Niezwykłe Polski w Zgorzelcu – spektakl o Oli Piłsudskiej

Możliwość komentowania Niezwykłe Polski w Zgorzelcu – spektakl o Oli Piłsudskiej została wyłączona Aktualności, Kultura

W sobotę, 13 kwietnia, 0 godz. 17:00, w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA wystawiony zostanie multimedialny monodram „Kobieta – Rakieta. Rzecz o Oli Piłsudskiej”. To adaptacja książki Katarzyny Drogi „Kobieta, którą pokochał Marszałek”.

Ola_Kobieta Rakieta fot. mat. prasoweO spektaklu:
Mało kto wie, że Aleksandra Piłsudska, z domu Szczerbińska, rozpoznawana głównie jako miłość i druga żona Marszałka Piłsudskiego oraz matka ich córek, była niesamowitą kobietą o ogromnej woli walki. Konspiratorka, działaczka społeczna, patriotka oraz jedna z pierwszych polskich feministek. Całe życie walcząca o niepodległość ojczyzny i prawa kobiet. Gotowa ponosić za swoje działania konsekwencje. Monodram, który już w najbliższą sobotę zostanie pokazany w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Stalag VIIIA, to kilka opowieści o tym, kim była młoda Aleksandra. Niektóre z nich są nad wyraz aktualne. Bo trzeba wiedzieć, że Ola Piłsudska była to postacią niezwykłą, wyprzedzającą czasy, w których żyła. Postać na miarę ikony polskich kobiet.

Autorką koncepcji i kreacji autorskiej jest Jagoda Siegień.

 Jagoda Siegień: absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby oraz Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na Wydziale Lalkarskim. Otrzymała stypendium artystyczne prezydenta miasta Wrocławia. W latach 2015- 2018 współpracowała z Wrocławskim Teatrem Młodych. W 2016 r. odbyła praktykę Erasmus+ w Teatro de Marionetas do Porto w Portugalii.

Czas trwania monodramu: ok 50 min
Wstęp wolny!

 

 

Nie tylko Ola Piłsudska!

Kim były Justyna Budzińska-Tylicka, Kazimiera Bujwidowa? Dlaczego dynamit znakomicie nadawał się do gorsetu? Jak zakończyła się akcja wysłania podań przez kobiety o przyjęcie na Uniwersytet Jagielloński? Dlaczego Maria Dulębianka kandydowała do sejmu lwowskiego, chociaż wiedziała, że unieważnią jej głosy?

Na te i wiele innych pytań odpowiada wystawa opracowana w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Jej tytuł „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek” nawiązuje do książki prozaiczki i publicystki Cecylii Walewskiej „W walce o równe prawa. Nasze Bojownice”, wydanej w Warszawie w 1930 roku, opisującej drogę Polek do emancypacji. Barwy walki o równouprawnienie, trójzaborowe zjazdy „sióstr ponad podziałami”  i  pierwsze polskie posłanki to tematy, na których, podobnie jak autorka przedwojennej książki, skupiły się także, Agnieszka Grzybek i Anna Czerwińska, autorki wystawy którą od 19 kwietnia do połowy maja będzie można oglądać w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Przywołując sylwetki głównych protagonistek ruchu kobiecego na ziemiach polskich: Kazimiery Bujwidowej, Marii Dulębianki, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Justyny Budzińskiej-Tylickiej, Aleksandry Piłsudskiej, współczesne kobiety przybliżają problemy z jakimi musiały mierzyć się Polki walczące o prawa dla siebie i przyszłych pokoleń polskich kobiet oraz jak ogromną pracę wykonały, aby ich głos został usłyszany.

Patronki dla zgorzeleckich ulic

Przy okazji wystawy zapraszamy też do współtworzenia listy patronek, których nazwiskami chcielibyśmy nazwać w przyszłości nowe miejskie ulice. Dzisiaj takich patronek mamy zaledwie pięć: Barbarę, Najświętszą Maryję Pannę, Elizę Orzeszkową, Emilię Plater i Marię Konopnicką. Propozycje postaci, które zdaniem mieszkańców Zgorzelca zasługują na upamiętnienie, przez cały czas trwania wystawy, będzie można wrzucać do ustawionej w pobliżu urny.

Źródło: mat. prasowe Renata Burdosz

Udostępnij...Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someone