NASZ PATRONAT: 10. Baltic Business Forum

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: 10. Baltic Business Forum została wyłączona Samorząd

W dniach 18-20 kwietnia w Świnoujściu w Radisson Blu Resort odbędzie się 10. Baltic Business Forum dedykowane współpracy gospodarczej krajów Regionu ABC (Adriatyk-Bałtyk-Morze Czarne).  Debatować będą  m.in.: minister Jerzy Kwieciński, prof. Jerzy Buzek, prof. Grzegorz Kołodko ,Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Energii oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

fot. materiały prasowe/ BBF 2017 I dzień

Tegoroczne jubileuszowe Forum związane będzie z obchodzoną  w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaproszeni zostali przedstawiciele życia gospodarczego ze wszystkich państw, które dotąd gościły w Świnoujściu: z  Gruzji, Kazachstanu, Chin, Rosji i Ukrainy itp. Koncepcja współpracy w Regionie ABC, promowana przez organizatorów wydarzenia, ma wiele wspólnego z ideą Międzymorza przedstawioną przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Nawiązuje do planu budowy korytarza energetycznego i transportowego na osi Północ- Południe Europy powstałego  po wejściu Polski do Unii Europejskiej oraz do idei współpracy w regionie Trójmorza, promowanej  przez Prezydenta Andrzeja Dudę.

– Ważnym komponentem Forum jest współpraca pomiędzy krajami, które są członkami Unii Europejskiej oraz tymi, które są poza Wspólnotą, jak Ukraina i Turcja. Nasze spotkanie ma też na celu budowanie i umacnianie współpracy pomiędzy przygranicznymi regionami – mówi Dariusz Szymczycha, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa-Północ-Wschód, organizatora BBF 2018.

Jak rozwijać handel i zadbać o bezpieczeństwo

W pierwszym dniu Forum tematem głównym jakiemu będzie poświęcone spotkanie to perspektywiczne rynki dla polskiego handlu  zagranicznego.

– Promowanie tych rynków wymaga infrastruktury transportowej. A dziś problemem jest sprawne dotarcie z towarami znad Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Dlatego tak bardzo potrzebna jest współpraca nie tylko w ramach Unii, ale także z Białorusią i Ukrainą. Bez nich nie otworzy się śródlądowych dróg wodnych– podkreśla Dariusz Szymczycha.

Drugim, ważnym tematem poruszanym w danym dniu będzie współpraca technologiczna i produkcyjna firm sektora obronnego z państw regionu ABC. ­

Następny dzień Forum poświęcony zostanie rozmowie o energetyce, a zwłaszcza o koncepcji Unii Energii, której jednym z inicjatorów jest prof. Jerzy Buzek oraz samowystarczalności energetycznej.  O wyzwaniach polityki ekonomicznej i globalizacji będzie mówił były wicepremier i minister finansów prof. Grzegorz Kołodko.

Samorządy i turystyka na FORUM

W programie BBF  znajdą miejsce panele związane z samorządnością. Przedstawiciele miast zastanowią się, czy nowoczesne rozwiązania technologiczne i organizacyjne zastąpią wizjonerów, kreślących plany i  wskazujących dylematy rozwoju miast. Gościem trzeciego dnia BBF będzie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który będzie mówił o związkach pomiędzy prawami mieszkańca i prawami obywatela. Tym dyskusjom przysłuchiwać się będą przedstawiciele władzy lokalnej z Ukrainy, uczestnicy Polsko- Ukraińskiej Akademii Miast. W planie BBF są też dyskusje o promocji Pomorza Zachodniego i właściwych standardach  zatrudniania pracowników z Ukrainy.

Plan FORUM

18 KWIETNIA 2018

10:00-12:00 REJESTRACJA

12:00-14:00 DEBATA OTWARCIA Od Karpat po Bałtyk. Dla Rzeszowa i dla Lwowa, dla Świnoujścia i dla Ystad. Strategie regionalne jako instrumenty budowania spójności Unii Europejskiej i dobrego sąsiedztwa.

14:00-15:00 LUNCH NOWE HORYZONTY

15:00-16:30 DEBATA „Bezpieczeństwo nie jest wszystkim, ale bez bezpieczeństwa wszystko jest niczym. Bezpieczeństwo w Regionie ABC, a rozwój gospodarczy”

16:30 – 18:00 PANEL EKSPERCKI Go China! Go Africa! Go Iran! Go Turkey! Go…! Jak dotrzeć do Adriatyku i do Morza Czarnego? Jakiej infrastruktury drogowej, kolejowej i śródlądowych dróg wodnych potrzebujemy dla zdobycia nowych rynków i wsparcia ekspansji polskich firm?

18:00-19:30 DYSKUSJA Bałtyk – polskie okno na świat. Budowa miasta i portu Gdyni, ekspansja polskich firm logistycznych i żeglugowych, co dalej?

20:00-00:00 WIECZORNA GALA

19 KWIETNIA 2018

09:30 – 11:00  GOŚĆ SPECJALNY: PROF. GRZEGORZ KOŁODKO WYKŁAD: Dokąd zmierza świat. Ekonomia polityczna przyszłości.

11:00 – 12:30  DEBATA BBF I Rzeczywistość 4.0. – czy software zastąpi wizjonerów? Przyszłość polskich miast. Nowe technologie, modne rozwiązania organizacyjne, aktywny PR nie zastąpią społeczeństwa obywatelskiego i jego liderów, wizjonerów, gospodarzy miast. O sposobie kreślenia przyszłości polskich miast, wyzwaniach i pułapkach rozwoju samorządowcy dyskutować będą z redaktorem Edwinem Bendykiem.

12:30-14:00 PANEL EKSPERCKI Kotły grzewcze oparte na OZE, biogazownie czy fotowoltaika? Co wybrać? Jak finansować zakup? Jak wspierać nowe źródła energii i efektywność energetyczną? Panel realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast.

14:00 – 15:00  LUNCH

15:00 – 16:30 WARSZTATY Klastry energetyczne – szansa dla prosumentów i samorządów. Projektowanie krok po kroku. Panel realizowany w ramach Polsko-Ukraińskiej Akademii Miast

20:00 – 00:00 WIECZORNA GALA NOWE TECHNOLOGIE W GOSPODARCE

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone