NASZ PATRONAT: Wieczory w Arsenale

Możliwość komentowania NASZ PATRONAT: Wieczory w Arsenale została wyłączona Kultura

W dniach od 29 czerwca do 8 lipca 2018 r. w ramach XXII Festiwalu Muzyki Kameralnej na dziedzińcu zabytkowego Arsenału we Wrocławiu odbędą się plenerowe koncerty z udziałem Orkiestry Kameralnej Wratislavia i pod dyrekcją  Jana Staniendy. Zaprezentowane zostaną klasyczne koncerty  fortepianowe  Beethovena, oraz pieśni arie m.in. Moniuszki,  Chopina,  Pucciniego,  Mozarta i młodzieńcze sonaty Rossiniego.

Festiwal zainauguruje znany niemiecki pianista Hinrich Alpers, który przedstawi interesującą i rzadko wykonywaną kameralną wersję Koncertów fortepianowych Beethovena (Koncert G-dur i Koncert Es-dur). Finał Festiwalu upłynie przy dźwiękach muzyki Vivaldiego  na różne składy instrumentów.

Pieśni i arie m. in. Mozarta, Rossiniego, Pucciniego, Chopina i Moniuszki zaśpiewają Gabriela Gołaszewska i Paulina Horajska przy udziale pianisty Krzysztofa Trzaskowskiego. Z kolei skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska z pianistką Joanną Kacperek zagrają wybór wspaniałych kompozycji kameralnych, w tym Sonatę „Kreutzerowską” Beethovena oraz utwór „Driady i Pan” z cyklu „Mity” Karola Szymanowskiego. Ale to nie wszystko. 6 lipca Festiwal uświetnią swoim występem Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz, którzy wraz z innymi muzykami zaprezentują się w programie zatytułowanym „Czuła Reguła”.

 

ZOBACZ  PROGRAM:

29 czerwca 2018 – piątek

Mozart i Beethoven 

Beethoven i Mozart: dwaj z trzech Klasyków Wiedeńskich w programie występu inaugurującego tegoroczne „Wieczory w Arsenale”. Utwór Mozarta – młodzieńcze, wspaniałe Divertimento D-dur KV 136 – to jedynie krótkie preludium do całości „Wieczoru”. Głównym punktem programu będzie muzyka Beethovena – w niezwykłej aranżacji. Niemiecki pianista Hinrich Alpers zaprezentuje wraz z Orkiestrą Kameralną Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy kameralne wersje dwóch sławnych utworów Beethovena – IV Koncertu fortepianowego G-dur i V Koncertu fortepianowego Es-dur. Znane arcydzieła w mało znanej wersji, która może nas zaskoczyć i zachwycić.

1 lipca 2018 – niedziela

Wieczór pieśni i arii

Głos ludzki na dziedzińcu wrocławskiego Arsenału brzmi przepięknie! Bohaterkami drugiego „Wieczoru w Arsenale” będą dwie śpiewaczki: Paulina Horajska i Gabriela Gołaszewska. Obu sopranistkom towarzyszy przy fortepianie Krzysztof Trzaskowski. W programie arie i pieśni. Usłyszymy tak znane i lubiane utwory, jak aria Królowej Nocy z II aktu „Czarodziejskiego fletu” Mozarta, aria Rozyny z I aktu „Cyrulika sewilskiego” Rossiniego, aria Hanny z IV aktu „Strasznego dworu” Moniuszki, pieśni Chopina, Moniuszki i Nowowiejskiego. Pianista wykona również wybrane kompozycje Fryderyka Chopina.

4 lipca 2018 – środa

Rossini: pierwszy błysk geniuszu

Gdy Gioacchino Rossini, przyszły słynny autor „Cyrulika sewilskiego” był jeszcze młodziutkim chłopcem, postanowił skomponować kilka sonat na cztery instrumenty smyczkowe. W rezultacie powstało sześć zaskakujących mistrzostwem i inwencją utworów, które możemy usłyszeć w komplecie podczas koncertu kameralnego. Sonaty Rossiniego to muzyczny, niewinny uśmiech prosto z Włoch. Łatwe i miłe dla każdego słuchacza, ale niełatwe dla wykonawców. Jeden z najlepszych przykładów muzycznej twórczości cudownego dziecka.

6 lipca 2018 – piątek

Czuła Reguła

Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz

Tego koncertu nie trzeba zapowiadać długimi komentarzami. Wystarczy krótko: Grzegorz Turnau i Dorota Miśkiewicz. Dwoje znakomitych wokalistów, piosenkarzy, poetów piosenki. Jedni z najbardziej muzykalnych artystów polskiej sceny piosenki. Muzyczną współpracę rozpoczęli już kilkanaście lat temu i kontynuują ją z powodzeniem. Ich wspólny koncert na „Wieczorach w Arsenale” odbędzie się w ramach projektu „Czuła Reguła”. To jeden z najatrakcyjniejszych punktów programu tegorocznego festiwalu.

7 lipca 2018 – sobota

Wieczór atrakcji kameralnych

Zjawiskowy, fantastyczny, impresjonistycznie ulotny Szymanowski, władczy i porywający Beethoven, zapierający dech wirtuozerią Liszt i zachwycający paryską lekkością i poezją Poulenc: oto pomysł na wspaniały koncert muzyki kameralnej. Zawdzięczamy go duetowi polskich artystek. Wystąpi skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska oraz pianistka Joanna Kacperek. W programie ich koncertu znajdą się tak znane dzieła, jak Sonata skrzypcowa A-dur „Kreutzerowska” Ludwiga van Beethovena, a także kompozycja „Driady i Pan” na skrzypce i fortepian z cyklu „Mity” Karola Szymanowskiego, największego po Chopinie kompozytora polskiego.

8 lipca 2018 – niedziela

Finał z muzyką Vivaldiego

Finał tegorocznych „Wieczorów w Arsenale” mogą Państwo przeżyć właśnie w towarzystwie muzyki Vivaldiego w interpretacji solistów i Orkiestry Kameralnej Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy. Będzie to atrakcyjny wybór Koncertów włoskiego mistrza w różnych konstelacjach instrumentalnych: trzy koncerty skrzypcowe, koncert na wiolonczelę, koncert na skrzypce i wiolonczelę oraz koncert na dwoje skrzypiec i wiolonczelę.

Bilety (90 zł,  70 zł,  35 zł,  27 zł ; ) oraz karnety (w cenie 160 zł – normalne i 125 zł – ulgowe) do nabycia:
– na stronach  www.wieczorywarsenale.pl  i www.tbox24.pl
www.ticketmaster.pl, www.biletyna.pl
– w salonach EMPiK, Saturn, MediaMarkt na terenie całego kraju;
– na godzinę przed koncertami w Arsenale.

 

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone