NASZ PATRONAT: Kolej w regionach – zrównoważony rozwój przewozów pasażerskich i towarowych w Polsce

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: Kolej w regionach – zrównoważony rozwój przewozów pasażerskich i towarowych w Polsce została wyłączona Aktualności

 11 czerwca w Legnicy odbędzie się VI edycja międzynarodowej konferencji Rail22, pt. Kolej w regionach – zrównoważony rozwój przewozów pasażerskich i towarowych w Polsce”. O planach rozwoju regionalnego i lokalnego transportu, o tym jak zmieniać się będzie infrastruktura  i czy uda się wzmocnić pozycję kolei w konkurencji z transportem samochodowym oraz, które obszary rynku transportowego będą się rozwijać najszybciej opowiedzą m.in. eksperci Centrum Unijnych Projektów Transportowych, przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych, menedżerowie międzynarodowych przedsiębiorstw logistycznych, reprezentanci organizacji pozarządowych.

fot. pixabay.com

Nie zabraknie specjalistów związanych z rynkiem przewozowym, infrastrukturą, przemysłem taborowym oraz środowiska naukowego i mediów.

Osią konferencji będą trzy panele dyskusyjne na temat planów rozwoju transportu pasażerskiego, towarowego oraz innowacji i rozwoju transportu kolejowego. Na branżę spojrzymy z perspektywy pasażerów, nadawców o odbiorców ładunków, ale również szerzej przedsiębiorców i władz samorządowych.

I panel dyskusyjny, godz. 10:30

„Co można, a czego nie można wozić koleją?”

  • Iwetta Drewko-Bieńkowska – dyrektor frachtów kolejowych, Rőhling Suus
  • Witold Idczak – prezes, Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
  • Krystian Kosztyła – burmistrz, Ścinawa
  • Tomasz Strapagiel – prezes, SKPL Cargo Sp. z o.o.
  • Przemysław Zemla – prokurent, Schavemaker Invest Sp. z o.o.

Moderator

  • Rafał Górski – prezes Instytutu Spraw Obywatelskich, lider kampanii Tiry na Tory

II panel dyskusyjny, godz.12:20

„Konkurencja przez innowacje”

  • Zbigniew Bytnar – członek zarządu, PolMiedź Trans Sp. z o.o.
  • Piotr Dybowski – ekspert, Siemens Mobility
  • Piotr Ignasiak* – prezes, Industrial Division Sp. z o.o.
  • Janusz Kućmin – dyrektor, Akiem Region Europa Centralna
  • Paweł Pucek – członek zarządu, DB Cargo Polska

Moderator

  • Edyta Bryła – dziennikarz, Gazeta Wyborcza

 III panel dyskusyjny, godz.13:40

„Kolej jako narzędzie aktywizacji regionów”

  • dr Magdalena Dąbrowska – Wydział Nauk Technicznych i Ekonomicznych PWSZ
  • Patryk Wild – radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego
  • Wojciech Zdanowski – dyrektor, Departament Infrastruktury Województwa Dolnośląskiego
  • Jerzy Zuba – radny powiatu sanockiego, pełnomocnik burmistrza Zagórza ds. kolei
  • Artur Zych – burmistrz miasta, Wleń

Moderator

  • Iwona Budych – prezes, Stowarzyszenie Polsko-Niemiecka Kolej Pasażerska

Każdy panel poprzedzony zostanie wprowadzeniem do dyskusji i tak wystąpią:

9:50

  • „Infrastruktura dla kolei regionalnych” – Piotr Malepszak – członek zarządu, Koleje Dolnośląskie S.A.
  • „Rozwój przewozów intermodalnych i nowych usług w przewozach ładunków” – Michał Jaworski, Urząd Transportu Kolejowego
11:40
  • prezentacja raportu „Kolej 2040” – dr Jakub Majewski – prezes, Fundacja ProKolej
  • „Jak pozyskiwać tabor gdy skończy się wsparcie unijne” – Jacek Fink-Finowicki – ekspert, Siemens Mobility

13:00

  • „Kolej dla zrównoważonego rozwoju Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego” – Łukasz Laszczyński – ekspert, PolMiedź Trans Sp. z o.o.
  • „Kierunek Logistyka i transport jako odpowiedź na potrzeby lokalnej gospodarki” – dr inż. Renata Gnitecka – dziekan, Wydział Nauk Technicznych i Ekonomicznych PWSZ

 Organizatorem konferencji jest: Fundacja „ProKolej”

Fundacja ProKolej to organizacja branżowa, której celem jest poszerzanie możliwości rozwoju transportu kolejowego, ochrona praw klientów i użytkowników kolei oraz prezentacja potencjału i potrzeb sektora – liderom opinii, mediom, politykom oraz administracji krajowej i europejskiej.

Organizacja aktywnie działa na rzecz poprawy wizerunku polskiej kolei, transparentności warunków jej działania, wsparcia rozwoju i zwiększenia bezpieczeństwa przewozów oraz inwestycji w sektorze. Podkreśla zarówno wagę modernizacji taboru oraz infrastruktury, jak i jakości prawa regulującego działalność przedsiębiorstw kolejowych.

 

Networking

Interdyscyplinarny charakter debat gwarantuje włączenie do niej praktyków z wielu dziedzin. Fachowców patrzących na kwestie rozwoju gospodarczego w szerokim kontekście. Ma to szczególną wartość dla słuchaczy, którzy mogą poznać różne punkty widzenia, a nawet aktywnie włączyć się w dyskusję. Okazją do formułowania opinii i pytań oraz rozmowy z gośćmi są zarówno sesje z udziałem publiczności, jak i mniej formalne warunki przerw kawowych i kuluarów.

Cykle konferencyjne:

 

Cykl konferencji Rail22 (czyli kolej nie tylko XXI ale w XXII w.) został zainaugurowany pięć lat temu, podczas targów kolejowych Trako. Zaczynaliśmy debatą „Kolej 2020. Zielone czy czerwone światło” w której udział wzięli dr Gerhard Troche (ekspert Komisji Europejskiej), dr Andrzej Massel (Wiceminister Infrastruktury), Andrzej Pawłowski (Wiceprezes PKP PLK) i Christian Schreyer (Prezes DB Schenker Rail Polska).

Druga edycja, pt. „Europejska polityka kolejowa” odbyła się we wrześniu 2015 również na Trako w Gdańsku. Wzięli w niej udział m.in. Claire Perry (Wiceminister Transportu, UK), Johanna Metzner (Deutsche Bahn), Jeremie Candfield (Railway Industry Association) oraz Piers Marlow (European Passenger Transport Operators).

Trzeci raz spotkaliśmy się w warszawskim Centrum Giełdowym w październiku 2016, a konferencja, nawiązująca do rewolucji technologicznej nosiła tytuł „Kolej 4.0”. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Witold Słowik (Wiceminister Rozwoju), Christoph Lerche (Deutsche Bahn), Radosław Czapski (Bank Światowy), Ralf Schnieders (Verband Deutscher Verkehrsunternehmen), Cathryn Ross (Ofwat), Christopher Irwin (European Passengers’ Federation).

Czwarta edycja w formie debaty „Co hamuje kolejowe przewozy towarowe” odbyła się we wrześniu 2017 podczas X Targów Kolejowych Trako w Gdańsku. Całość otwierali Andrzej Bittel Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Paul Maynard Parliamentary Undersecretary of State z Wielkiej Brytanii. Wśród prelegentów znaleźli się m.in. Mirosław Dybowski (DG Move KE), Mirosław Antonowicz (PKP S.A.) Kaspars Brišken (Rail Baltica), Igor Shilov (Koleje Białoruskie) oraz Wolfgang Weinhold (DB Regio).

Na piątą część cyklu pt. „Bezpieczeństwo w wielu wymiarach – ryzyka i odpowiedzialność w biznesie kolejowym” zaprosiliśmy w marcu 2018 r. do Warszawy. Tym razem miała ona formę warsztatów, z udziałem ekspertów oraz specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem, ryzykiem, ubezpieczeniami i regulacjami prawnymi w sektorze kolejowym.

UWAGA:  VI Konferencja odbędzie się 11 czerwca o 9:00 w Centrum Konferencyjnym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Witelona (ul. Sejmowa 5A, 59-220 Legnica, sala E1).  Zapraszamy do bezpłatnej rejestracji!

Więcej informacji i formularz rejestracyjny www.rail22.pl

Materiały prasowe: Fundacja „ProKolej”

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone