za 37 zł mogą podróżować przez 30 dni na dwóch dowolnych liniach – tramwajami i autobusami o różnych numerach, które poruszają się trasą linii, na które wykupili bilet. Np. wybierając linię nr 2 z Biskupina na pl. Dominikański mogą tam pojechać również linią 10. Jeśli jako drugą linię wezmą 23, to z pl. Dominikańskiego na pl. Kromera dotrą również linią 11. Z tego względu bilet na dwie linie wielu pasażerom w zupełności wystarcza. Pełną swobodę daje jednak 30-dniowy bilet imienny na wszystkie linie, który kosztuje 55 zł.

Najkorzystniejszy jest zakup biletu semestralnego. To co prawda jednorazowo większy wydatek, ale najbardziej optymalny. Aby jeździć przez cztery miesiące dwiema liniami, student musi wyłożyć 130 zł. Pięciomiesięczny ulgowy semestralny na dwie linie to koszt 152 zł. Można zatem w październiku kupić bilet czteromiesięczny, a w lutym pięciomiesięczny i w ten sposób za 282 zł obstawiony jest cały rok akademicki.

Bardziej elastyczne jest podróżowanie z biletem na wszystkie linie. Ulgowy semestralny na cztery miesiące kosztuje 200 zł, a na pięć miesięcy – 245 zł. Jeżdżenie przez cały rok akademicki wiązać się będzie z łącznym wydatkiem 445 zł – to średnio niecałe 50 zł za miesiąc.

Koszty przejazdów można obniżyć płacąc podatki we Wrocławiu. Ważne jest, aby studenci rozliczali się w naszym mieście. W przypadku podejmowania nawet dorywczych zajęć, warto tak zrobić, aby móc wyrobić kartę Nasz Wrocław. Wtedy pięciomiesięczny bilet semestralny na wszystkie linie kosztuje 185 zł zamiast 245 zł. Miesięczny na dwie linie to tylko 30 zł.

Informacje o cenach i rodzajach biletów można sprawdzić na miejskiej stronie internetowej wroclaw.pl.

Konsekwencje jazdy bez biletu

Kontroler stwierdzając u pasażera brak biletu lub dokumentu poświadczającego prawo do ulgi bądź bezpłatnego przejazdu, ma prawo go wylegitymować i wystawia opłatę dodatkową (nietrafnie, ale często nazywaną karą czy mandatem). Wynosi ona 280 zł, a w przypadku zapłacenia jej w ciągu siedmiu dni – 240 zł.

To zobowiązanie można uregulować przelewem bankowym lub w jednym z biur obsługi pasażera MPK na pl. Kromera 21a lub przy ul. Świeradowskiej 22. Czynne są one w dni robocze w godzinach 8:00-19:00.

Opłata dodatkowa wystawiana jest również w sytuacji, gdy stan biletu nie pozwala na jego poprawne odczytanie (w szczególności ze względu na stopień zniszczenia, zabrudzenia, noszący ślady ingerencji mechanicznej lub chemicznej).

W sytuacji, jeśli pasażer ma wykupiony bilet imienny, ale zapomniał go wziąć ze sobą, powinien w ciągu 7 dni zgłosić się do BOP-u i wyjaśnić sytuację. Będzie musiał zapłacić 24 zł, ale za to kara za jazdę bez biletu zostanie anulowana.

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kontroli biletów są dostępne na stronie przewoźnika mpk.wroc.pl

Xródło informacji: MPK Wrocław   https://mpk.wroc.pl/mpk-wroclaw-ruszylo-z-kampania-informacyjna-dla-studentow

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone