Nagrodzono aktywne kobiety

Komentarz (1) Aktualności

Już po raz piąty rozdano nagrody w corocznym w konkursie Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet”. W gościnnych wnętrzach Hali Stulecia we Wrocławiu Statuetki „Szklana Kropla 2016”, przyznane w pięciu kategoriach, odebrali: Jolanta Czernicka-Siwecka, Grażyna Mazur, Karolina Hamer, Gmina Oborniki Śląskie oraz Fundacja „Maja – Schronisko dla Koni”. Nagrodę specjalną Kapituły otrzymała Kalina Zych.

Uroczystość wręczenia nagród zorganizowana została w stylu w lat 20., aby przypomnieć początki walki o prawa kobiet.

To wówczas kobiety zrzuciły gorsety, także w wymiarze symbolicznym. Chciały pozbyć się ograniczeń, konwenansów, protekcjonalnego traktowania jako wyłącznie „bogiń ogniska domowego”, zależności od mężczyzn w sensie prawnym, materialnym i obyczajowym. Sufrażystki, feministki, to były po prostu odważne kobiety aktywne – wyjaśnia Magdalena Rygiel, dyrektor biura konkursu.

Stowarzyszenie „Aktywność Kobiet” to organizacja non-profit, która działa na rzecz zwiększenia udziału kobiet w sferze publicznej: biznesie, polityce, samorządzie, kulturze, działalności społecznej itp. Sztandarową inicjatywą stowarzyszenia jest prestiżowy konkurs „Szklana Kropla”, zainicjowany w 2011 roku. Początkowo obejmował swoim zasięgiem tylko Dolny Śląsk, jednak w kolejnych latach dołączyły także inne województwa.

– Mamy 165 ambasadorów w 12 województwach, którzy mogą nominować osoby do nagrody. Ambasadorzy znajdują prawdziwe perełki wśród kobiet, ale także osób i instytucji działających na rzecz kobiet. Szklana kropla drąży skałę, jest symbolem, że jeden wyjątkowy człowiek ma siłę zmieniania świata – przekonuje Lidia Schneider, wiceprezes Stowarzyszenia „Aktywność Kobiet”.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji Jury przyznało nagrody w pięciu kategoriach.

Nasza praca była o tyle trudna, że każda z nominowanych osób to chryzma, pasja, realne, imponujące osiągnięcia. Chcieliśmy wybrać takich laureatów, którzy mają zdolność przekazywania swojego zaangażowania, wiedzy, ideałów dalej, dzielenia się z innymi. I to się udało – podsumowuje pracę kapituły jej przewodnicząca Beata Pierzchała.

Aktywność Kobiet

„Szklana Kropla” w kategorii Przedsiębiorczość trafiła do rąk Jolanty Czernickiej-Siweckiej z Bytomia – prezesa Fundacji ISKIERKA dla dzieci z chorobą nowotworową pedagoga, trenera, coacha, animatora zmian społecznych, od ponad 25 lat działającej w organizacjach pozarządowych.

– Przedsiębiorczość oznacza, że jesteśmy za coś odpowiedzialni, a jak jesteśmy odpowiedzialni, zaangażowani, to nam się po prostu chce więcej i lepiej. Polki są bardzo przedsiębiorcze, innowacyjne, aktywne, bardzo dobrze wykształcone i warto o tym mówić i to promować – uważa Jolanta Czernicka-Siwecka.

Nagrodę w kategorii Kobieta Innowacyjna odebrała Grażyna Mazur z Obornik Śląskich – prezes Stowarzyszenia Koniczyna i Klubu Sportowego Koniczynka, liderka Grupy Odnowy Wsi Morzęcin Mały, sołtys wsi, członek Lokalnej Grupy Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich oraz koordynator wioski tematycznej: Marzęcin Mały „wioska smaku ze szpinaku”. Pani Grażyna w 2014 roku zarejestrowała w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi produkt tradycyjny: pasztet z królika ze szpinakiem.

– Jestem zaskoczona, że to właśnie ja zostałam nominowana i nagrodzona. To wielki zaszczyt i radość – mówi Grażyna Mazur.

Grażyna Mazur

Młodzi Aktywni to kategoria w której przyznano aż dwie nagrody. Główną statuetkę „Szklaną Kroplę” otrzymała Karolina Hamer z Tychów – reprezentantka Polski na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r, szesnastokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy w pływaniu. Autorka głośnych projektów społecznych Kalendarz Paraolimpijczycy 2015 i akcji #takdlario mających na celu popularyzacje sportu paraolimpijskiego i zainteresowanie wielkiego biznesu sportem osób z niepełnosprawnością.

– Gdy jeden z polskich polityków porównał Igrzyska Paraolimpijskie do „szachów dla debili”, postanowiłam walczyć o postrzeganie polskiego paraolimpijczyka jako profesjonalnego sportowca i potencjalnego partnera marketingowego. 4 lata pracy mojej i moich przyjaciół zakończyły się sukcesem, czego jednym z efektów jest właśnie ta prestiżowa nagroda. Warto robić swoje, warto wspierać kobiety, warto realizować marzenia – mówi Karolina Hamer.

Nagrodę specjalną odebrała Kalina Zych z Wrocławia, prezes organizacji studenckiej Rozwój+, aktywna działaczka w Samorządzie Studenckim Politechniki Wrocławskiej koordynatorka i pomysłodawczyni projektu “ Kobieta Liderem “.

– Bardzo wiele młody dziewczyn działa, zwłaszcza w gronie naszej społeczności. Dla mnie nagroda to wielkie wyróżnienie i motywacja, aby nie osiadać na laurach tylko zrobić jeszcze więcej – zapewnia Kalina Zych.

karolina-hamer

Konkurs wspiera i promuje także osoby i instytucje działające na rzecz kobiet i lokalnych środowisk. Nagroda w kategorii Wspieranie Tożsamości Lokalnej trafiła do Gminy Oborniki Śląskiej, która wspiera obornicką wieś oraz kobiety aktywne m.in. poprzez realizację Programu Odnowy Dolnośląskiej Wsi. I to z dużymi sukcesami, miejscowości gminy zdobyły wiele prestiżowych nagród. Na terenie Gminy aktywnie działają stowarzyszenia i kluby sportowe. Wiejskie świetlice są tętniącymi życiem Centrami Kultury. Gmina ubiega się o miano miasta tzw. „sprawiedliwego handlu”, wspomaga przedsiębiorczość i wiele projektów społecznych mieszkańców. 9 wiosek tematycznych na terenie gminy to szansa dla bezrobotnych osób, aktywnych kobiet na dodatkową pracę i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań.

– Gmina Oborniki Śląskie stawia na ludzi. To motto wytycza cele naszej pracy każdego dnia. Cieszymy się, że doceniła to Kapituła konkursu. Bardzo cenimy działalność Stowarzyszenia, które integruje ludzi z całej Polski i stwarza możliwość zaistnienia takim gminom jak Oborniki Śląskie – podkreśla Leszek Pawlak, sekretarz Gminy.

fundacja-maja

Nagroda w kategorii „Działania na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju” pojedzie do Bogatyni do fundacji „Maja- Schronisko dla Koni”. Fundacja ratuje bezdomne zwierzęta i pomaga im przeżyć, aktywizuje środowisko ludzi wrażliwych na los „braci mniejszych”, popularyzuje adopcję zwierząt, prowadzi działania edukacyjne. Dba o to, by pojęcie „zrównoważonego rozwoju” obejmowało także zwierzęta.

– Nasza fundacja powstała w 2013 r aby zaopiekować się końmi przewożonymi w skandalicznych warunkach do rzeźni z Niemiec do Polski. Dziś mamy pod opieką 15 koni, 2 kucyki, owieczkę i osiołka oraz zmienną ilość psów i kotów. W pomoc zaangażowanych jest wielu darczyńców i wolontariuszy Zbudowaliśmy wiatę przy wybiegu, stajnię. powstają nowe boksy, kojce oraz budy. Prowadzimy działalność edukacyjną. Nagroda to potwierdzenie, że idziemy słuszną drogą – podsumowują Aneta i Krzysztof Majewscy z fundacji „Maja – schronisko dla Koni”.

zbiorowe

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone