Nagrody premiera dla naukowców Politechniki Wrocławskiej

Możliwość komentowania Nagrody premiera dla naukowców Politechniki Wrocławskiej została wyłączona Aktualności, Nauka

Dr hab. inż. Andrzej Żak, prof. uczelni (Wydział Chemiczny) oraz dr inż. arch. Tomasz Broma (Wydział Architektury) zostali wyróżnieni Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej w roku 2023. Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznawane są od 1994 roku. Premier może przyznać w danym roku nie więcej niż 45 nagród. W tym roku wyróżniono 43 osoby, w tym dwie z Politechniki Wrocławskiej.

prof. Jarosław Domaradzki fot. PWr

prof. Jarosław Domaradzki fot. PWr

Prof. Andrzej Żak został nagrodzony w kategorii wysoko ocenione osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego. Nagrodę Prezesa Rady Ministrów 2023 przyznano mu za dwa cykle publikacji.

W pierwszym z nich („Wykorzystanie i rozwój technik transmisyjnej mikroskopii elektronowej in situ do obrazowania przemian i oddziaływań w ciele stałym i cieczach”) zgłębiał tematykę bezpośrednich obserwacji dynamicznych i oddziaływania na analizowaną materię wewnątrz mikroskopów elektronowych. – Pozwoliło to m.in. na bezpośrednią obserwację procesów przeciwdrobnoustrojowej terapii fotodynamicznej, jednej z metod leczenia antybiotykoopornych infekcji bakteryjnych – wyjaśnia prof. Andrzej Żak. – Inne z eksperymentów dotyczyły przemian zachodzących podczas obróbki cieplnej stali oraz innych materiałów metalicznych.

W drugim cyklu („Mikrostrukturalna charakteryzacja materiałów budowlanych z użyciem technik skaningowej mikroskopii elektronowej i analizy obrazu”) badacz zajmował się problematyką elektronowego obrazowania materiałów budowlanych, takich jak kompozyty cementowe lub żywice epoksydowe. Jego prace pozwoliły na lepsze skorelowanie obserwowanych mikrostruktur z porowatością i właściwościami mechanicznymi otaczających nas materiałów.

W kategorii wyróżniająca się rozprawa doktorska laureatem został dr inż. arch. Tomasz Broma (Wydział Architektury). Doceniono go za rozprawę „Model Warstw Materialnych jako metoda analizy i projektowania kształtu formy strukturalnej obiektu architektonicznego”. Praca podejmuje tematykę materialności architektury wraz z powiązaniem tego zagadnienia z metodologią projektowania architektonicznego. – Opisałem swój autorski Model Warstw Materialnych, który obrazuje oddziaływanie materiału na obiekt architektoniczny – opowiada dr Tomasz Broma. – Model, poprzez wieloaspektową analizę materiału, umożliwia badanie i odkrywanie potencjalnych kierunków kształtowania formy obiektów architektonicznych, budowania ich relacji z otoczeniem, spostrzegania przez odbiorcę oraz regulowania środowiska wewnętrznego.

W rozprawie laureata przedstawione zostały także praktyczne zastosowania modelu. Wyprowadzona została m.in. autorska metodyka twórczego kształtowania formy strukturalnej, osadzająca proces projektowy w ściśle materialnym podejściu. – Z jej użyciem o wybrany materiał można oprzeć idee i rozwiązania projektowe, które z tego materiału mogą zostać wywiedzione, poprzez ten materiał wyrażane i z jego użyciem zrealizowane – dodaje naukowiec z Politechniki Wrocławskiej.

źródło informacji: Politechnika Wrocławska  –  https://pwr.edu.pl/fcp/TGBUKOQtTKlQhbx08SlkTUhZeUTgtCgg9ACFDC0RFT3RBG1gnBVcoFW8SBDRKHg/1/public/news_team/pdf/att_2024_11_20_nagrody_premiera.pdf

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone